Start › Stockholms län › Stockholm
Pason post paso AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 4 026 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 4 026 |
| Rörelsekostnader | 2 755 | 450 | 133 | 161 |
| Övriga externa kostnader | 2 755 | 450 | 133 | 161 |
| Rörelseresultat | −2 755 | −450 | −133 | 3 865 |
| Finansiella poster | −632 | 6 242 786 | 106 554 | 234 874 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 8 289 | 6 238 607 | 91 146 | 260 184 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 615 | 13 309 | 1 176 | 171 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 4 826 | 5 050 | −14 234 | 25 477 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 14 710 | 4 080 | 2 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 386 | 6 242 336 | 106 421 | 238 739 |
| Resultat före skatt | −3 387 | 6 242 336 | 106 421 | 238 739 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 905 | 418 | 1 227 |
| Övriga skatter | 328 | – | – | – |
| Årets resultat | −3 715 | 6 240 431 | 106 003 | 237 512 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 807 399 | 7 060 347 | 819 127 | 712 737 |
| Anläggningstillgångar | 6 794 793 | 6 790 225 | 752 139 | 663 115 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 794 793 | 6 790 225 | 752 139 | 663 115 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 880 637 | 6 066 419 | 413 118 | 388 671 |
| Andra långfristiga fordringar | 914 156 | 723 806 | 339 021 | 274 444 |
| Omsättningstillgångar | 12 606 | 270 122 | 66 988 | 49 622 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 8 100 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 6 | 4 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 8 096 | – | – |
| Kassa och bank | 12 600 | 262 022 | 66 987 | 49 622 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 807 399 | 7 060 347 | 819 127 | 712 737 |
| Eget kapital | 6 805 971 | 7 056 686 | 816 255 | 710 252 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 745 922 | 7 056 636 | 816 205 | 710 202 |
| Balanserat resultat | 6 809 636 | 816 205 | 710 202 | 472 690 |
| Årets resultat | −3 715 | 6 240 431 | 106 003 | 237 512 |
| Kortfristiga skulder | 1 428 | 3 661 | 2 871 | 2 485 |
| Skatteskulder | 0 | 2 323 | 1 644 | 1 258 |
| Övriga skulder | 1 227 | 1 227 | 1 227 | 1 227 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 201 | 111 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Utan att det påverkar våra uttalanden ovan vill vi anmärka på att årsredovisningen inte har upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Pason post paso AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Pason post paso ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Pason post paso AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Pason post paso AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Utan att det påverkar våra uttalanden ovan vill vi anmärka på att årsredovisningen inte har upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Pason post paso AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Pason post paso ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Pason post paso AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Pason post paso AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Utan att det påverkar våra uttalanden ovan vill vi anmärka på att årsredovisningen inte har upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Pason post paso AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Pason post paso ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Pason post paso AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Pason post paso AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 914 156 | 723 806 | 339 021 | 299 921 | 235 650 |
| Årets inköp | 190 350 | 384 784 | 39 100 | 64 271 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 25 477 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 25 477 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 901 757 | 6 082 713 | 424 361 | 388 671 | 250 062 |
| Årets inköp | 1 533 339 | 6 420 965 | 110 466 | 220 199 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 714 295 | 762 611 | 74 776 | 81 590 | – |
| Omklassificeringar | 0 | −2 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 21 120 | 16 293 | 11 243 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 5 597 | 5 050 | 11 243 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 6 420 965 | 110 466 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- UPPLANDSGATAN 19 B, 113 60 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-11-01
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt, äga, utveckla och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län
- Revision
- Ja (2026-09-23)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-09-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget startade 2016 och äger, utvecklar och förvaltar fast och lös egendom samt värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholms län .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.