Start › Stockholms län › Stockholm
Niklas Persson Holding AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 15 | 7 | 5 | 2 | 3 | 3 | 7 | 105 | 8 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 15 | 7 | 3 | 2 | 3 | 3 | 7 | 105 | 8 |
| Rörelseresultat | −15 | −7 | −5 | −2 | −3 | −3 | −7 | −105 | −8 |
| Finansiella poster | 520 | 500 | 504 | 500 | – | – | 0 | 8 735 | 2 505 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 520 | 500 | 504 | 500 | – | – | 0 | 8 735 | 2 505 |
| Resultat efter finansiella poster | 505 | 493 | 499 | 498 | −3 | −3 | −7 | 8 630 | 2 497 |
| Resultat före skatt | 505 | 493 | 499 | 498 | −3 | −3 | −7 | 8 630 | 2 497 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 505 | 493 | 499 | 498 | −3 | −3 | −7 | 8 630 | 2 497 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 912 | 9 904 | 9 911 | 9 912 | 9 913 | 11 017 | 11 170 | 11 177 | 2 547 |
| Anläggningstillgångar | 9 900 | 9 900 | 9 900 | 9 900 | 8 000 | 5 000 | 0 | 5 000 | 1 561 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 900 | 9 900 | 9 900 | 9 900 | 8 000 | 5 000 | 0 | 5 000 | 1 561 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 0 | 8 000 | 5 000 | 0 | 5 000 | 1 561 |
| Andra långfristiga fordringar | 9 900 | 9 900 | 9 900 | 9 900 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 | 4 | 11 | 12 | 1 913 | 6 017 | 11 170 | 6 177 | 986 |
| Kassa och bank | 12 | 4 | 11 | 12 | 1 913 | 6 017 | 11 170 | 6 177 | 986 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 912 | 9 904 | 9 911 | 9 912 | 9 913 | 11 017 | 11 170 | 11 177 | 2 547 |
| Eget kapital | 9 908 | 9 903 | 9 911 | 9 912 | 9 913 | 11 017 | 11 170 | 11 177 | 2 547 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 9 858 | 9 853 | 9 861 | 9 862 | 9 863 | 10 967 | 11 120 | 11 127 | 2 497 |
| Balanserat resultat | 9 353 | 9 361 | 9 362 | 9 363 | 9 867 | 10 970 | 11 127 | 2 497 | 0 |
| Årets resultat | 505 | 493 | 499 | 498 | −3 | −3 | −7 | 8 630 | 2 497 |
| Kortfristiga skulder | 4 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 4 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 1 100 | 150 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 500 | 500 | 500 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 9 863 | 10 967 | 11 120 | 11 127 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har i början av 2019 avyttrat samtliga resterande aktieinnehav.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 900 | 9 900 | 9 900 | 9 900 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 9 900 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-11-28 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 8 000 | 5 000 | 0 | 5 000 | 1 561 | 5 000 |
| Årets inköp | – | 3 000 | 5 000 | – | 5 000 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 8 000 | – | – | 5 000 | 1 561 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TULEGATAN 25 LGH 1502, 113 53 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-11-28
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier i andra bolag och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 772-0527
- NIKLAS PERSSON HOLDING AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-29
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall primärt äga och förvalta aktier i andra bolag och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.