Start › Stockholms län › Skogås
MJ Healthy Living Sweden AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 371 | 3 884 | 3 811 | 3 284 | 0 |
| Nettoomsättning | 3 426 | 3 886 | 3 813 | 3 284 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −60 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | −2 | −2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 282 | 3 871 | 3 759 | 2 840 | 29 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 630 | 2 169 | 1 241 | 1 734 | 0 |
| Handelsvaror | 205 | −90 | −115 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 817 | 995 | 1 709 | 678 | 7 |
| Personalkostnader | 572 | 756 | 867 | 326 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 58 | 40 | 58 | 101 | 23 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 89 | 13 | 52 | 444 | −29 |
| Finansiella poster | −6 | −7 | −6 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 7 | 6 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 83 | 6 | 47 | 444 | −29 |
| Resultat före skatt | 83 | 6 | 47 | 444 | −29 |
| Skatt på årets resultat | 22 | −99 | 42 | 103 | 0 |
| Årets resultat | 61 | 105 | 5 | 341 | −29 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 063 | 994 | 723 | 1 150 | 103 |
| Anläggningstillgångar | 132 | 100 | 140 | 198 | 99 |
| Materiella anläggningstillgångar | 132 | 100 | 140 | 198 | 99 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 132 | 100 | 140 | 198 | 99 |
| Omsättningstillgångar | 930 | 894 | 583 | 952 | 4 |
| Varulager m.m. | 493 | 670 | 160 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 45 | 250 | 160 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 360 | 420 | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | 88 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 216 | 110 | 151 | 385 | 3 |
| Kundfordringar | 143 | 65 | 96 | 270 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 44 | 44 | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 1 | 10 | 116 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 72 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 221 | 113 | 273 | 567 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 063 | 994 | 723 | 1 150 | 103 |
| Eget kapital | 507 | 504 | 398 | 394 | 53 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 457 | 454 | 348 | 344 | 3 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 396 | 348 | 344 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 61 | 105 | 5 | 311 | −29 |
| Kortfristiga skulder | 556 | 490 | 325 | 757 | 50 |
| Leverantörsskulder | 430 | 438 | 85 | 112 | 0 |
| Skatteskulder | 39 | 46 | 145 | 103 | 0 |
| Övriga skulder | 75 | −7 | 83 | 530 | 47 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 12 | 12 | 3 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 0 | 0 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | 58 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 561 | 470 | 470 | 470 | 470 | 270 |
| Årets inköp | 91 | – | – | 200 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 428 | 370 | 330 | 272 | 171 | 149 |
| Årets avskrivningar | 58 | 40 | 58 | 101 | 50 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | 27 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- MELODIVÄGEN 6 3TR, 142 40 SKOGÅS
- Registrerat
- 2016-12-14
- Bransch
- Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva café, sallads och crêpes bar även restaurang- och cateringverksamhet och sälja köksprodukter genom direktförsäljning till privatpersoner och företag samt därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 5730-3794
- MJ Healthy Living Sweden AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva försäljning av köksprodukter genom direktförsäljning till privata personer i sverige samt inom och utanför eu och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.