Start › Dalarnas län › Sollerön
Comfortably Safe AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 860 | 1 413 | 1 769 | 685 | 530 | 662 | 659 | 1 120 | 770 |
| Nettoomsättning | 860 | 1 080 | 1 519 | 685 | 530 | 455 | 659 | 983 | 635 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 333 | 250 | 0 | 0 | 207 | 0 | 137 | 135 |
| Rörelsekostnader | 855 | 1 556 | 531 | 711 | 388 | 714 | 415 | 329 | 420 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | 5 | 4 | 2 | 0 | 4 | 5 | 2 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 95 | 187 | 124 | 101 | 83 | 72 | 162 | 127 | 167 |
| Personalkostnader | 755 | 1 363 | 403 | 607 | 304 | 638 | 248 | 199 | 252 |
| Rörelseresultat | 5 | −143 | 1 238 | −26 | 143 | −52 | 244 | 791 | 350 |
| Finansiella poster | 0 | 112 | 8 | 0 | 0 | −2 | −3 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 102 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 10 | 8 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | −31 | 1 246 | −26 | 143 | −54 | 240 | 791 | 350 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 87 | – | – | – | – | 0 | −87 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 87 | – | – | – | – | 0 | −87 |
| Resultat före skatt | 6 | −31 | 1 333 | −26 | 143 | −54 | 240 | 791 | 262 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 152 | 291 | 10 | 63 | 54 | 53 | 175 | 58 |
| Årets resultat | 4 | −183 | 1 042 | −36 | 80 | −108 | 187 | 617 | 205 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 842 | 2 944 | 2 866 | 1 797 | 1 708 | 1 453 | 1 463 | 1 419 | 545 |
| Anläggningstillgångar | 1 708 | 1 458 | 588 | 516 | 444 | 300 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 708 | 1 458 | 588 | 516 | 444 | 300 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 708 | 1 458 | 588 | 516 | 444 | 300 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 134 | 1 486 | 2 278 | 1 281 | 1 264 | 1 153 | 1 463 | 1 419 | 545 |
| Kortfristiga fordringar | 36 | 191 | 249 | 263 | 303 | 175 | 177 | 58 | 0 |
| Kundfordringar | 36 | 87 | 245 | 86 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 104 | 4 | 176 | 303 | 175 | 177 | 58 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 650 | 650 | 650 | 650 | 650 | 525 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 650 | 650 | 650 | 650 | 650 | 525 | – | – | – |
| Kassa och bank | 448 | 645 | 1 380 | 369 | 312 | 453 | 1 286 | 1 361 | 545 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 842 | 2 944 | 2 866 | 1 797 | 1 708 | 1 453 | 1 463 | 1 419 | 545 |
| Eget kapital | 958 | 1 153 | 1 836 | 794 | 1 030 | 950 | 1 058 | 871 | 255 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 908 | 1 103 | 1 786 | 744 | 980 | 900 | 1 008 | 821 | 205 |
| Balanserat resultat | 903 | 1 286 | 744 | 780 | 900 | 1 008 | 821 | 205 | 0 |
| Årets resultat | 4 | −183 | 1 042 | −36 | 80 | −108 | 187 | 617 | 205 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 87 | 87 | 87 | 87 | 87 | 87 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 87 | 87 | 87 | 87 | 87 | 87 |
| Avsättningar | 1 458 | 1 458 | 588 | 516 | 444 | 300 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 426 | 333 | 442 | 400 | 147 | 115 | 317 | 460 | 203 |
| Skatteskulder | 22 | 74 | 115 | 0 | 59 | 54 | 173 | 233 | 58 |
| Övriga skulder | 301 | 90 | 159 | 146 | 88 | 61 | 145 | 228 | 145 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 103 | 169 | 169 | 254 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 200 | 500 | – | 200 | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 200 | 500 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 980 | 900 | 1 008 | 821 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året såg verksamheten en viss minskning av antal uppdrag och förändring av dess karaktär i samband med Coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Efter att föregående år varit intensivt med fler stora uppdrag har detta verksamhetsår varit mer balanserat och speglar bättre bolagets ambitionsnivå.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har bolaget sett en jämn tillströmning av uppdrag från såväl befintliga som nytillkomna kunder som har givit en god ökning av omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 708 | 1 458 | 588 | 516 | 444 | 300 | 0 |
| Årets inköp | 250 | 870 | 72 | 72 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SILJANSVÄGEN 45, 792 90 SOLLERÖN
- Registrerat
- 2016-11-24
- Bransch
- Personalutbildning
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsult- och utbildningsverksamhet inom arbetsmiljö, kvalitet och verksamhetsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 141-0562
- Comfortably Safe AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-09
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Mora Kommun, bedriver verksamhet inom främst utbildning- och forskningsuppdrag inom arbetsmiljöområdet men även konsulttjänster inom organisationsutveckling och systematiskt arbetsmiljöarbete till företag och organisationer.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.