Comfortably Safe AB

559086-8138

Årsredovisning för räkenskapsåret
2018-01-01 - 2018-12-31

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.

Samtliga belopp är angivna i hela kronor.

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2019-07-13. Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bolaget bildades under år 2016 men verksamheten startades efter årsskiftet 2017. Bolaget utför främst
utbildnings- och forskningsuppdrag inom arbetsmiljöområdet men även konsulttjänster inom
organisationsutveckling och systematiskt arbetsmiljöarbete till företag och organisationer.
Bolaget har sitt säte på Ingarö i Stockholms län men utför uppdrag över hela landet.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under året har verksamheten haft ett jämnt flöde av uppdrag från såväl befintliga som nytillkomna kunder.
Bolaget har inte upplevt några oförutsedda händelser eller kostnader.

Flerårsöversikt

2018-01-01
- 2018-12-31
2017-01-01
- 2017-12-31
2016-11-24
- 2016-12-31
Nettoomsättning 983 151 635 140 0
Resultat efter finansiella poster 791 448 349 844 0
Soliditet (%) 66,20 59,26 0,00

Under året har bolaget sett en jämn tillströmning av uppdrag från såväl befintliga som nytillkomna kunder som har givit en god ökning av omsättningen.

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Vid årets ingång 50 000 0 204 708 254 708
Balanseras i ny räkning 204 708 -204 708 0
Årets resultat 616 526 616 526
Vid årets utgång 50 000 204 708 616 526 871 234

Resultatdisposition

Styrelsen och VD föreslår att till förfogande stående medel

Balanserat resultat 204 708
Årets resultat 616 526
Summa 821 234

Disponeras enligt följande

Balanseras i ny räkning 821 234
Summa 821 234

Resultaträkning

Not
1
2018-01-01
- 2018-12-31
2017-01-01
- 2017-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 983 151 635 140
Övriga rörelseintäkter 137 000 135 000
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 120 151 770 140
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -2 418 -1 174
Övriga externa kostnader -126 833 -166 932
Personalkostnader 2 -199 452 -252 190
Summa rörelsekostnader -328 703 -420 296
Rörelseresultat 791 448 349 844
Resultat efter finansiella poster 791 448 349 844
Bokslutsdispositioner
Förändring av periodiseringsfonder 0 -87 400
Summa bokslutsdispositioner 0 -87 400
Resultat före skatt 791 448 262 444
Skatter
Skatt på årets resultat -174 922 -57 736
Årets resultat 616 526 204 708

Balansräkning

Not
1
2018-12-31 2017-12-31
Tillgångar
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar 58 400 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0 0
Summa kortfristiga fordringar 58 400 0
Kassa och bank
Kassa och bank 1 360 625 544 827
Summa kassa och bank 1 360 625 544 827
Summa omsättningstillgångar 1 419 025 544 827
Summa tillgångar 1 419 025 544 827
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 204 708 0
Årets resultat 616 526 204 708
Summa fritt eget kapital 821 234 204 708
Summa eget kapital 871 234 254 708
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 87 400 87 400
Summa obeskattade reserver 87 400 87 400
Kortfristiga skulder
Skatteskulder 232 658 57 736
Övriga skulder 227 733 144 983
Summa kortfristiga skulder 460 391 202 719
Summa eget kapital och skulder 1 419 025 544 827

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Not 2 - Medelantal anställda

2018-01-01
- 2018-12-31
Medelantal anställda under året 1,0