Start › Västra Götalands län › Göteborg
Wallenstam Fastigheter 293 AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 24 291 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 23 281 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 010 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 366 | 808 | 495 | 3 | 2 | 4 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 5 638 | 808 | 495 | 3 | 2 | 4 | 8 |
| Av- och nedskrivningar | 6 681 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 47 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 11 924 | −808 | −495 | −3 | −2 | −4 | −8 |
| Finansiella poster | −11 723 | −9 431 | −2 624 | −348 | 1 | 1 | 2 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 11 732 | 9 431 | 2 624 | 348 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 201 | −10 239 | −3 119 | −351 | 0 | −2 | −6 |
| Bokslutsdispositioner | −201 | 10 239 | 507 | 18 | 2 | 4 | 12 |
| Förändring av överavskrivningar | −1 899 | – | – | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 507 | 18 | 2 | 4 | 12 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | −2 612 | −332 | 1 | 1 | 6 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −2 612 | −332 | 1 | 1 | 6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 392 816 | 370 759 | 246 970 | 58 606 | 51 | 52 | 100 |
| Anläggningstillgångar | 392 540 | 370 740 | 246 970 | 58 606 | 51 | 52 | 100 |
| Materiella anläggningstillgångar | 377 234 | 370 740 | 246 970 | 58 606 | – | – | – |
| Byggnader och mark | 344 621 | 4 454 | 4 454 | 2 619 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 6 891 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 292 | – | – | – | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 25 430 | 366 285 | 242 515 | 55 988 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 306 | – | – | 0 | 51 | 52 | 100 |
| Fordringar hos koncernföretag | 15 306 | – | – | 0 | 51 | 52 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 276 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 276 | 20 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 226 | – | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 43 | 20 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 392 816 | 370 759 | 246 970 | 58 606 | 51 | 52 | 100 |
| Eget kapital | 50 | 50 | 51 | 51 | 51 | 52 | 100 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 2 613 | 333 | 0 | 1 | 44 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −2 612 | −332 | 1 | 1 | 6 |
| Obeskattade reserver | 1 899 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 387 938 | 369 057 | 246 383 | 56 909 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 387 938 | 369 057 | 246 383 | 56 909 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 928 | 1 652 | 536 | 1 647 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 266 | 833 | 180 | 1 646 | – | – | – |
| Skatteskulder | 147 | 581 | 355 | 2 | – | – | – |
| Övriga skulder | 250 | 239 | – | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 265 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 | 1 | 1 | 2 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 | 1 | 2 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 2 613 | 333 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nyproduktionen av bostäder och lokaler slutfördes under året, vilket ger en ökad nettoomsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 937 | 4 454 | 4 454 | 2 619 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 1 836 | 2 619 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 316 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 6 316 | 0 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 306 | 0 | 0 | 51 | 52 | 100 | 94 |
| Årets inköp | 62 975 | 0 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 47 670 | 0 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 307 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 16 | 0 |
| Årets avskrivningar | 16 | 0 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 241 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 350 | 0 |
| Årets avskrivningar | 350 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 430 | 366 285 | 242 515 | 55 988 | 0 |
Om bolaget
- Registrerat
- 2016-12-01
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-04-30
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län. Företaget äger fastigheten Kallebäck 18:13, Göteborg.I Kallebäck bygger Wallenstam ett helt nytt område med bostäder, arbetsplatser, restauranger, butiker, kaféer, skola och förskolor. Hela området beräknas vara fullt utbyggt 2027. Företaget har ingått avtal om att vara med och utveckla detta område. Projektet bedrivs inom ramen för ett koncerninternt enkelt bolag (konsortium).Från och med 2023 ingår företaget i inkomstskatterättslig kommission och som en följd av detta redovisas och beskattas kommissionärsföretagens resultat hos moderföretaget Wallenstam AB, i egenskap av kommittent för den inkomstskatterättsliga kommissionen. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 239 AB, org.nr 559086-3303.
Väsentliga händelser
Under året slutfördes nyproduktionen av bostäder och lokaler i KV 5 Kallebäcks Terrasser, vilket ger en ökad nettoomsättning och ett ökat rörelseresultat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2024 | 89 kB | Öppna |
| 2023 | 87 kB | Öppna |
| 2022 | 87 kB | Öppna |
| 2021 | 87 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Wallenstam AB
Visa källuppgift
kelt bolag (konsortium).Från och med 2023 ingår företaget i inkomstskatterättslig kommission och som en följd av detta redovisas och beskattas kommissionärsföretagens resultat hos moderföretaget Wallenstam AB, i egenskap av kommittent för den inkomstskatterättsliga kommissionen. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett he
-
Wallenstam Fastigheter 239 AB
Visa källuppgift
enstam AB, i egenskap av kommittent för den inkomstskatterättsliga kommissionen. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 239 AB, org.nr 559086-3303.
-
Wallenstam AB
Visa källuppgift
kelt bolag (konsortium).Från och med 2023 ingår företaget i inkomstskatterättslig kommission och som en följd av detta redovisas och beskattas kommissionärsföretagens resultat hos moderföretaget Wallenstam AB, i egenskap av kommittent för den inkomstskatterättsliga kommissionen. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett he
-
Wallenstam Fastigheter 239 AB
Visa källuppgift
enstam AB, i egenskap av kommittent för den inkomstskatterättsliga kommissionen. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 239 AB, org.nr 559086-3303.
-
Wallenstam Fastigheter 239 AB
Visa källuppgift
. Projektet bedrivs inom ramen för ett koncerninternt enkelt bolag (konsortium). Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 239 AB, org.nr 559086-3303.
Visa fler relationer
-
Wallenstam Fastigheter 239 AB
Visa källuppgift
org, Västra Götalands län. Företaget äger fastigheten Kallebäck 18:13, Göteborg. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 239 AB, org.nr 559086-3303.
-
Wallenstam Fastigheter 239 AB
Visa källuppgift
Götalands län. Företaget har inte bedrivit någon verksamhet sedan det bildades. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 239 AB, org.nr 559086-3303. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
-
Wallenstam Fastighets AB 56
Visa källuppgift
Götalands län. Företaget har inte bedrivit någon verksamhet sedan det bildades. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastighets AB 56, org.nr 556894-7997. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.