Start › Hallands län › Onsala
ANNO 2016 AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 493 | 4 042 | 4 283 |
| Nettoomsättning | 5 194 | 3 880 | 4 278 |
| Övriga rörelseintäkter | 299 | 163 | 5 |
| Rörelsekostnader | 5 869 | 4 518 | 4 507 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 272 | 1 769 | 2 267 |
| Övriga externa kostnader | 1 016 | 739 | 934 |
| Personalkostnader | 2 193 | 1 642 | 941 |
| Av- och nedskrivningar | 388 | 368 | 365 |
| Rörelseresultat | −376 | −475 | −224 |
| Finansiella poster | −75 | −86 | −53 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 75 | 86 | 53 |
| Resultat efter finansiella poster | −451 | −561 | −277 |
| Resultat före skatt | −451 | −561 | −277 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 6 |
| Årets resultat | −451 | −561 | −283 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 933 | 2 394 | 2 440 |
| Anläggningstillgångar | 1 689 | 1 985 | 2 339 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 320 | 371 | 422 |
| Goodwill | 320 | 371 | 422 |
| Materiella anläggningstillgångar | 335 | 418 | 557 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 335 | 418 | 557 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 033 | 1 197 | 1 360 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 033 | 1 197 | 1 360 |
| Omsättningstillgångar | 244 | 408 | 101 |
| Varulager m.m. | 66 | 59 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 66 | 59 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 22 | 26 |
| Kundfordringar | 6 | – | – |
| Övriga fordringar | 10 | 22 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 18 |
| Kassa och bank | 161 | 327 | 75 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 933 | 2 394 | 2 440 |
| Eget kapital | 51 | 57 | 218 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 | 7 | 168 |
| Överkursfond | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 452 | 568 | 451 |
| Årets resultat | −451 | −561 | −283 |
| Långfristiga skulder | 1 181 | 1 714 | 1 697 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 583 |
| Övriga skulder | 1 181 | 1 714 | 1 113 |
| Kortfristiga skulder | 702 | 623 | 525 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 250 |
| Förskott från kunder | 0 | 69 | 27 |
| Leverantörsskulder | 180 | 231 | 207 |
| Skatteskulder | 411 | 276 | −6 |
| Övriga skulder | 111 | 47 | 47 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 1 | 7 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 446 | 400 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 506 | 506 | 506 | 506 |
| Ackumulerade avskrivningar | 185 | 135 | 84 | 34 |
| Årets avskrivningar | 51 | 51 | 51 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 863 | 771 | 757 | 757 |
| Årets inköp | 91 | 14 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 528 | 354 | 199 | 48 |
| Årets avskrivningar | 174 | 154 | 151 | – |
Om bolaget
- Adress
- Vassmustavägen 57, 439 34 ONSALA
- Registrerat
- 2016-12-09
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom försäljning och tillagning av livsmedel samt utbildning inom livsmedelshantering och hälsa.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-11-24
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom försäljning och tillagning av livsmedel samt utbildning inom livsmedelshantering och hälsa. Restaurangverksamhet.
Väsentliga händelser
Covid-19 utbrottet under början av året 2020 har haft effekter på bolagets utveckling med minskat kundunderlag pga restriktioner som bolaget inte kunnat påverka. Verkningarna av pandemin är fortfarande pågående och bolagets styrelse följer noggrant förloppet och vidtar åtgärder för att minska påverkan på bolaget så mycket som möjligt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.