Start › Dalarnas län › Mora
Högdalen Invest AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 716 | 769 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 059 | – | – |
| Rörelsekostnader | 945 | 1 232 | 85 | 72 |
| Övriga externa kostnader | 809 | 834 | 79 | 66 |
| Personalkostnader | 128 | 382 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 15 | 6 | 6 |
| Rörelseresultat | −228 | 597 | −85 | −72 |
| Finansiella poster | 5 400 | 10 | 94 | 835 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 311 | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 383 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 3 817 | 90 | 120 | 835 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 117 | 81 | 27 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 172 | 607 | 8 | 763 |
| Bokslutsdispositioner | 181 | −286 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 181 | −286 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 353 | 321 | 8 | 763 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 177 | – | – |
| Årets resultat | 5 353 | 144 | 8 | 763 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 15 328 | 10 511 | 10 894 | 8 615 |
| Anläggningstillgångar | 15 255 | 10 118 | 10 393 | 8 422 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 896 | 2 811 | 2 747 | 1 203 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 7 | 12 | 18 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 2 896 | 2 804 | 2 735 | 1 185 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 358 | 7 306 | 7 646 | 7 219 |
| Andelar i koncernföretag | 80 | 0 | 880 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 382 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 5 868 | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 514 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 6 410 | 6 410 | 6 360 | 6 360 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 406 | 859 |
| Omsättningstillgångar | 73 | 393 | 501 | 194 |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 71 | 452 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 452 | 0 |
| Övriga fordringar | 9 | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 43 | 71 | – | – |
| Kassa och bank | 21 | 322 | 48 | 194 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 15 328 | 10 511 | 10 894 | 8 615 |
| Eget kapital | 13 531 | 8 178 | 8 229 | 8 407 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 13 481 | 8 128 | 8 179 | 8 357 |
| Balanserat resultat | 8 128 | 7 984 | 8 170 | 7 595 |
| Årets resultat | 5 353 | 144 | 8 | 763 |
| Obeskattade reserver | 105 | 286 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 105 | 286 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 300 | 1 300 | 2 430 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 300 | 1 300 | 1 550 | 0 |
| Övriga skulder | – | 0 | 880 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 392 | 747 | 235 | 208 |
| Skatteskulder | 0 | 178 | – | – |
| Övriga skulder | 219 | 384 | 202 | 183 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 172 | 185 | 34 | 25 |
| Ställda säkerheter | 1 550 | 1 550 | 1 550 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 195 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Högdalen Invest AB för räkenskapsåret 2023-09-01 -- 2024-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Högdalen Invest ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Högdalen Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Högdalen Invest AB för räkenskapsåret 2022-09-01 -- 2023-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Högdalen Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Högdalen Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har fusion genomförts med det helägada dotterbolaget CAVALLINO i Mora AB, 556482-9736.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Högdalen Invest AB för räkenskapsåret 2021-09-01 -- 2022-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Högdalen Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Högdalen Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 382 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 40 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 382 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 80 | 0 | 880 | 0 |
| Årets inköp | 100 | 0 | 880 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 20 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 406 | 859 | 411 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 448 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 410 | 6 410 | 6 360 | 6 360 | 5 942 |
| Årets inköp | 0 | 50 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 2 393 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 50 | 0 | 2 812 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 868 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 5 464 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 | 0 | – |
| Omklassificeringar | 406 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 57 | 57 | 30 | 30 | 30 |
| Ackumulerade avskrivningar | 57 | 50 | 18 | 12 | 6 |
| Årets avskrivningar | 7 | 6 | 6 | 6 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2024-12-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 896 | 2 804 | 2 735 | 1 185 | 1 185 |
| Årets inköp | 92 | 0 | 1 550 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HAGVÄGEN 33, 792 34 MORA
- Registrerat
- 2016-10-10
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel med värdepapper, handel med egendom såsom fastigheter och konst samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom management.
Bankgironummer
- 5181-6015
- Högdalen Invest AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mora
- Revision
- Ja (2025-06-25)
- Årsstämma
- 2025-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver handel med värdepapper, handel med egendom såsom fastigheter och konst. Bolaget bedriver även konsultverksamhet inom management. Bolaget är moderbolag i en koncern tillsammans med dotterbolaget Next Green Holding AB, 559502-4174, och dess helägda dotterbolag Next Green AB, 559098-5585. Företaget har sitt säte i Mora .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har intressebolaget Laddsystem Sverige AB, 559438-2706, avyttrats, samt dotterbolaget Next Green Holding AB, 559502-4174, bildats. Dotterbolaget äger 100% i Next Green AB, 559098-5585, vilket vid årets ingång var ett intressebolag till Högdalen Invest AB. Bolaget har förlängt räkenskapsåret till 2024-12-31. Årsredovisningen omfattar därmed 16 månader.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Next Green Holding AB
Visa källuppgift
handel med värdepapper, handel med egendom såsom fastigheter och konst. Bolaget bedriver även konsultverksamhet inom management. Bolaget är moderbolag i en koncern tillsammans med dotterbolaget Next Green Holding AB, 559502-4174, och dess helägda dotterbolag Next Green AB, 559098-5585. Företaget har sitt säte i Mora .
-
Next Green AB
Visa källuppgift
r och konst. Bolaget bedriver även konsultverksamhet inom management. Bolaget är moderbolag i en koncern tillsammans med dotterbolaget Next Green Holding AB, 559502-4174, och dess helägda dotterbolag Next Green AB, 559098-5585. Företaget har sitt säte i Mora .
-
CAVALLINO i Mora AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har fusion genomförts med det helägada dotterbolaget CAVALLINO i Mora AB, 556482-9736.
-
CAVALLINO i Mora AB
Visa källuppgift
Efter räkenskapsårets slut har fusion genomförts med det helägada dotterbolaget CAVALLINO i Mora AB, 556482-9736.