Start › Dalarnas län › Falun
NJES AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 87 | 172 | 126 | – | 12 | 1 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 87 | 107 | 77 | – | 12 | 1 | 18 |
| Personalkostnader | – | 65 | 49 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −87 | −172 | −126 | – | −12 | −1 | −18 |
| Finansiella poster | 168 | 143 613 | 2 203 | – | 3 000 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 143 506 | 2 625 | – | 3 000 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −49 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 409 | 15 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 192 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 81 | 143 441 | 2 076 | – | 2 988 | −1 | −18 |
| Resultat före skatt | 81 | 143 441 | 2 076 | – | 2 988 | −1 | −18 |
| Skatt på årets resultat | 23 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 58 | 143 441 | 2 076 | – | 2 988 | −1 | −18 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 104 116 | 153 385 | 10 975 | 9 557 | 5 074 | 2 086 | 2 087 |
| Anläggningstillgångar | 102 527 | 9 804 | 8 086 | – | 1 284 | 784 | 784 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 102 527 | 9 804 | 8 086 | – | 1 284 | 784 | 784 |
| Andelar i koncernföretag | 784 | 784 | 784 | – | 784 | 784 | 784 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 18 835 | 1 345 | 1 752 | – | 500 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 82 908 | 7 675 | 5 550 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 588 | 143 581 | 2 889 | – | 3 789 | 1 302 | 1 303 |
| Kortfristiga fordringar | 738 | 133 548 | 737 | – | 737 | 737 | 737 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 132 811 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 738 | 737 | 737 | – | 737 | 737 | 737 |
| Kassa och bank | 850 | – | – | – | 3 052 | 564 | 566 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 104 116 | 153 385 | 10 975 | – | 5 074 | 2 086 | 2 087 |
| Eget kapital | 103 622 | 153 064 | 9 623 | – | 5 074 | 2 086 | 2 087 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 103 572 | 153 014 | 9 573 | – | 5 024 | 2 036 | 2 037 |
| Balanserat resultat | 103 514 | 9 573 | 7 496 | – | 2 036 | 2 037 | 2 056 |
| Årets resultat | 58 | 143 441 | 2 076 | – | 2 988 | −1 | −18 |
| Långfristiga skulder | 258 | 208 | 1 293 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 258 | 208 | 1 293 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 236 | 114 | 59 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 236 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 114 | 59 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 5 024 | 2 036 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget förvaltar aktier i dotterbolag. NJES AB äger 75 % av aktierna i JaBa Holding AB.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolagets dotterbolag JaBa Holding AB har avyttrat 100 % av sitt aktieinnehav i Sacpro AB.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för NJES AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NJES ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till NJES AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under 2022 har sanktioner mot Ryssland fått konsekvenser på världsekonomin. Företaget är i dagsläget ej påverkat men bevakar utvecklingen och kan inte utesluta att en fortsatt likartad utveckling kan ge konsekvenser för företaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 784 | 784 | 784 | 784 | 784 | 784 | 784 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 82 908 | 7 675 | 5 550 | 5 550 |
| Årets inköp | 78 686 | 1 625 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 454 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 19 365 | 1 683 | 2 183 | 500 | 0 |
| Årets inköp | 17 686 | – | – | 500 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 | 0 | – | – | – |
| Omklassificeringar | 0 | −500 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 529 | 338 | 431 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 192 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HYTTGATAN 58 LGH 1002, 791 60 FALUN
- Registrerat
- 2016-12-20
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta aktier i dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget ska äga och förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Falun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
JaBa Holding AB
Visa källuppgift
Information om verksamheten Bolaget förvaltar aktier i dotterbolag. NJES AB äger 75 % av aktierna i JaBa Holding AB.