Start › Västmanlands län › Västerås
Malin Rosqvist Holding AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 25 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 25 |
| Rörelsekostnader | 11 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| Personalkostnader | 7 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | −2 | −1 | −1 | −1 | −1 | 0 | 24 |
| Finansiella poster | 305 | 242 | 250 | 210 | 387 | 225 | −1 | 14 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 305 | 242 | 250 | 210 | 387 | 225 | 0 | 14 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 294 | 241 | 250 | 210 | 386 | 225 | −1 | 38 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 9 | – | – | – | 0 | −9 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 9 | – | – | – | 0 | −9 |
| Resultat före skatt | 294 | 241 | 259 | 210 | 386 | 225 | −1 | 28 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 6 |
| Årets resultat | 294 | 241 | 259 | 210 | 386 | 225 | −1 | 22 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 442 | 346 | 355 | 355 | 444 | 308 | 87 | 100 |
| Anläggningstillgångar | 364 | 318 | 277 | 253 | 229 | 154 | 38 | 38 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 364 | 318 | 277 | 253 | 229 | 154 | 38 | 38 |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 |
| Andra långfristiga fordringar | 339 | 293 | 239 | 215 | 191 | 117 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 78 | 28 | 78 | 102 | 215 | 154 | 49 | 62 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 2 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 2 | – | – |
| Kassa och bank | 78 | 26 | 76 | 101 | 215 | 152 | 49 | 62 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 442 | 346 | 355 | 355 | 444 | 308 | 87 | 100 |
| Eget kapital | 439 | 345 | 355 | 346 | 436 | 299 | 71 | 72 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 389 | 295 | 305 | 296 | 386 | 249 | 21 | 22 |
| Balanserat resultat | 95 | 55 | 46 | 86 | 0 | 24 | 22 | 0 |
| Årets resultat | 294 | 241 | 259 | 210 | 386 | 225 | −1 | 22 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 0 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 3 | 1 | 0 | 0 | −2 | 0 | 6 | 18 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | −2 | 0 | 6 | 6 |
| Övriga skulder | 3 | 1 | – | – | – | 0 | 0 | 11 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 200 | 250 | 250 | 300 | 249 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 296 | 386 | 249 | 21 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 13 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 339 | 293 | 239 | 239 | 191 | 117 |
| Årets inköp | 46 | 54 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- AGNEGATAN 10 C 1301, 722 17 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2016-11-03
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta aktier, fast, lös och immateriell egendom (som patent) och däribland ge ut lån och handla med och investera i lån, värdepapper och andra finansiella tillgångar samt tillhandahålla övriga bolag i koncernen med tjänster främst avseende administration, styrning, juridisk rådgivning och marknadsföring samt idka därmed förenlig verksamhet, samt utveckla nya idéer och uppfinningar.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-04-06
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta aktier, fast, lös och immateriell egendom (som patent) och däribland ge ut lån och handla med och investera i lån, värdepapper och andra finansiella tillgångar samt tillhandahålla övriga bolag i koncernen med tjänster främst avseende administration, styrning, juridisk rådgivning och marknadsföring samt idka därmed förenlig verksamhet, samt utveckla nya idéer och uppfinningar. Bolaget har sitt säte i Västerås.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.