Start › Västmanlands län › Västerås
Barbershop Västerås AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 160 | 1 704 | 2 286 | 1 982 | 1 485 | 1 470 | 2 184 |
| Nettoomsättning | 1 916 | 1 503 | 1 912 | 1 744 | 1 405 | 1 226 | 1 931 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −7 | – | – | – | 0 | −10 |
| Övriga rörelseintäkter | 245 | 208 | 374 | 238 | 81 | 243 | 263 |
| Rörelsekostnader | 1 771 | 1 668 | 2 320 | 2 044 | 1 430 | 1 355 | 2 215 |
| Råvaror och förnödenheter | 134 | 83 | 0 | 59 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 88 | 68 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 712 | 609 | 574 | 500 | 509 | 416 | 513 |
| Personalkostnader | 913 | 950 | 1 746 | 1 483 | 820 | 871 | 1 672 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 26 | 0 | 2 | 12 | 0 | 15 |
| Övriga rörelsekostnader | 12 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 389 | 37 | −34 | −62 | 56 | 115 | −31 |
| Finansiella poster | −28 | −22 | −17 | −1 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 28 | 22 | 19 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 361 | 15 | −51 | −63 | 55 | 114 | −31 |
| Resultat före skatt | 361 | 15 | −51 | −63 | 55 | 114 | −31 |
| Skatt på årets resultat | 62 | – | – | 0 | 11 | 25 | 0 |
| Årets resultat | 299 | 15 | −51 | −63 | 44 | 89 | −31 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 595 | 453 | 434 | 282 | 329 | 379 | 493 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 107 | – | 0 | 2 | 14 | 357 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 107 | – | 0 | 2 | 14 | 27 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 107 | 0 | 0 | 2 | 14 | 27 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 330 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | 330 |
| Omsättningstillgångar | 595 | 346 | 434 | 282 | 327 | 365 | 136 |
| Varulager m.m. | 44 | 49 | 56 | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 44 | 49 | 56 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 334 | 152 | 218 | 151 | 86 | 29 | 100 |
| Kundfordringar | 16 | 13 | 12 | 19 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 248 | 68 | 122 | 34 | 76 | −13 | 19 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 71 | 71 | 84 | 98 | 10 | 42 | 81 |
| Kassa och bank | 217 | 145 | 160 | 131 | 241 | 336 | 36 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 595 | 453 | 434 | 282 | 329 | 379 | 493 |
| Eget kapital | 304 | 65 | 50 | 63 | 126 | 232 | 143 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 254 | 15 | 0 | 13 | 76 | 182 | 93 |
| Balanserat resultat | −46 | 0 | 51 | 76 | 32 | 93 | 124 |
| Årets resultat | 299 | 15 | −51 | −63 | 44 | 89 | −31 |
| Långfristiga skulder | 59 | 157 | 144 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 59 | 157 | 144 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 232 | 231 | 240 | 219 | 203 | 147 | 350 |
| Leverantörsskulder | 17 | 88 | 0 | 14 | 0 | 52 | 4 |
| Skatteskulder | 62 | 0 | 7 | 15 | 36 | 34 | 43 |
| Övriga skulder | 153 | 143 | 233 | 191 | 167 | 61 | 112 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 191 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 220 | – | – | 0 | – | 150 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 220 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 76 | 182 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | −38 | – | 38 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 133 | 133 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Försäljningar och utrangeringar | 133 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 26 | 0 | 60 | 58 | 46 | 46 | 34 | 34 | 19 |
| Årets avskrivningar | – | 26 | – | 2 | 12 | – | 12 | – | 15 | – |
| Återförda avskrivningar | 26 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KRANKROKSGATAN 3 B, 721 38 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2016-10-19
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva hårvård, skönhetsvård, friskvård, försäljning av kosmetika och hårvårdsprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5176-2342
- Leif-Almadani AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att bedriva frisörsalongverksamhet. Företagets säte är i Västerås.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.