Start › Stockholms län › Täby
Hårstudio Rod & Greta AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 060 | 1 134 | 979 | 910 | 816 | 1 669 |
| Nettoomsättning | 1 049 | 1 014 | 979 | 910 | 816 | 1 603 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | 121 | – | – | 0 | 65 |
| Rörelsekostnader | 986 | 1 094 | 997 | 926 | 802 | 1 522 |
| Handelsvaror | 113 | 84 | 83 | 92 | 82 | 72 |
| Övriga externa kostnader | 182 | 258 | 345 | 278 | 287 | 206 |
| Personalkostnader | 691 | 751 | 568 | 539 | 308 | 1 184 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 17 | 61 | 61 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 65 | 0 |
| Rörelseresultat | 75 | 41 | −17 | −16 | 14 | 147 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 75 | 42 | −17 | −16 | 14 | 146 |
| Bokslutsdispositioner | −20 | −8 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −20 | −8 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 55 | 34 | −17 | −16 | 14 | 146 |
| Skatt på årets resultat | 13 | 10 | 0 | 1 | 6 | 34 |
| Årets resultat | 43 | 24 | −17 | −17 | 8 | 111 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 292 | 304 | 149 | 166 | 186 | 293 |
| Anläggningstillgångar | 6 | 0 | 0 | 0 | 17 | 78 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 78 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 78 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 6 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 286 | 304 | 149 | 166 | 169 | 216 |
| Varulager m.m. | 10 | 9 | 14 | 5 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 10 | 9 | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | 14 | 5 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 68 | 61 | 101 | 95 | 40 |
| Kundfordringar | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 |
| Övriga fordringar | 27 | 64 | 57 | 89 | 90 | 38 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 4 | 0 | 12 | 4 | 2 |
| Kassa och bank | 245 | 227 | 74 | 60 | 74 | 175 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 292 | 304 | 149 | 166 | 186 | 293 |
| Eget kapital | 93 | 51 | 26 | 43 | 60 | 162 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 43 | 1 | −24 | −7 | 10 | 112 |
| Balanserat resultat | 1 | −24 | −7 | 10 | 2 | 1 |
| Årets resultat | 43 | 24 | −17 | −17 | 8 | 111 |
| Obeskattade reserver | 28 | 8 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 28 | 8 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 171 | 245 | 122 | 123 | 126 | 131 |
| Leverantörsskulder | 21 | 15 | 38 | 42 | 39 | 21 |
| Skatteskulder | 16 | 22 | – | – | 0 | 2 |
| Övriga skulder | 75 | 109 | 83 | 76 | 82 | 89 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 59 | 99 | 2 | 5 | 5 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −7 | 10 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets verksamhetsgren som bedriver konsultverksamhet inom management har under året upphört vilket har gjort att omsättningen minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 |
| Årets inköp | 6 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 303 | 303 | 303 | 303 | 303 | 303 | 303 |
| Ackumulerade avskrivningar | 303 | 303 | 303 | 303 | 286 | 225 | 165 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 17 | 61 | 61 | – |
Om bolaget
- Adress
- MARKNADSVÄGEN 65, 183 78 TÄBY
- Registrerat
- 2016-12-12
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva frisörverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom management och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5171-1752
- Hårstudio Rod & Greta AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-18
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver frisörverksamhet. Företaget har sitt säte i Täby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.