Start › Norrbottens län › Luleå
M Grönlund IT-konsult AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 957 | 1 248 | 1 041 | 1 232 | 1 444 | 1 029 | – | – |
| Nettoomsättning | 955 | 1 248 | 1 041 | 1 232 | 1 444 | 1 019 | 1 123 | 952 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 479 | 1 043 | 935 | 945 | 1 086 | 871 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 0 | 3 | 20 | 118 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 88 | 106 | 75 | 92 | 103 | 94 | – | – |
| Personalkostnader | 388 | 938 | 856 | 833 | 864 | 778 | 787 | 634 |
| Rörelseresultat | 479 | 205 | 106 | 287 | 359 | 158 | 229 | 232 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 0 | 0 | −3 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 479 | 207 | 105 | 286 | 355 | 158 | 229 | 232 |
| Resultat före skatt | 479 | 207 | 105 | 286 | 355 | 158 | 229 | 232 |
| Skatt på årets resultat | 99 | 42 | 22 | 60 | 77 | 34 | 52 | 51 |
| Årets resultat | 381 | 165 | 83 | 226 | 278 | 124 | 176 | 181 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 553 | 644 | 452 | 632 | 742 | 534 | 692 | 514 |
| Omsättningstillgångar | 553 | 644 | 452 | 632 | 742 | 534 | 692 | 514 |
| Kortfristiga fordringar | 84 | 280 | 19 | 59 | 66 | 51 | 50 | 53 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 84 | 280 | 19 | 57 | 66 | 51 | – | – |
| Kassa och bank | 468 | 364 | 433 | 573 | 676 | 483 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 553 | 644 | 452 | 632 | 742 | 534 | 692 | 514 |
| Eget kapital | 528 | 397 | 312 | 429 | 453 | 352 | 479 | 302 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 478 | 347 | 262 | 379 | 403 | 302 | 429 | 252 |
| Balanserat resultat | 97 | 182 | 179 | 153 | 124 | 179 | 252 | 71 |
| Årets resultat | 381 | 165 | 83 | 226 | 278 | 124 | 176 | 181 |
| Kortfristiga skulder | 25 | 247 | 140 | 203 | 290 | 181 | 214 | 212 |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 2 | 0 | 15 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 65 | −76 | 14 | 20 | 55 | – | – |
| Övriga skulder | 22 | 111 | 154 | 123 | 189 | 119 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 68 | 59 | 66 | 66 | 7 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 250 | 80 | 200 | 250 | 178 | 250 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 379 | 403 | 302 | 429 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ny avtal.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- VOLONTÄRGATAN 1, 974 43 LULEÅ
- Registrerat
- 2016-10-18
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom IT och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Staffanstorp.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.