Start › Dalarnas län › Falun
Leksell & Leksell AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 |
| Rörelsekostnader | 26 | 56 | 32 | 45 | 18 | 51 | 62 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 49 | 29 | 45 | 18 | 37 | 62 | 10 |
| Personalkostnader | 6 | 7 | 3 | 0 | 0 | 15 | – | – |
| Rörelseresultat | −26 | −56 | −32 | −45 | −18 | −51 | −62 | 10 |
| Finansiella poster | 67 | 4 | 6 | 247 | 546 | 1 355 | 391 | 284 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 67 | 4 | 6 | 256 | 546 | 1 355 | 392 | 284 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 41 | −52 | −26 | 202 | 528 | 1 304 | 329 | 293 |
| Resultat före skatt | 41 | −52 | −26 | 202 | 528 | 1 304 | 329 | 293 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 2 | 0 | 264 | – | – |
| Årets resultat | 41 | −52 | −26 | 200 | 528 | 1 040 | 329 | 293 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 429 | 1 851 | 1 906 | 1 932 | 2 282 | 1 875 | 580 | 421 |
| Anläggningstillgångar | 2 421 | 1 834 | 1 649 | 1 615 | 2 037 | 1 753 | 514 | 401 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 421 | 1 834 | 1 649 | 1 615 | 2 037 | 1 753 | 514 | 401 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 421 | 1 834 | 1 649 | 1 615 | 2 037 | 1 753 | 514 | 401 |
| Omsättningstillgångar | 8 | 18 | 258 | 318 | 245 | 123 | 66 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 12 | 8 | 6 | 11 | 9 | 16 | 7 |
| Övriga fordringar | 6 | 12 | 8 | 6 | 11 | 9 | 16 | 7 |
| Kassa och bank | 2 | 6 | 249 | 312 | 234 | 113 | 50 | 13 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 429 | 1 851 | 1 906 | 1 932 | 2 282 | 1 875 | 580 | 421 |
| Eget kapital | 1 886 | 1 845 | 1 898 | 1 924 | 2 024 | 1 607 | 567 | 408 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 836 | 1 795 | 1 848 | 1 874 | 1 974 | 1 557 | 517 | 358 |
| Balanserat resultat | 1 795 | 1 848 | 1 874 | 1 674 | 1 447 | 517 | 188 | 65 |
| Årets resultat | 41 | −52 | −26 | 200 | 528 | 1 040 | 329 | 293 |
| Långfristiga skulder | 537 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 537 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 6 | 8 | 8 | 258 | 269 | 13 | 13 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 0 | 3 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 2 | 252 | 258 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 974 | 1 557 | 517 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 421 | 1 834 | 1 649 | 1 615 | 2 037 | 1 753 | 514 | 401 | 184 |
| Årets inköp | 1 073 | 185 | 34 | 45 | 479 | 1 348 | 350 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 486 | – | – | 467 | 195 | 109 | 237 | 105 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 185 | 34 | 45 | 479 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STENSLUNDSVÄGEN 49, 791 74 FALUN
- Registrerat
- 2016-10-19
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
förvaltning av aktier och arkitektkonsultverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 568-0491
- Magnus Höglund AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är förvaltning av aktier och arkitektkonsultverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen. Företaget har sitt säte i Falun kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.