Start › Stockholms län › Stockholm
STHLM Bookings AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 148 | 145 | 1 092 | 1 857 | 1 986 | 1 828 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 6 | 128 | 846 | 1 839 | 1 977 | 1 828 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 142 | 17 | 246 | 19 | 9 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 | 5 | 2 | 1 | 252 | 1 080 | 1 482 | 2 411 | 1 788 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 5 | 2 | 1 | 87 | 380 | 350 | 319 | 305 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 165 | 700 | 1 132 | 2 092 | 1 482 |
| Rörelseresultat | −2 | −5 | −2 | 146 | −108 | 11 | 375 | −425 | 40 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | – | 0 | 65 | 2 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 67 | 2 | 3 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | – | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −6 | −2 | 146 | −43 | 13 | 378 | −425 | 40 |
| Resultat före skatt | −2 | −6 | −2 | 146 | −43 | 13 | 378 | −425 | 40 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 22 | – | – | – | 0 | 9 |
| Årets resultat | −2 | −6 | −2 | 124 | −43 | 13 | 378 | −425 | 31 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 43 | 45 | 126 | 161 | 15 | 322 | 406 | 243 | 381 |
| Anläggningstillgångar | 42 | 45 | 5 | 5 | 5 | 17 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 42 | 45 | 5 | 5 | 5 | 17 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 0 | 10 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 42 | 45 | 5 | 5 | 5 | 7 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 121 | 156 | 10 | 305 | 406 | 243 | 381 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 121 | 7 | 8 | 181 | 172 | 233 | 86 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | −2 | −2 | −2 | 179 | 144 | 180 | 17 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 122 | 9 | 10 | 2 | 28 | 0 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 53 | 65 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 149 | 2 | 123 | 234 | 10 | 295 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 43 | 45 | 126 | 161 | 15 | 322 | 406 | 243 | 381 |
| Eget kapital | 43 | 44 | 127 | 129 | 5 | 48 | 35 | −344 | 81 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −7 | −6 | 77 | 79 | −45 | −2 | −15 | −394 | 31 |
| Balanserat resultat | −6 | 0 | 79 | −45 | −2 | −15 | −394 | 31 | 0 |
| Årets resultat | −2 | −6 | −2 | 124 | −43 | 13 | 378 | −425 | 31 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 1 | −1 | 32 | 10 | 274 | 372 | 587 | 300 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 7 | 7 | 7 | 6 | 0 | 45 | 2 |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 22 | 22 | 0 | 0 | 0 | 9 | 9 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | – | – | 0 | 107 | 131 | 194 | 184 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | −30 | 3 | 3 | 161 | 240 | 339 | 105 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 77 | – | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 77 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −45 | −2 | −15 | −394 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Föregående år erhöll bolaget stöd från Tillväxtverket avseende Covid19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten är i huvudsak ej aktiv under räkenskapsåret. Intäkter utgörs av stöd från tillväxtverket.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat drastiskt med anledning av pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Covid19-pandemin har påverkat intäkterna negativt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 42 | 45 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Årets inköp | – | 45 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 10 |
| Årets inköp | – | 10 |
| Försäljningar och utrangeringar | 10 | – |
Om bolaget
- Adress
- UPPLANDSGATAN 91 B 5 TR LGH 1501, 113 44 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-10-11
- Bransch
- Turist- och bokningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom event, restaurang, hotell, webb, PR och kommunikation.
Bankgironummer
- 5154-7495
- STHLM BOOKINGS AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-13
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Konsultverksamhet inom event, restaurang, hotell, webb, PR och kommunikation. Bistår med bokningsservice åt restaurangföretag. Hjälper företag med deras dagliga administrativa arbete, så att de kan fokusera på och utveckla sin kärnverksamhet. Bolaget har sitt säte i Sthlm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.