Start › Stockholms län › Stockholm
Cateum Consulting AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 274 | 1 187 | 1 513 | 2 618 | 2 662 | 2 568 | 952 | 1 556 | 1 497 |
| Nettoomsättning | 1 247 | 1 155 | 1 494 | 2 603 | 2 662 | 2 544 | 952 | 1 556 | 1 497 |
| Övriga rörelseintäkter | 26 | 32 | 19 | 15 | 0 | 24 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 139 | 1 209 | 1 096 | 1 011 | 892 | 841 | 859 | 809 | 180 |
| Övriga externa kostnader | 87 | 117 | 123 | 105 | 83 | 85 | 95 | 118 | 99 |
| Personalkostnader | 1 052 | 1 093 | 973 | 906 | 809 | 756 | 764 | 691 | 81 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 135 | −22 | 417 | 1 608 | 1 770 | 1 726 | 94 | 747 | 1 317 |
| Finansiella poster | 94 | 79 | 51 | 260 | 10 | 8 | 16 | 5 | −330 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | – | – | 0 | −330 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −4 | 0 | 244 | – | 0 | 10 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 94 | 83 | 51 | 16 | 10 | 9 | 6 | 5 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 229 | 57 | 468 | 1 868 | 1 780 | 1 735 | 109 | 753 | 987 |
| Bokslutsdispositioner | −94 | 24 | 113 | −413 | −449 | −436 | −31 | −190 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −94 | 24 | 113 | −413 | −449 | −436 | −31 | −190 | 0 |
| Resultat före skatt | 134 | 81 | 581 | 1 455 | 1 331 | 1 299 | 79 | 563 | 987 |
| Skatt på årets resultat | 77 | 140 | 135 | 255 | 277 | 280 | 20 | 126 | 218 |
| Årets resultat | 57 | −58 | 447 | 1 200 | 1 054 | 1 018 | 59 | 436 | 769 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 748 | 5 748 | 5 558 | 5 356 | 4 416 | 3 399 | 1 614 | 1 659 | 1 592 |
| Anläggningstillgångar | 3 460 | 3 119 | 2 675 | 1 981 | 1 470 | 900 | 580 | 490 | 70 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 460 | 3 119 | 2 675 | 1 981 | 1 470 | 900 | 580 | 490 | 70 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | – | 0 | 490 | 70 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 460 | 3 119 | 2 675 | 1 981 | 1 470 | 900 | 580 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 289 | 2 630 | 2 883 | 3 375 | 2 946 | 2 499 | 1 034 | 1 169 | 1 522 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 260 | 640 | 714 | 288 | 400 | 390 | 1 | 1 | 484 |
| Kundfordringar | 31 | 193 | 580 | 261 | 400 | 378 | 1 | 0 | 264 |
| Övriga fordringar | 223 | 447 | 16 | 27 | 0 | 12 | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 0 | 118 | – | – | – | 0 | 1 | 220 |
| Kassa och bank | 2 028 | 1 990 | 2 169 | 3 087 | 2 545 | 2 109 | 1 033 | 1 168 | 1 038 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 748 | 5 748 | 5 558 | 5 356 | 4 416 | 3 399 | 1 614 | 1 659 | 1 592 |
| Eget kapital | 2 846 | 3 038 | 3 397 | 3 250 | 2 449 | 1 895 | 877 | 918 | 819 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 796 | 2 988 | 3 347 | 3 200 | 2 399 | 1 845 | 827 | 868 | 769 |
| Balanserat resultat | 2 738 | 3 047 | 2 900 | 1 999 | 1 345 | 827 | 768 | 432 | 0 |
| Årets resultat | 57 | −58 | 447 | 1 200 | 1 054 | 1 018 | 59 | 436 | 769 |
| Obeskattade reserver | 1 805 | 1 711 | 1 735 | 1 848 | 1 436 | 987 | 551 | 520 | 330 |
| Periodiseringsfonder | 1 805 | 1 711 | 1 735 | 1 848 | 1 436 | 987 | 551 | 520 | 330 |
| Avsättningar | 710 | 510 | 180 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 388 | 489 | 246 | 259 | 531 | 517 | 187 | 221 | 444 |
| Leverantörsskulder | 7 | 8 | – | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Skatteskulder | 185 | 279 | 0 | 0 | 155 | 171 | 12 | −2 | 202 |
| Övriga skulder | 131 | 138 | 182 | 193 | 307 | 266 | 97 | 168 | 172 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 65 | 64 | 64 | 66 | 68 | 80 | 78 | 56 | 70 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 350 | 250 | 300 | 300 | 400 | 500 | – | 100 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 350 | 250 | 300 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 200 | 2 399 | 1 845 | 827 | 868 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen ökade markant med mer än 165% genom nya kunduppdrag och utökat tjänsteutbud under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen är 39% lägre än föregående år då ett längre kundprojekt avslutades vi slutet av 2018. Omsättning baseras på till stor del på debiterbar tid vilket har varit lägre under 2019 där tid har investerats i kompetensutveckling och mer fokus på sälj- och kundbearbetning tillsammans med ny samarbetspartner. Verksamhetens beläggning under året har avsett fler kunduppdrag mot befintliga och nya kunder men med mindre debiterbar tid, vilket genererat lägre omsättning i jämförelse med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 460 | 3 119 | 2 675 | 1 981 | 1 470 | 900 | 580 |
| Årets inköp | 341 | 444 | 694 | 1 531 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 1 020 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 490 | 70 |
| Årets inköp | – | 420 | 70 |
| Försäljningar och utrangeringar | 490 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GÖTGATAN 122 4TR, 118 62 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-12-06
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva rådgivning och konsultverksamhet inom personal, ekonomi och IT såsom management, strategi, projektledning, processutveckling, organisation, coaching och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också äga och förvalta fast och lös egendom genom främst investeringar i fastigheter och värdepapper.
Bankgironummer
- 5168-5956
- Cateum Consulting AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-28
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm, bedriver rådgivning och konsultverksamhet inom projekt, interimstjänster och coaching till stödfunktioner såsom HR, IT och ekonomi.
Väsentliga händelser
Några väsentliga händelser under räkenskapsåret har inte inträffat. Verksamheten har bedrivits i huvudsak oförändrat jämfört med föregående år.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.