Start › Stockholms län › Vallentuna
Matstugan i Täby AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 575 | 2 124 | 1 445 | 1 430 | 754 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 1 573 | 1 916 | 1 423 | 1 380 | 704 | 0 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | 48 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 207 | 22 | 2 | 50 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 511 | 2 318 | 1 438 | 1 337 | 747 | 3 | 8 |
| Råvaror och förnödenheter | 877 | 1 045 | 750 | 524 | 246 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 538 | 540 | 345 | 344 | 426 | 3 | 8 |
| Personalkostnader | 66 | 734 | 309 | 353 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 0 | 34 | 116 | 75 | – | – |
| Rörelseresultat | 65 | −194 | 7 | 93 | 7 | −3 | −8 |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −1 | 0 | −36 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | −35 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 | 36 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 64 | −195 | 7 | 93 | −29 | −38 | −8 |
| Resultat före skatt | 64 | −195 | 7 | 93 | −29 | −38 | −8 |
| Skatt på årets resultat | 13 | – | 0 | 19 | – | – | – |
| Årets resultat | 51 | −195 | 7 | 74 | −29 | −38 | −8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 240 | 420 | 494 | 477 | 321 | 41 | 60 |
| Anläggningstillgångar | 190 | 220 | 220 | 254 | 300 | 40 | 60 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 135 | 135 | 135 | 157 | 236 | – | – |
| Goodwill | 135 | 135 | 135 | 157 | 236 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 55 | 85 | 85 | 96 | 64 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 55 | 85 | 85 | 96 | 64 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 40 | 60 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 60 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 40 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 50 | 200 | 274 | 223 | 21 | 1 | 0 |
| Varulager m.m. | 12 | 41 | 48 | 48 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 29 | 48 | 48 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 12 | 12 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 150 | 148 | 146 | 8 | 1 | 0 |
| Kundfordringar | 0 | 111 | 67 | 144 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 22 | 39 | 81 | 3 | 1 | 1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | – | – |
| Kassa och bank | 16 | 10 | 78 | 28 | 13 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 240 | 420 | 494 | 477 | 321 | 41 | 60 |
| Eget kapital | 85 | 34 | 119 | 113 | 39 | 38 | 36 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 35 | −16 | 69 | 63 | −11 | −12 | −14 |
| Balanserat resultat | −16 | 179 | 63 | −11 | 18 | 26 | −6 |
| Årets resultat | 51 | −195 | 7 | 74 | −29 | −38 | −8 |
| Långfristiga skulder | 50 | 220 | 296 | 286 | – | – | – |
| Övriga skulder | 50 | 220 | 296 | 286 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 105 | 167 | 78 | 78 | 282 | 3 | 24 |
| Leverantörsskulder | 9 | 1 | 9 | 3 | 73 | 3 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | 182 | 0 | 6 |
| Skatteskulder | 13 | 0 | 19 | 19 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 41 | 23 | 56 | 27 | 0 | 19 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 83 | 125 | 27 | 0 | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 63 | −11 | −12 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 110 | – | – | 30 | 40 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget överlåtits till ny ägare.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget bytt ägare till Ibiscus Catering AB, 556724-7845. I samband med ny ägare har också bolaget förvärvat en snabbmatsrestaurang i Upplands Väsby där bolagets verksamhet primärt kommer att bedrivas. Med anledning av den pågående Coronapandemin har styrelsen upplevt en del utmaningar i verksamheten. Styrelsen utvärderar situationen löpande och agerar proaktivt för att hantera eventuella förändringar i samhället som kan komma att påverka bolagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 295 | 295 | 295 |
| Årets inköp | – | 295 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 138 | 59 | 0 |
| Årets avskrivningar | 79 | 59 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 80 | 80 |
| Årets inköp | 70 | 80 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 54 | 16 | 0 |
| Årets avskrivningar | 38 | 16 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- TALLÅSVÄGEN 154, 186 53 VALLENTUNA
- Registrerat
- 2016-10-12
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva matförsäljning, catering och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5538-1727
- MATSTUGAN I TÄBY AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-29
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Täby registrerades år 2016 och bedriver resturang verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.