Genomsyn

Start › Stockholms län › Sigtuna

OYSTERCATCHER AB

559087-1769AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-12-01 – 2025-11-30

Omsättning 2025
290 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−194 tkr
Årets resultat 2025
−194 tkr
Eget kapital 2025
30 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 0,3 %0,3 %20242024: 0,9 %0,9 %20232023: 0,9 %0,9 %20222022: 0,8 %0,8 %20212021: 0,7 %0,7 %20202020: 0,8 %0,8 %20192019: 0,9 %0,9 %20182018: 1,0 %1,0 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3866227081 024806478
Nettoomsättning 290442612862710270
Övriga rörelseintäkter 961809616196208
Rörelsekostnader 440607653822802547
Övriga externa kostnader 177276318297280297
Personalkostnader 263331335525522250
Rörelseresultat −5416552025−69
Finansiella poster −14000000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 100000
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar 140–––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 00–000
Resultat efter finansiella poster −19416552025−69
Resultat före skatt −19416552025−69
Årets resultat −19416552025−69

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 101249357325254222
Anläggningstillgångar 0140140–––
Finansiella anläggningstillgångar 0140140–––
Andelar i intresseföretag 0140140–––
Omsättningstillgångar 101109217325254222
Kortfristiga fordringar 754788211154140
Kundfordringar 32–0100740
Övriga fordringar 313236353337
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1315537648102
Kassa och bank 266112911410083
EGET KAPITAL OCH SKULDER 101249357325254222
Eget kapital 30223307252177173
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital −20173257202127123
Balanserat resultat 1731572020123192
Årets resultat −19416552025−69
Kortfristiga skulder 712550737750
Leverantörsskulder 2066105
Övriga skulder 571239586136
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 13135969

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag ––––127–
Medel att disponera –––202127–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av en större klient stängde ner sin verksamhet.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att företaget har haft ett konsultuppdrag som har sträckt sig över hela räkenskapsåret till skillnad från tidigare år.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-11-302024-11-302023-11-302022-11-30
Anskaffningsvärde 1401401400
Årets inköp ––980
Ackumulerade nedskrivningar 140–––
Årets nedskrivningar 140–––

Om bolaget

Adress
MANFRED BJÖRKQUISTS ALLÉ 12, 193 31 SIGTUNA
Registrerat
2016-11-26
Bransch
Mobil restaurangverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva mobil och fast restaurangverksamhet, konsultation inom gastronomi, personaluthyrning, transporttjänster och logistiklösningar, äga och förvalta fastigheter och fartyg samt idka annan därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5164-6974
OYSTERCATCHER AB
kontrollerat 2026-10-14

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-30
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget skall bedriva mobil och fast restaurangverksamhet, konsultation inom gastronomi, personaluthyrning, transporttjänster och logistiklösningar, äga och förvalta fastigheter och fartyg samt idka annan därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Sigtuna kommun.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025240 kB Öppna
2024240 kB Öppna
2023240 kB Öppna
2022239 kB Öppna
2021239 kB Öppna