Start › Stockholms län › Bromma
Trebmal Invest AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 123 | 64 | 125 | 98 | 42 | 28 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 123 | 64 | 125 | 98 | 42 | 28 | 30 |
| Rörelseresultat | −123 | −64 | −125 | −98 | −42 | −28 | −30 |
| Finansiella poster | 992 | −1 153 | 1 507 | 9 715 | 6 142 | 1 027 | 108 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 742 | −464 | 1 792 | 9 545 | 6 199 | 906 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 3 | 85 | 1 | 211 | 108 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −62 | −86 | 58 | 90 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 751 | 692 | 349 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 869 | −1 217 | 1 383 | 9 617 | 6 100 | 998 | 78 |
| Resultat före skatt | 869 | −1 217 | 1 383 | 9 617 | 6 100 | 998 | 78 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 19 | – | 0 | 21 | 0 |
| Årets resultat | 869 | −1 217 | 1 364 | 9 617 | 6 100 | 977 | 78 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 193 399 | 177 090 | 181 142 | 179 410 | 152 348 | 145 440 | 144 438 |
| Anläggningstillgångar | 187 731 | 172 494 | 178 795 | 170 922 | 144 878 | 129 407 | 115 390 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 187 731 | 172 494 | 178 795 | 170 922 | 144 878 | 129 407 | 115 390 |
| Andelar i intresseföretag | 53 707 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 134 024 | 172 494 | 178 795 | 170 922 | 144 878 | 129 407 | 115 390 |
| Omsättningstillgångar | 5 668 | 4 596 | 2 347 | 8 488 | 7 470 | 16 033 | 29 049 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 5 668 | 4 596 | 2 347 | 8 488 | 7 470 | 16 033 | 29 049 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 193 399 | 177 090 | 181 142 | 179 410 | 152 348 | 145 440 | 144 438 |
| Eget kapital | 160 480 | 159 611 | 160 828 | 159 464 | 149 847 | 143 747 | 142 770 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 160 430 | 159 561 | 160 778 | 159 414 | 149 797 | 143 697 | 142 720 |
| Balanserat resultat | 159 561 | 160 778 | 159 414 | 149 797 | 143 697 | 142 720 | 142 642 |
| Årets resultat | 869 | −1 217 | 1 364 | 9 617 | 6 100 | 977 | 78 |
| Avsättningar | 800 | 800 | 800 | 800 | 403 | 295 | 292 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 11 500 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 11 500 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 32 119 | 16 679 | 8 014 | 19 146 | 2 098 | 1 398 | 1 377 |
| Skatteskulder | 0 | 19 | 19 | 0 | 21 | 21 | 0 |
| Övriga skulder | 32 119 | 15 619 | 7 619 | 19 119 | 2 050 | 1 350 | 1 350 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 1 041 | 376 | 27 | 27 | 27 | 27 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 149 797 | 143 697 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 53 707 | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 134 024 | 172 494 | 178 795 | 170 984 | 145 026 | 129 497 | 115 390 | 80 052 |
| Årets inköp | 15 798 | 930 | 16 456 | 33 926 | 19 647 | 18 107 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 561 | 7 231 | 8 645 | 7 968 | 4 358 | 4 000 | 0 | – |
| Omklassificeringar | −53 707 | 0 | – | 0 | 240 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 62 | 148 | 90 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 62 | 58 | 90 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 930 | 16 456 | 33 926 | 19 647 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MOSSDUNGSTÄPPAN 8, 167 67 BROMMA
- Registrerat
- 2016-10-13
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget har ingått avtal som innebär att man är skyldig att investera ytterligare 394 279 SEK i långfristiga värdepapper. Motparten har rätt att avropa hela eller delar av detta belopp när de så finner lämpligt. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.