Start › Stockholms län › Haninge
invogate AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-02 | 2020-02 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 959 | 4 368 | 5 140 | 5 113 | 1 404 | 2 047 | 2 471 | 2 471 | 2 731 | 2 409 |
| Nettoomsättning | 1 850 | 4 363 | 5 140 | 5 113 | 1 404 | 2 047 | 2 471 | 2 471 | 2 731 | 2 409 |
| Övriga rörelseintäkter | 108 | 5 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 634 | 3 830 | 3 426 | 3 177 | 1 349 | 1 628 | 2 153 | 2 153 | 1 950 | 1 440 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 581 | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 694 | 1 194 | 1 302 | 1 403 | 268 | 286 | 460 | 460 | 317 | 213 |
| Personalkostnader | 940 | 2 049 | 2 117 | 1 755 | 1 058 | 1 319 | 1 676 | 1 676 | 1 615 | 1 222 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 6 | 7 | 19 | 23 | 24 | 17 | 17 | 17 | 5 |
| Rörelseresultat | 325 | 537 | 1 713 | 1 936 | 55 | 419 | 318 | 318 | 781 | 968 |
| Finansiella poster | −5 | −17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 320 | 521 | 1 714 | 1 936 | 55 | 419 | 317 | 317 | 781 | 968 |
| Resultat före skatt | 320 | 521 | 1 714 | 1 936 | 55 | 419 | 317 | 317 | 781 | 968 |
| Skatt på årets resultat | 69 | 118 | 368 | 414 | 14 | 95 | 77 | 77 | 173 | 218 |
| Årets resultat | 252 | 402 | 1 346 | 1 522 | 41 | 323 | 240 | 240 | 609 | 750 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-02 | 2020-02 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 563 | 2 749 | 3 736 | 3 409 | 915 | 1 493 | 1 318 | 1 318 | 1 738 | 1 056 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 13 | 32 | 55 | 46 | 46 | 64 | 17 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 13 | 32 | 55 | 46 | 46 | 64 | 17 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 6 | 13 | 32 | 55 | 46 | 46 | 64 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 1 563 | 2 749 | 3 730 | 3 396 | 883 | 1 438 | 1 272 | 1 272 | 1 675 | 1 039 |
| Kortfristiga fordringar | 500 | 718 | 1 413 | 1 834 | 546 | 384 | 543 | 543 | 697 | 575 |
| Kundfordringar | 384 | 394 | 1 019 | 1 789 | 372 | 154 | 516 | 516 | 633 | 557 |
| Övriga fordringar | 1 | 85 | 1 | 1 | 159 | 230 | 27 | 27 | 64 | 18 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 115 | 238 | 393 | 44 | 15 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 063 | 2 031 | 2 317 | 1 562 | 337 | 1 054 | 729 | 729 | 977 | 464 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 563 | 2 749 | 3 736 | 3 409 | 915 | 1 493 | 1 318 | 1 318 | 1 738 | 1 056 |
| Eget kapital | 1 361 | 2 409 | 2 632 | 2 161 | 739 | 1 348 | 1 024 | 1 024 | 1 409 | 800 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 311 | 2 359 | 2 582 | 2 111 | 689 | 1 298 | 974 | 974 | 1 359 | 750 |
| Balanserat resultat | 1 059 | 1 957 | 1 236 | 589 | 648 | 974 | 734 | 734 | 750 | 0 |
| Årets resultat | 252 | 402 | 1 346 | 1 522 | 41 | 323 | 240 | 240 | 609 | 750 |
| Kortfristiga skulder | 202 | 340 | 1 104 | 1 247 | 176 | 145 | 294 | 294 | 329 | 256 |
| Leverantörsskulder | 5 | 2 | 198 | 503 | 5 | 9 | 0 | 0 | 28 | 1 |
| Skatteskulder | 11 | 59 | 620 | 346 | – | – | – | 0 | 82 | 69 |
| Övriga skulder | 186 | 279 | 287 | 399 | 171 | 137 | 294 | 294 | 219 | 186 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-02 | 2020-02 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 1 300 | 625 | 875 | 100 | 650 | – | – | 625 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 689 | 1 298 | – | 974 | 1 359 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med föregående år p.g.a. minskad personalstyrka som i sin tur reducerat antal konsulttimmar. Konsultarvodet har också gått ned en aning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. fler uppdrag jämfört med föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med tidigare år p.g.a. bolaget i år investerat mer tid på utbildning för att kunna möta nya efterfrågade tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-02-28 | 2025-02-28 | 2024-02-29 | 2023-02-28 | 2022-02-28 | 2021-02-28 | 2020-02-29 | 2020-02-28 | 2019-02-28 | 2018-02-28 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 118 | 118 | 118 | 118 | 118 | 118 | 86 | 86 | 86 | 22 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 32 | – | – | 64 | 22 |
| Årets avskrivningar | – | 6 | 7 | 19 | 23 | 24 | 17 | 17 | 17 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- BLOMSTERHAGEN 26, 136 73 VENDELSÖ
- Registrerat
- 2016-12-27
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Lösningsarkitekt och konsultverksamhet inom IT och molnbaserade tjänster.
Bankgironummer
- 5181-3301
- Invogate AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT och molnbaserade tjänster. Företaget har sitt säte i Haninge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.