Start › Stockholms län › Täby
Curactus AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 73 | 256 | 370 | 171 | 85 | 439 |
| Nettoomsättning | 73 | 256 | 370 | 171 | 85 | 439 |
| Rörelsekostnader | 36 | 64 | 112 | 64 | 92 | 103 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 9 | 0 | 3 | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 32 | 59 | 42 | 73 | 61 |
| Personalkostnader | 6 | 21 | 46 | 13 | 13 | 33 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 3 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Rörelseresultat | 38 | 191 | 257 | 107 | −7 | 335 |
| Finansiella poster | 0 | 22 | 167 | 0 | −1 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 21 | 165 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 38 | 213 | 424 | 107 | −8 | 335 |
| Bokslutsdispositioner | −10 | −49 | −65 | 0 | 187 | −84 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −10 | −49 | −65 | 0 | 187 | −84 |
| Resultat före skatt | 27 | 164 | 359 | 107 | 179 | 251 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 30 | 40 | 23 | 39 | 54 |
| Årets resultat | 21 | 134 | 319 | 84 | 140 | 197 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 640 | 639 | 666 | 450 | 467 | 823 |
| Anläggningstillgångar | 473 | 623 | 342 | 309 | 315 | 292 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 3 | 9 | 15 | 22 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 3 | 9 | 15 | 22 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 473 | 623 | 340 | 300 | 300 | 270 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 473 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 623 | 340 | 300 | 300 | 270 |
| Omsättningstillgångar | 167 | 15 | 324 | 140 | 152 | 531 |
| Kortfristiga fordringar | 94 | 0 | 10 | 8 | 1 | 0 |
| Övriga fordringar | 94 | 0 | 10 | 8 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 74 | 15 | 314 | 132 | 151 | 531 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 640 | 639 | 666 | 450 | 467 | 823 |
| Eget kapital | 336 | 365 | 431 | 312 | 352 | 362 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 286 | 315 | 381 | 262 | 302 | 312 |
| Balanserat resultat | 265 | 181 | 62 | 177 | 162 | 116 |
| Årets resultat | 21 | 134 | 319 | 84 | 140 | 197 |
| Obeskattade reserver | 208 | 198 | 149 | 84 | 84 | 271 |
| Periodiseringsfonder | 208 | 198 | 149 | 84 | 84 | 271 |
| Kortfristiga skulder | 96 | 76 | 87 | 54 | 31 | 189 |
| Skatteskulder | 8 | 2 | 3 | 0 | 2 | 83 |
| Övriga skulder | 75 | 61 | 79 | 39 | 19 | 102 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 13 | 5 | 15 | 10 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 75 | 50 | 200 | 200 | 125 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 75 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 302 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har bedrivits i mindre omfattning under det gångna året, därav förväntad minskad omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 708 | 445 | 300 | 300 | 270 |
| Årets inköp | 353 | 145 | 0 | 30 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 90 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 85 | 105 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 105 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 473 | 473 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 |
| Ackumulerade avskrivningar | 31 | 31 | 29 | 22 | 16 | 10 | 3 |
| Årets avskrivningar | – | 3 | 6 | 6 | 6 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- MARKNADSVÄGEN 111, 183 78 TÄBY
- Registrerat
- 2016-12-01
- Bransch
- Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Verksamhet enligt registret
Hälso och sjukvård, både inom sluten och öppenvård. Verksamheten skall innehålla både kliniskt arbete och konsultativ verksamhet. Förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 650-8402
- Curactus AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-27
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Curactus AB bedriver konsultverksamhet inom sjukvården. Bolaget har sitt säte i Täby. Avseende det gångna räkenskapsåret har omsättning och rörelseresultat minskat jämfört med föregående år. Soliditeten är fortsatt god men något lägre än föregående år. Ledningen arbetar aktivt med kostnadskontroll och åtgärder för att stärka intäkterna och förbättra lönsamheten.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.