Start › Västra Götalands län › Borås
Bremholts Entreprenad AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 255 | 40 | 0 | 42 | 486 | 2 821 | 1 151 |
| Nettoomsättning | 0 | 255 | 40 | 0 | 39 | 410 | 2 644 | 1 151 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 3 | 75 | 177 | 0 |
| Rörelsekostnader | 25 | 249 | 43 | 38 | 33 | 451 | 2 673 | 1 986 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 214 | 12 | 0 | 22 | 105 | 768 | 746 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 15 | 1 | 37 | 4 | 97 | 441 | 374 |
| Personalkostnader | – | 0 | 29 | 0 | 0 | 243 | 1 457 | 578 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 20 | 1 | 1 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Rörelseresultat | −25 | 6 | −4 | −38 | 9 | 35 | 148 | −835 |
| Finansiella poster | −3 | −4 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | 2 | −4 | −38 | 9 | 35 | 147 | −835 |
| Resultat före skatt | −28 | 2 | −4 | −38 | 9 | 35 | 147 | −835 |
| Årets resultat | −28 | 2 | −4 | −38 | 9 | 35 | 147 | −835 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 65 | 101 | 106 | 45 | 76 | 121 | 785 | 411 |
| Anläggningstillgångar | 19 | 39 | 59 | 0 | 1 | 8 | 14 | 21 |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 | 39 | 59 | 0 | 1 | 8 | 14 | 21 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 19 | 39 | 59 | 0 | 1 | 8 | 14 | 21 |
| Omsättningstillgångar | 46 | 62 | 47 | 45 | 75 | 113 | 770 | 390 |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 44 | 35 | 40 | 71 | 100 | 427 | 384 |
| Kundfordringar | – | 0 | 22 | 0 | 45 | 60 | 372 | 350 |
| Övriga fordringar | 42 | 44 | 13 | 40 | 26 | 40 | 55 | 31 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Kassa och bank | 4 | 18 | 12 | 5 | 4 | 12 | 343 | 6 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 65 | 101 | 106 | 45 | 76 | 121 | 785 | 411 |
| Eget kapital | −661 | −634 | −635 | −632 | −594 | −603 | −638 | −785 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −711 | −684 | −685 | −682 | −644 | −653 | −688 | −835 |
| Balanserat resultat | −684 | −685 | −682 | −644 | −653 | −688 | −835 | 1 |
| Årets resultat | −28 | 2 | −4 | −38 | 9 | 35 | 147 | −835 |
| Långfristiga skulder | 511 | 505 | 487 | 490 | 488 | 529 | 709 | 492 |
| Skulder till koncernföretag | 511 | 505 | 487 | 490 | 488 | 529 | 709 | 492 |
| Kortfristiga skulder | 216 | 229 | 254 | 186 | 182 | 194 | 713 | 703 |
| Leverantörsskulder | 0 | 23 | 16 | – | 0 | 42 | 246 | 279 |
| Skulder till koncernföretag | 186 | 186 | 186 | 186 | 186 | 145 | 62 | 80 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | −5 | 3 | 12 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 20 | 52 | – | – | 0 | 181 | 238 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 4 | 213 | 106 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −644 | −653 | −688 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat med mer än 30% då bolaget har avvecklat sin verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat med mer än 30% då bolaget har återupptagit sin verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat med mer än 30% då bolaget har återupptagit sin verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat med mer än 30% med anledning av att bolaget under året har avvecklat sin verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat med mer än 30% med anledning av att bolaget under året har avvecklat sin verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat med mer än 30% med anledning av att bolaget under året har avvecklat sin verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat med mer än 30% med anledning av större efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 93 | 93 | 93 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 |
| Årets inköp | – | 0 | 60 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 74 | 54 | 34 | 33 | 32 | 25 | 19 | 12 | 6 |
| Årets avskrivningar | 20 | 20 | 1 | 1 | 7 | 7 | 7 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1136, 501 11 BORÅS
- Registrerat
- 2016-12-01
- Bransch
- Måleriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva bygg- och måleriverksamhet, äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5166-2963
- Bremholts Entreprenad AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Borås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bygg- och måleriverksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bremholts Holding AB, org.nr. 556918-7346, med säte i Borås. Företaget har sitt säte i Borås .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolagets egna kapital är förbrukat till mer än hälften av det registrerade aktiekapitalet. Styrelsen har inte upprättat någon kontrillbalansräkning i strid med ABL. Styrelsen har valt att driva vidare bolaget med personligt ansvar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 9 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 9 kB | Öppna |
| 2022 | 8 kB | Öppna |
| 2021 | 8 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Bremholts Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bygg- och måleriverksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bremholts Holding AB, org.nr. 556918-7346, med säte i Borås. Företaget har sitt säte i Borås .
-
Bremholts Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bygg- och måleriverksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bremholts Holding AB, org.nr. 556918-7346, med säte i Borås. Företaget har sitt säte i Borås .
-
Bremholts Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bygg- och måleriverksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bremholts Holding AB, org.nr. 556918-7346, med säte i Borås. Företaget har sitt säte i Borås .
-
Bremholts Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bygg- och måleriverksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bremholts Holding AB, org.nr. 556918-7346, med säte i Borås. Företaget har sitt säte i Borås .
-
Bremholts Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bygg- och måleriverksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bremholts Holding AB, org.nr. 556918-7346, med säte i Borås. Företaget har sitt säte i Borås .
Visa fler relationer
-
Bremholts Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bygg- och måleriverksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bremholts Holding AB, org.nr. 556918-7346, med säte i Borås. Företaget har sitt säte i Borås .
-
Bremholts Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bygg- och måleriverksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bremholts Holding AB, org.nr. 556918-7346, med säte i Borås. Företaget har sitt säte i Borås .