Start › Stockholms län › Skå
Källhager Group AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 479 | 1 224 | 1 224 | 1 522 | 1 594 | 2 167 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 408 | 1 224 | 1 224 | 1 462 | 1 594 | 2 167 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 71 | – | 0 | 60 | – | – |
| Rörelsekostnader | −9 | 264 | 513 | 1 032 | 1 214 | 1 204 | 1 117 | 912 |
| Övriga externa kostnader | 39 | 41 | 130 | 202 | 276 | 273 | 141 | 87 |
| Personalkostnader | −48 | 223 | 383 | 830 | 939 | 931 | 975 | 824 |
| Rörelseresultat | 9 | −264 | −34 | 192 | 10 | 318 | 477 | 1 255 |
| Finansiella poster | −49 | 304 | 1 977 | −54 | −345 | 192 | −51 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −56 | −40 | 1 898 | −7 | 14 | 140 | 2 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 36 | 34 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −309 | −46 | 46 | 359 | −52 | 52 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | 40 | 1 943 | 138 | −335 | 510 | 426 | 1 254 |
| Bokslutsdispositioner | 160 | 30 | −39 | −80 | 485 | 0 | −160 | −324 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 160 | 30 | −39 | −80 | 485 | 0 | −160 | −324 |
| Resultat före skatt | 121 | 70 | 1 904 | 58 | 150 | 510 | 266 | 930 |
| Skatt på årets resultat | 30 | 68 | 25 | 58 | 149 | 110 | 104 | 214 |
| Årets resultat | 90 | 2 | 1 880 | 0 | 1 | 400 | 162 | 716 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 372 | 3 523 | 3 315 | 2 012 | 2 103 | 2 611 | 2 275 | 2 340 |
| Anläggningstillgångar | 2 932 | 2 888 | 1 736 | 1 329 | 1 196 | 1 376 | 733 | 388 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 932 | 2 888 | 1 736 | 1 329 | 1 196 | 1 376 | 733 | 388 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 576 | 1 476 | 527 | 302 | 302 | 661 | 509 | 321 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 356 | 1 413 | 1 209 | 1 017 | 894 | 715 | 224 | 67 |
| Omsättningstillgångar | 440 | 635 | 1 579 | 683 | 907 | 1 235 | 1 543 | 1 952 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 8 | 8 | 276 | 129 | 153 | 299 | 399 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 255 | 128 | 128 | 176 | 399 |
| Övriga fordringar | 0 | 8 | 8 | 7 | – | 0 | 75 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 13 | 2 | 25 | 49 | 0 |
| Kassa och bank | 440 | 627 | 1 571 | 407 | 777 | 1 082 | 1 243 | 1 553 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 372 | 3 523 | 3 315 | 2 012 | 2 103 | 2 611 | 2 275 | 2 340 |
| Eget kapital | 1 723 | 1 753 | 1 931 | 494 | 994 | 1 193 | 993 | 1 181 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 673 | 1 703 | 1 881 | 444 | 944 | 1 143 | 943 | 1 131 |
| Balanserat resultat | 1 583 | 1 701 | 1 | 444 | 943 | 743 | 781 | 415 |
| Årets resultat | 90 | 2 | 1 880 | 0 | 1 | 400 | 162 | 716 |
| Obeskattade reserver | 228 | 388 | 418 | 379 | 299 | 784 | 784 | 624 |
| Periodiseringsfonder | 228 | 388 | 418 | 379 | 299 | 784 | 784 | 624 |
| Avsättningar | 1 046 | 1 103 | 899 | 753 | 584 | 405 | 224 | 67 |
| Kortfristiga skulder | 375 | 280 | 67 | 387 | 226 | 229 | 274 | 468 |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 0 | 15 | 18 | 14 | 4 | 2 |
| Skatteskulder | 74 | 93 | 25 | 0 | 55 | 6 | 0 | 126 |
| Övriga skulder | 300 | 185 | 43 | 363 | 154 | 209 | 270 | 340 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 8 | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 1 106 | 1 103 | 899 | 753 | 584 | 405 | 224 | 67 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 120 | 180 | 443 | 500 | 200 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 444 | 944 | 1 143 | 943 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% med anledning av att verksamheten är vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget varit vilande större delen av året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Trots omständigheter relaterade till Covid-19 finns det ingenting som pekar på att verksamheten kommer att påverkas nämnvärt kommande räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 10 | 0 |
| Årets inköp | – | 10 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 10 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 356 | 1 413 | 1 209 | 1 063 | 894 | 715 | 224 | 67 | 35 |
| Årets inköp | 0 | 1 103 | 146 | 169 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 57 | 899 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 46 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 46 | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 626 | 1 526 | 886 | 661 | 661 | 661 | 560 | 321 |
| Årets inköp | 100 | 999 | 250 | – | – | 167 | 240 | 321 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 359 | 25 | – | – | 66 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 50 | 50 | 359 | 359 | 359 | 0 | 52 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 50 | – | 0 | 359 | – | 52 | – |
Om bolaget
- Adress
- SÖDERBERGAVÄGEN 20, 179 75 SKÅ
- Registrerat
- 2016-11-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att utföra konsultation, rådgivning och utbildning inom områdena ledarskap, IT, ekonomitjänster, bygg och fastighet, inredning, mode och design, kostrådgivning och friskvård samt därmed förenlig verksamhet. Även försäljning av produkter relaterade till ovan nämnda arbetsområden samt äga och förvalta fastigheter, aktier och andra värdepapper tillika konstföremål.
Bankgironummer
- 5175-0685
- Källhager Group AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-08
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet har varit vilande under året och kommer fortsätta vara så på obestämd tid. Just nu består verksamheten av förvaltning av aktier, andelar och eget kapital. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.