Start › Stockholms län › Täby
InnoPri AB
Utveckling4 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 841 | 2 430 | 1 746 | 2 702 | 2 184 | 1 219 | 1 504 | 755 |
| Övriga externa kostnader | 1 662 | 2 133 | 1 566 | 2 313 | 2 052 | 1 096 | 1 393 | 736 |
| Personalkostnader | 167 | 262 | 179 | 123 | 121 | 111 | 98 | 8 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 7 | 0 | 5 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 27 | 1 | 261 | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 841 | −2 430 | −1 746 | −2 702 | −2 184 | −1 219 | −1 502 | −755 |
| Finansiella poster | 11 552 | 23 866 | 20 820 | 16 191 | 18 166 | 7 255 | 8 958 | 4 783 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 6 675 | 7 126 | 9 428 | 6 486 | 4 160 | 4 395 | 5 472 | 2 500 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 408 | 12 004 | 1 806 | −253 | 1 363 | −115 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 83 | −1 | −120 | 550 | 0 | 417 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | −1 400 | 0 | 1 400 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 106 | 451 | 884 | 242 | 504 | 227 | 432 | 939 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 711 | 21 436 | 19 075 | 13 489 | 15 982 | 6 037 | 7 456 | 4 028 |
| Bokslutsdispositioner | −746 | −3 218 | 0 | −455 | −570 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −746 | −3 218 | 0 | −455 | −570 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 8 965 | 18 218 | 19 075 | 13 034 | 15 412 | 6 037 | 7 456 | 4 028 |
| Skatt på årets resultat | 461 | 1 989 | 0 | 282 | 355 | – | – | – |
| Årets resultat | 8 504 | 16 229 | 19 075 | 12 752 | 15 058 | 6 037 | 7 456 | 4 028 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 46 118 | 49 044 | 71 488 | 55 192 | 43 009 | 26 599 | 22 845 | 18 401 |
| Anläggningstillgångar | 40 310 | 39 792 | 61 486 | 46 883 | 37 532 | 25 027 | 22 455 | 17 754 |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 28 | – | 0 | 5 | 16 | 28 | 40 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 16 | 28 | – | 0 | 5 | 16 | 28 | 40 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40 293 | 39 764 | 61 486 | 46 883 | 37 527 | 25 011 | 22 426 | 17 715 |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 32 884 | 29 304 | 27 695 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Ägarintressen i övriga företag | 5 791 | 5 791 | 5 791 | 35 469 | 34 671 | 24 564 | 20 700 | 17 702 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 593 | 4 643 | 27 976 | 11 377 | 2 844 | 434 | 1 000 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | 714 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 5 808 | 9 252 | 10 002 | 8 309 | 5 477 | 1 572 | 390 | 647 |
| Kortfristiga fordringar | 5 461 | 8 056 | 9 655 | 8 094 | 5 365 | 1 058 | 318 | 633 |
| Fordringar hos intresseföretag | 3 859 | 5 733 | 7 331 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 116 | 2 297 | 2 296 | 2 498 | 1 366 | 1 038 | 313 | 633 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 485 | 27 | 28 | 27 | 20 | 20 | 4 | 0 |
| Kassa och bank | 347 | 1 196 | 347 | 214 | 112 | 514 | 73 | 14 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 46 118 | 49 044 | 71 488 | 55 192 | 43 009 | 26 599 | 22 845 | 18 401 |
| Eget kapital | 33 338 | 24 834 | 64 550 | 46 090 | 33 526 | 19 368 | 13 332 | 5 875 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 33 288 | 24 784 | 64 500 | 46 040 | 33 476 | 19 318 | 13 282 | 5 825 |
| Balanserat resultat | 24 784 | 8 555 | 45 425 | 33 288 | 18 418 | 13 282 | 5 825 | 1 798 |
| Årets resultat | 8 504 | 16 229 | 19 075 | 12 752 | 15 058 | 6 037 | 7 456 | 4 028 |
| Obeskattade reserver | 5 639 | 4 893 | 1 025 | 1 025 | 570 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 5 639 | 4 893 | 1 025 | 1 025 | 570 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 147 | 2 294 | 5 606 | 7 312 | 7 508 | 6 554 | 8 794 | 12 169 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 147 | 2 294 | 5 606 | 7 312 | 7 508 | 6 554 | 8 794 | 8 249 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 920 |
| Kortfristiga skulder | 5 994 | 17 023 | 307 | 765 | 1 405 | 677 | 719 | 357 |
| Leverantörsskulder | 25 | 3 | 17 | 0 | 19 | 31 | 5 | 0 |
| Skatteskulder | 2 449 | 2 396 | 282 | 637 | 355 | – | – | – |
| Övriga skulder | 3 507 | 14 624 | 9 | 63 | 995 | 609 | 652 | 94 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | – | 0 | 65 | 37 | 37 | 63 | 263 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 188 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 33 476 | 19 318 | 13 282 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen har genomfört en försäljning om ca 16 % av aktierna i Simon Kucher & Co. Holding GmbH.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 32 884 | 29 304 | 27 695 | 32 847 | 33 174 | 13 | 13 | 13 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | 13 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 6 | 4 768 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 714 | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 593 | 4 643 | 27 976 | 11 377 | 2 844 | 434 | 1 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 275 | 22 914 | 44 969 | 0 | 6 977 | 748 | 1 000 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 325 | 46 247 | 28 370 | 0 | 4 567 | 314 | 0 | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | 0 | −1 000 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | – | 6 977 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 58 | 58 | 58 | 58 | 58 | 58 |
| Ackumulerade avskrivningar | 58 | 53 | 42 | 30 | 18 | 7 |
| Årets avskrivningar | 5 | 12 | 12 | 12 | 12 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 791 | 5 791 | 5 791 | 2 634 | 2 909 | 25 964 | 20 700 | 17 702 | 16 266 |
| Årets inköp | – | – | 3 157 | 1 126 | 8 451 | 4 264 | 2 998 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 1 400 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 400 | 1 400 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 1 400 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | – | 8 451 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- JORUNVÄGEN 3 A, 187 74 TÄBY
- Registrerat
- 2016-10-05
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver förvaltning av onoterade andelar i företag som det finns ett ägarintresse i, samt söker och utvärderar investeringsalternativ i marknadsnoterade andelar och fastigheter. Företaget har sitt säte i Stockholm. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 157 kB | Öppna |
| 2024 | 156 kB | Öppna |
| 2023 | 157 kB | Öppna |
| 2022 | 11 kB | Öppna |
| 2021 | 10 kB | Öppna |
| 2020 | 10 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
InnoPri Fastigheter AB
Visa källuppgift
Andelar i det helägda dotterbolaget, InnoPri Fastigheter AB, org.nr 559387-1782 med säte i Stockholm.
-
InnoPri Fastigheter AB
Visa källuppgift
Posten avser aktier i det helägda dotterbolaget, InnoPri Fastigheter AB, org.nr 559387-1782 med säte i Stockholm.