Start › Stockholms län › Bromma
Atize AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 35 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 89 | 105 | 102 | 96 | 72 | 23 | 47 | 142 | 52 |
| Övriga externa kostnader | 89 | 105 | 102 | 96 | 72 | 23 | 47 | 142 | 52 |
| Rörelseresultat | −89 | −105 | −102 | −96 | −72 | 12 | −47 | −142 | −52 |
| Finansiella poster | 2 782 | 1 579 | 39 651 | 26 815 | 12 | 39 513 | 1 | 0 | 58 186 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 508 | 68 | 38 425 | 26 712 | 12 | 39 513 | 1 | 0 | 58 186 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 281 | 1 511 | 1 226 | 104 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 693 | 1 474 | 39 548 | 26 719 | −60 | 39 525 | −45 | −142 | 58 134 |
| Resultat före skatt | 2 693 | 1 474 | 39 548 | 26 719 | −60 | 39 525 | −45 | −142 | 58 134 |
| Skatt på årets resultat | 44 | 294 | 178 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 2 649 | 1 180 | 39 370 | 26 719 | −60 | 39 525 | −45 | −142 | 58 134 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 110 471 | 138 136 | 150 661 | 123 113 | 96 764 | 96 824 | 58 329 | 58 375 | 58 516 |
| Anläggningstillgångar | 89 809 | 95 802 | 74 102 | 68 462 | 67 220 | 47 360 | 46 376 | 56 857 | 58 418 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 89 809 | 95 802 | 74 102 | 68 462 | 67 220 | 47 360 | 46 376 | 56 857 | 58 418 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 89 809 | 95 802 | 74 102 | 68 462 | 67 220 | 47 360 | 41 728 | 56 857 | 58 418 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 4 649 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 20 662 | 42 333 | 76 559 | 54 651 | 29 544 | 49 463 | 11 953 | 1 518 | 98 |
| Kortfristiga fordringar | 419 | 650 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 419 | 650 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 17 196 | 10 473 | 9 951 | 5 853 | 5 853 | 5 853 | 2 472 | 1 500 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 17 196 | 10 473 | 9 951 | 5 853 | 5 853 | 5 853 | 2 472 | 1 500 | 0 |
| Kassa och bank | 3 046 | 31 211 | 66 458 | 48 648 | 23 541 | 43 461 | 9 481 | 18 | 98 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 110 471 | 138 136 | 150 661 | 123 113 | 96 764 | 96 824 | 58 329 | 58 375 | 58 516 |
| Eget kapital | 110 312 | 137 664 | 150 483 | 123 113 | 96 764 | 96 824 | 57 997 | 58 042 | 58 184 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 110 262 | 137 614 | 150 433 | 123 063 | 96 714 | 96 774 | 57 947 | 57 992 | 58 134 |
| Balanserat resultat | 107 614 | 136 433 | 111 063 | 96 344 | 96 774 | 57 249 | 57 992 | 58 134 | 0 |
| Årets resultat | 2 649 | 1 180 | 39 370 | 26 719 | −60 | 39 525 | −45 | −142 | 58 134 |
| Kortfristiga skulder | 159 | 472 | 178 | 0 | 0 | 0 | 332 | 332 | 332 |
| Skatteskulder | 159 | 472 | 178 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 332 | 332 | 332 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 000 | 2 000 | – | – | – | – | 695 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 123 063 | 96 714 | 96 774 | 57 947 | 57 992 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 649 | 15 339 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 89 809 | 95 802 | 74 102 | 68 462 | 67 220 | 47 360 | 46 376 | 56 857 | 58 418 |
| Årets inköp | 1 507 | 21 700 | 11 117 | 1 243 | 19 859 | 984 | 210 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 7 500 | 0 | 5 477 | 0 | – | 0 | 15 025 | 1 661 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 21 700 | 11 117 | 1 243 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BRÖDERNA GRIMMS VÄG 24, 167 63 BROMMA
- Registrerat
- 2016-12-28
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta finansiella instrument och därtill hörande verksamhet
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget förvaltar finansiella instrument via diskretionär förvaltning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.