Start › Hallands län › Halmstad
Fyllinge 20:423 Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 884 | 964 | 638 |
| Nettoomsättning | 866 | 769 | 626 |
| Övriga rörelseintäkter | 18 | 194 | 12 |
| Rörelsekostnader | 1 891 | 682 | 724 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 21 | 0 |
| Handelsvaror | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 398 | 321 | 424 |
| Personalkostnader | 1 139 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 343 | 340 | 301 |
| Övriga rörelsekostnader | 11 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 007 | 282 | −86 |
| Finansiella poster | −166 | −167 | −82 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 20 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 187 | 168 | 82 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 174 | 115 | −168 |
| Bokslutsdispositioner | 1 002 | −96 | 207 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 157 | 24 | −10 |
| Förändring av överavskrivningar | 90 | −120 | −25 |
| Erhållna koncernbidrag | 755 | 0 | 242 |
| Resultat före skatt | −172 | 19 | 39 |
| Skatt på årets resultat | 0 | −30 | 8 |
| Årets resultat | −172 | 49 | 31 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 201 | 7 845 | 6 750 |
| Anläggningstillgångar | 6 339 | 7 043 | 5 946 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 810 | 7 043 | 5 946 |
| Byggnader och mark | 5 315 | 5 415 | 5 563 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 495 | 1 628 | 378 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | 0 | 5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 529 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 529 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 862 | 802 | 804 |
| Kortfristiga fordringar | 579 | 251 | 369 |
| Kundfordringar | 9 | 114 | 67 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 242 |
| Övriga fordringar | 434 | 138 | 16 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 136 | 0 | 44 |
| Kassa och bank | 283 | 550 | 436 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 201 | 7 845 | 6 750 |
| Eget kapital | 371 | 543 | 495 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 321 | 493 | 445 |
| Balanserat resultat | 493 | 445 | 414 |
| Årets resultat | −172 | 49 | 31 |
| Obeskattade reserver | 221 | 467 | 371 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 157 | 181 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 221 | 310 | 190 |
| Långfristiga skulder | 6 245 | 5 500 | 5 734 |
| Skulder till kreditinstitut | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Skulder till koncernföretag | 3 245 | 2 500 | 2 734 |
| Kortfristiga skulder | 364 | 1 334 | 151 |
| Leverantörsskulder | 3 | 1 184 | 10 |
| Övriga skulder | 273 | 0 | 24 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 88 | 150 | 116 |
| Ställda säkerheter | 3 500 | 3 500 | 3 500 |
| Fastighetsinteckningar | 3 500 | 3 500 | 3 500 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Industritak Fastigheter i Halmstad AB för räkenskapsåret 2022-09-01 - 2023-08-31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Industritak Fastigheter i Halmstad AB s finansiella ställning per den 2023-08-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Industritak Fastigheter i Halmstad AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 529 | 0 |
| Årets inköp | 1 190 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 265 | 0 |
Byggnader och mark
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 807 | 6 654 | 6 555 | 6 555 |
| Årets inköp | 153 | 98 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 492 | 1 239 | 992 | 747 |
| Årets avskrivningar | 253 | 247 | 245 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 745 | 1 826 | 483 | 433 |
| Årets inköp | 105 | 1 343 | 50 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 186 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 250 | 198 | 105 | 49 |
| Årets avskrivningar | 90 | 93 | 56 | – |
| Återförda avskrivningar | 38 | 0 | – | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- SADELVÄGEN 8, 302 62 HALMSTAD
- Registrerat
- 2016-12-06
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, uthyrning av maskiner och verktyg inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5170-4997
- Industritak Fastigheter i Halmstad
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2025-02-18)
- Årsstämma
- 2025-02-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Halmstad kommun och bedriver fastighetsförvaltning genom fastigheten Halmstad Fyllinge 20:423. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Jonper Holding AB, org nr 559086-3238 med säte i Halmstad kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Jonper Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget har sitt säte i Halmstad kommun och bedriver fastighetsförvaltning genom fastigheten Halmstad Fyllinge 20:423. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Jonper Holding AB, org nr 559086-3238 med säte i Halmstad kommun.
-
Industritak i Halmstad Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget har sitt säte i Halmstad kommun och bedriver fastighetsförvaltning genomg fastigheten Halmstad Fyllinge 20:423. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Industritak i Halmstad Holding AB, org nr 559086-3238 med säte i Halmstad kommun.