Start › Stockholms län › Stockholm
Gysinge Brukshandel AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 853 | 405 | 405 | 404 | – | 0 | 42 | 125 | 236 |
| Nettoomsättning | 777 | 405 | 394 | 404 | 0 | 0 | 42 | 125 | 236 |
| Övriga rörelseintäkter | 77 | 0 | 11 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 848 | 426 | 391 | 402 | 1 | 2 | 12 | 16 | 36 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 231 | 240 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 570 | 242 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 168 | 135 | 144 | 149 | 1 | 2 | 12 | 16 | 36 |
| Personalkostnader | 104 | 41 | 9 | 5 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 8 | 8 | 8 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 6 | −21 | 14 | 2 | −1 | −2 | 30 | 109 | 200 |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −1 | −1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 | −23 | 13 | 2 | −1 | −2 | 30 | 109 | 200 |
| Resultat före skatt | 5 | −23 | 13 | 2 | −1 | −2 | 30 | 109 | 200 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 4 | – | – | 0 | 6 | 24 | 45 |
| Årets resultat | 5 | −23 | 9 | 2 | −1 | −2 | 23 | 85 | 155 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 625 | 408 | 204 | 246 | 47 | 62 | 127 | 244 | 260 |
| Anläggningstillgångar | 110 | 54 | 62 | 70 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 110 | 54 | 62 | 70 | – | – | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 28 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 82 | 54 | 62 | 70 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 515 | 354 | 142 | 177 | 47 | 62 | 127 | 244 | 260 |
| Varulager m.m. | 328 | 257 | 114 | 114 | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 328 | 257 | 114 | 114 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 139 | 37 | 16 | 28 | 0 | – | 0 | 1 | 1 |
| Kundfordringar | 32 | 21 | 16 | 28 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 95 | 15 | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 |
| Kassa och bank | 48 | 59 | 12 | 34 | 47 | 62 | 127 | 243 | 259 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 625 | 408 | 204 | 246 | 47 | 62 | 127 | 244 | 260 |
| Eget kapital | 41 | 35 | 59 | 49 | 47 | 49 | 73 | 140 | 205 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −9 | −15 | 9 | −1 | −3 | −1 | 23 | 90 | 155 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | −15 | 9 | −3 | −1 | −1 | 0 | 0 | 5 | 0 |
| Årets resultat | 5 | −23 | 11 | 1 | −1 | −2 | 23 | 85 | 155 |
| Kortfristiga skulder | 584 | 373 | 146 | 197 | 0 | 14 | 53 | 104 | 55 |
| Leverantörsskulder | 37 | 0 | 2 | 2 | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 542 | 358 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 4 | – | 0 | 6 | 30 | 69 | 45 |
| Övriga skulder | 5 | 5 | 47 | 103 | 0 | 5 | 18 | 30 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 6 | – | – | 0 | 3 | 5 | 5 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 23 | 90 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | −1 | 23 | 90 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har fortsatt öka då sortimentet fortsatt att breddas samt då butiken haft bemanning under högsäsong.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har under våren 2022 bytt verksamhetsinriktning till att bedriva butikshandel i obemannad butik i Gysinge.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 108 | 78 | 78 | 78 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 31 | 0 | 0 | 78 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 26 | 23 | 16 | 8 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 3 | 8 | 8 | 8 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 31 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 2 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 92132, 120 08 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-10-17
- Bransch
- Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva butiksverksamhet med inriktning med lokalproducerad mat, hantverk, fritidsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5847-6789
- Gysinge Brukshandel
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva butiksverksamhet med inriktning med lokalproducerad mat, hantverk, fritidsprodukter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har en butik i Gysinge som delvis är obemannad.Bolaget är ett helägt dotterbolag till Byråassistans Stockholm AB (org.nr. 556230-5556).Bolaget har sitt säte i Gysinge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 156 kB | Öppna |
| 2024 | 155 kB | Öppna |
| 2023 | 155 kB | Öppna |
| 2022 | 44 kB | Öppna |
| 2021 | 42 kB | Öppna |
| 2020 | 44 kB | Öppna |
| 2019 | 44 kB | Öppna |
| 2018 | 43 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Byråassistans Stockholm AB
Visa källuppgift
butiksverksamhet med inriktning med lokalproducerad mat, hantverk, fritidsprodukter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har en butik i Gysinge som delvis är obemannad.Bolaget är ett helägt dotterbolag till Byråassistans Stockholm AB (org.nr. 556230-5556).Bolaget har sitt säte i Gysinge.
-
Byråassistans Stockholm AB
Visa källuppgift
butiksverksamhet med inriktning med lokalproducerad mat, hantverk, fritidsprodukter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har en butik i Gysinge som delvis är obemannad.Bolaget är sedan juli 2024 ett helägt dotterbolag till Byråassistans Stockholm AB (org.nr. 556230-5556).Bolaget har sitt säte i Gysinge.