Start › Västra Götalands län › Göteborg
Gårda Kobbarnas väg 4 Fastighets AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 920 | 2 758 | 2 515 | 1 933 | 1 972 | 1 930 | 1 900 | 1 802 | 1 762 |
| Nettoomsättning | 2 914 | 2 758 | 2 507 | 1 923 | 1 972 | 1 928 | 1 892 | 1 802 | 1 762 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 0 | 7 | 9 | 0 | 3 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 473 | 1 393 | 1 196 | 1 362 | 2 436 | 1 177 | 881 | 1 806 | 681 |
| Råvaror och förnödenheter | 961 | 899 | 810 | 1 009 | 2 157 | 1 014 | 723 | 1 661 | 533 |
| Övriga externa kostnader | 208 | 195 | 149 | 302 | 260 | 154 | 149 | 136 | 139 |
| Av- och nedskrivningar | 304 | 299 | 237 | 51 | 19 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Rörelseresultat | 1 447 | 1 365 | 1 319 | 570 | −464 | 753 | 1 019 | −4 | 1 082 |
| Finansiella poster | −1 004 | −1 119 | −1 272 | −888 | −497 | −496 | −511 | −528 | −597 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 2 | 3 | 7 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 006 | 1 121 | 1 276 | 895 | 497 | 496 | 511 | 528 | 597 |
| Resultat efter finansiella poster | 442 | 246 | 46 | −318 | −961 | 258 | 508 | −533 | 485 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 219 | 0 | −258 | −508 | 532 | −481 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 219 | – | – | 0 | 532 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | – | 0 | 258 | 508 | 0 | 481 |
| Resultat före skatt | 442 | 246 | 46 | −99 | −961 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Årets resultat | 442 | 246 | 46 | −99 | −961 | 0 | 0 | 0 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 50 884 | 50 581 | 50 588 | 48 862 | 41 610 | 37 629 | 36 596 | 36 448 | 36 426 |
| Anläggningstillgångar | 49 844 | 50 148 | 50 185 | 48 503 | 39 253 | 37 197 | 36 341 | 36 262 | 36 076 |
| Materiella anläggningstillgångar | 49 844 | 50 148 | 50 185 | 48 503 | 39 253 | 37 197 | 36 341 | 36 262 | 36 076 |
| Byggnader och mark | 49 844 | 50 148 | 50 185 | 48 503 | 39 253 | 37 197 | 36 341 | 36 262 | 36 076 |
| Omsättningstillgångar | 1 040 | 433 | 403 | 359 | 2 357 | 432 | 255 | 186 | 350 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 77 | 68 | 9 | 1 159 | 402 | 224 | 155 | 319 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 747 | 0 | 223 | 86 | 274 |
| Övriga fordringar | 7 | 77 | 56 | 2 | 412 | 402 | 1 | 69 | 45 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 12 | 7 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 033 | 355 | 335 | 350 | 1 199 | 31 | 31 | 31 | 31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 50 884 | 50 581 | 50 588 | 48 862 | 41 610 | 37 629 | 36 596 | 36 448 | 36 426 |
| Eget kapital | 10 435 | 9 992 | 9 746 | 9 700 | 9 799 | 10 760 | 10 760 | 10 760 | 10 760 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 10 385 | 9 942 | 9 696 | 9 650 | 9 749 | 10 710 | 10 710 | 10 710 | 10 710 |
| Balanserat resultat | 9 942 | 9 696 | 9 650 | 9 749 | 10 710 | 10 710 | 10 710 | 10 710 | 10 706 |
| Årets resultat | 442 | 246 | 46 | −99 | −961 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Långfristiga skulder | 0 | 4 315 | 6 815 | 6 815 | 4 315 | 0 | 16 645 | 25 330 | 25 330 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 4 315 | 6 815 | 6 815 | 4 315 | – | 0 | 8 685 | 8 685 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 16 645 | 16 645 | 16 645 |
| Kortfristiga skulder | 40 449 | 36 274 | 34 027 | 32 347 | 27 496 | 26 870 | 9 191 | 358 | 336 |
| Skulder till kreditinstitut | 21 085 | 16 770 | 14 270 | 14 270 | 9 370 | 8 685 | 8 685 | – | – |
| Leverantörsskulder | 22 | 69 | 32 | 294 | 1 121 | 36 | 246 | 54 | 58 |
| Skulder till koncernföretag | 2 234 | 2 184 | 2 414 | 779 | 0 | 1 081 | – | – | – |
| Skatteskulder | 15 | – | 0 | 25 | 72 | 24 | 25 | 67 | 65 |
| Övriga skulder | 16 789 | 16 922 | 16 963 | 16 734 | 16 711 | 16 711 | 35 | 35 | 35 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 304 | 328 | 347 | 244 | 222 | 333 | 200 | 203 | 179 |
| Fastighetsinteckningar | 21 185 | 21 185 | 21 185 | 21 185 | 13 685 | 8 685 | 8 685 | 8 685 | 8 685 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 9 650 | 9 749 | 10 710 | 10 710 | 10 710 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 51 107 | 51 107 | 50 845 | 48 926 | 48 926 | 39 625 | 39 625 | 37 551 | 37 551 | 36 686 |
| Årets inköp | 0 | 262 | 1 919 | – | 9 301 | – | 2 074 | – | 865 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 263 | 959 | 660 | 423 | 423 | 372 | 372 | 353 | 353 | 345 |
| Årets avskrivningar | 304 | 299 | 237 | – | 51 | – | 19 | – | 9 | – |
Om bolaget
- Adress
- VIKTOR RYDBERGSGATAN 30, 412 57 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2016-10-20
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5161-5789
- Sundberg Jonsson Gårda 69:26 AB
kontrollerat 2026-10-14 - 5572-4934
- Gårda Kv4 Fast AB
kontrollerat 2026-10-14 - 5801-0927
- Gårda Kv4 Fast AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Göteborg.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-11
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget äger en fastighet i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.