Start › Stockholms län › Stockholm
Nimrod Badur Invest AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-04 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 130 | – | – | – |
| Nettoomsättning | – | – | 130 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 44 | 27 | 22 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 44 | 27 | 22 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −2 | −44 | 103 | −22 | −1 | −1 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −44 | 103 | −22 | −1 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 13 | −13 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 13 | −13 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −2 | −31 | 90 | −22 | −1 | −1 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 9 | – | – | – |
| Årets resultat | −2 | −31 | 82 | −22 | −1 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-04 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 186 | 2 191 | 2 273 | 2 007 | 1 468 | 19 |
| Anläggningstillgångar | 61 | 51 | 51 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 61 | 51 | 51 | 0 | 0 | 0 |
| Andelar i koncernföretag | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 51 | 51 | 51 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 125 | 2 140 | 2 222 | 2 007 | 1 468 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 2 117 | 2 092 | 2 046 | 1 990 | 1 451 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 111 | 2 083 | 2 046 | 1 990 | 1 451 | 0 |
| Övriga fordringar | 6 | 9 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 8 | 48 | 176 | 18 | 18 | 19 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 186 | 2 191 | 2 273 | 2 007 | 1 468 | 19 |
| Eget kapital | 163 | 166 | 197 | 46 | 18 | 19 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 138 | 141 | 172 | 21 | −7 | −6 |
| Balanserat resultat | 141 | 172 | 90 | 43 | −6 | −5 |
| Årets resultat | −2 | −31 | 82 | −22 | −1 | −1 |
| Obeskattade reserver | – | – | 13 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | 13 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 023 | 2 026 | 2 064 | 1 962 | 1 451 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 9 | 9 | – | – | – |
| Övriga skulder | 2 023 | 2 017 | 2 055 | 1 962 | 1 451 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-04 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 21 | −7 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-04 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 70 | 50 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets intäkter varierar mer än 30 % jämfört med föregående år. Bolaget har normalt sett inga intäkter. Den försäljning som ägde rum under 2023 får anses vara av engångskaraktär.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 51 | 51 | 51 |
Om bolaget
- Adress
- RÅLAMBSVÄGEN 8 B, 112 59 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-12-02
- Bransch
- Juridiska byråers verksamhet m.m.
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga, förvalta och utveckla fast och lös egendom och därmed jämförlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5169-8009
- Nimrod Badur Invest AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-23
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget äger och förvaltar fast och lös egendom. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Nimrod Badur Invest 2 AB
Visa källuppgift
Bolaget är ägare till dotterbolaget Nimrod Badur Invest 2 AB (559336-6957).
-
Nimrod Badur Invest 2 AB
Visa källuppgift
Räkenskapsåret är förkortat och omfattar endast 8 månader. Omläggningen beror på en anpassning till koncernens räkenskapsår. Bolaget är ägare till dotterbolaget Nimrod Badur Invest 2 AB (559336-6957).