Start › Stockholms län › Uttran
Tuncer Pizzeria AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 860 | 4 031 | 1 883 | 1 560 | 1 935 |
| Nettoomsättning | 3 753 | 4 031 | 1 883 | 1 560 | 1 935 |
| Övriga rörelseintäkter | 107 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 049 | 4 583 | 1 874 | 1 495 | 1 875 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 431 | 1 629 | 470 | 491 | 664 |
| Övriga externa kostnader | 1 289 | 1 392 | 829 | 559 | 669 |
| Personalkostnader | 1 245 | 1 533 | 546 | 416 | 542 |
| Av- och nedskrivningar | 85 | 28 | 28 | 28 | 0 |
| Rörelseresultat | −189 | −551 | 9 | 65 | 60 |
| Finansiella poster | −20 | −32 | −6 | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 25 | 32 | 6 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −210 | −583 | 4 | 65 | 58 |
| Resultat före skatt | −210 | −583 | 4 | 65 | 58 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 1 | 14 | 13 |
| Årets resultat | −210 | −583 | 3 | 50 | 45 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 075 | 1 325 | 1 000 | 831 | 905 |
| Anläggningstillgångar | 595 | 681 | 657 | 657 | 685 |
| Materiella anläggningstillgångar | 595 | 681 | 657 | 657 | 685 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 595 | 681 | 657 | 657 | 685 |
| Omsättningstillgångar | 479 | 644 | 343 | 175 | 220 |
| Varulager m.m. | 64 | 49 | 39 | 5 | 27 |
| Råvaror och förnödenheter | 64 | 49 | 39 | 5 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 382 | 585 | 194 | 34 | 36 |
| Kundfordringar | 171 | 184 | 30 | 26 | 34 |
| Övriga fordringar | 46 | 58 | 17 | 8 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 164 | 344 | 147 | – | – |
| Kassa och bank | 33 | 10 | 110 | 135 | 157 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 075 | 1 325 | 1 000 | 831 | 905 |
| Eget kapital | 167 | 81 | 164 | 161 | 111 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 117 | 31 | 114 | 111 | 61 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 326 | 614 | 111 | 61 | 16 |
| Årets resultat | −210 | −583 | 3 | 96 | 45 |
| Långfristiga skulder | 147 | 200 | 290 | 44 | 46 |
| Skulder till kreditinstitut | 87 | 140 | 230 | 44 | 46 |
| Övriga skulder | 60 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 761 | 1 043 | 547 | 626 | 748 |
| Skulder till kreditinstitut | 130 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 546 | 830 | 9 | 26 | 70 |
| Skatteskulder | – | 0 | 7 | 20 | 13 |
| Övriga skulder | 56 | 199 | 523 | 544 | 665 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | 13 | 8 | 35 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 31 | 114 | 111 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 295 | 500 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-11-30 | 2021-11-30 | 2020-11-30 | 2019-11-30 | 2018-11-30 | 2017-11-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 766 | 766 | 714 | 685 | 685 | 685 |
| Årets inköp | – | 52 | 29 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 170 | 85 | 57 | 28 | – | – |
| Årets avskrivningar | 85 | 28 | 28 | 28 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KP Arnoldsväg 53, 147 60 UTTRAN
- Registrerat
- 2016-11-07
Verksamhet enligt registret
Pizzeriaverksamhet med hemkörning.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-05-31
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Botkyrka registrerades år 2016 och bedriver sedan dess restaurangverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.