Start › Stockholms län › Stockholm
Hedberg Ventures & Advisory AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 310 | 267 | 61 | 5 213 | 118 | 77 | 109 |
| Nettoomsättning | 57 | 267 | 0 | 73 | 118 | 77 | 65 |
| Övriga rörelseintäkter | 253 | 0 | 61 | 5 141 | – | 0 | 44 |
| Rörelsekostnader | 176 | 129 | 3 229 | 610 | 655 | 638 | 706 |
| Övriga externa kostnader | 73 | 74 | 2 960 | 426 | 302 | 308 | 389 |
| Personalkostnader | 84 | 55 | 253 | 183 | 218 | 163 | 163 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 17 | 0 | 135 | 167 | 153 |
| Övriga rörelsekostnader | 19 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 134 | 138 | −3 168 | 4 604 | −537 | −560 | −597 |
| Finansiella poster | 11 | −757 | 241 | 51 | 18 | −880 | −103 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −1 092 | 365 | 267 | 13 | 0 | −887 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 5 | −25 | 39 | 20 | 9 | −100 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −1 100 | 1 100 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 27 | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 145 | −619 | −2 927 | 4 654 | −519 | −1 440 | −699 |
| Resultat före skatt | 145 | −619 | −2 927 | 4 654 | −519 | −1 440 | −699 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 74 | 0 | 544 | – | – | – |
| Årets resultat | 145 | −693 | −2 927 | 4 110 | −519 | −1 440 | −699 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 20 660 | 17 919 | 18 426 | 20 870 | 20 045 | 15 542 | 15 839 |
| Anläggningstillgångar | 20 167 | 17 702 | 18 222 | 18 902 | 19 497 | 15 389 | 15 561 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 63 | 198 | 296 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 63 | 198 | 296 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 167 | 17 702 | 18 222 | 18 902 | 19 435 | 15 191 | 15 265 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 20 007 | 16 929 | 16 674 | 13 473 | 16 266 | 12 447 | 15 265 |
| Andra långfristiga fordringar | 160 | 773 | 1 548 | 5 429 | 3 169 | 2 744 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 493 | 217 | 204 | 1 968 | 548 | 153 | 278 |
| Kortfristiga fordringar | 173 | 17 | 18 | 39 | 51 | 145 | 217 |
| Kundfordringar | 42 | – | – | – | 0 | 26 | 0 |
| Övriga fordringar | 131 | 17 | 7 | 21 | 18 | 3 | 11 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 11 | 19 | 33 | 116 | 206 |
| Kassa och bank | 320 | 199 | 186 | 1 929 | 497 | 8 | 61 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 20 660 | 17 919 | 18 426 | 20 870 | 20 045 | 15 542 | 15 839 |
| Eget kapital | 20 516 | 17 197 | 17 840 | 20 268 | 19 450 | 15 488 | 15 784 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 20 466 | 17 147 | 17 790 | 20 218 | 19 400 | 15 438 | 15 734 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 20 321 | 17 840 | 20 718 | 16 107 | 19 918 | 16 879 | 16 433 |
| Årets resultat | 145 | −693 | −2 927 | 4 110 | −519 | −1 440 | −699 |
| Kortfristiga skulder | 144 | 721 | 585 | 603 | 595 | 54 | 56 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 17 | 11 | 9 | 20 |
| Skatteskulder | 74 | 74 | 544 | 544 | – | – | – |
| Övriga skulder | 60 | 33 | 35 | 35 | 578 | 39 | 30 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 615 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 20 218 | 19 400 | 15 438 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 3 173 | 50 | 500 | −3 293 | 4 480 | 1 145 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ändrade förutsättningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget sålt en bostadsrätt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 160 | 773 | 1 548 | 5 429 | 3 169 | 2 744 |
| Årets inköp | – | – | – | 2 260 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 775 | 2 744 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 660 | 16 682 | 16 206 | 13 473 | 16 266 | 12 447 | 15 265 | 11 816 |
| Årets inköp | 3 078 | 476 | 2 063 | 2 007 | 3 919 | 485 | 3 549 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 100 | – | – | 4 800 | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | 670 | – | −100 | −3 302 | −100 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 1 100 | – | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 476 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 835 | 835 | 767 | 753 |
| Årets inköp | – | – | 68 | 14 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 835 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 773 | 638 | 470 | 317 |
| Årets avskrivningar | −773 | 135 | 167 | 153 | – |
Om bolaget
- Adress
- ODENGATAN 16 B, 114 24 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-10-06
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva rådgivning inom försäljning, marknadsföring och affärsutveckling till företag samt investera i och utveckla onoterade tillväxtbolag. Verksamheten kan även innefatta ägande, förvaltning och försäljning av andelar i dessa bolag samt andra typer av värdepappers transaktioner och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5156-2379
- Louis Hedberg Investerings AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget med säte i Stockholm har som verksamhet att äga och förvalta värdepapper. Vidare skall bolaget bedriva konsultverksamhet inom bolagsstyrning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.