Start › Jämtlands län › Brunflo
Fugelsta Skog & Natur AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 607 | 4 348 | 2 829 | 4 648 | 5 094 | 3 712 | 2 201 | 2 487 | 1 830 |
| Nettoomsättning | 3 605 | 4 348 | 2 829 | 4 637 | 5 086 | 3 712 | 2 201 | 2 487 | 1 830 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | – | 0 | 10 | 7 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 481 | 4 189 | 2 741 | 4 522 | 4 934 | 3 563 | 2 085 | 2 359 | 1 809 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 202 |
| Handelsvaror | 240 | 16 | 9 | 19 | 0 | 18 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 892 | 2 270 | 1 515 | 2 566 | 2 997 | 1 961 | 1 438 | 1 425 | 1 490 |
| Personalkostnader | 1 341 | 1 872 | 1 166 | 1 855 | 1 883 | 1 538 | 626 | 933 | 117 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 31 | 51 | 59 | 54 | 45 | 20 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 23 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 126 | 159 | 88 | 126 | 160 | 149 | 116 | 128 | 22 |
| Finansiella poster | −9 | −11 | −12 | −23 | −26 | −15 | – | −9 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 4 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 10 | 14 | 16 | 24 | 26 | 15 | 9 | 9 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 117 | 148 | 76 | 102 | 134 | 134 | 107 | 119 | 18 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −40 | – | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −40 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 117 | 108 | 76 | 102 | 134 | 134 | 107 | 119 | 18 |
| Skatt på årets resultat | 26 | 25 | 17 | 23 | 34 | 30 | 23 | 27 | 4 |
| Årets resultat | 91 | 83 | 59 | 79 | 101 | 103 | 84 | 92 | 14 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 981 | 942 | 771 | 987 | 1 139 | 1 013 | 1 317 | 210 | 103 |
| Anläggningstillgångar | 5 | 12 | 42 | 93 | 175 | 194 | 200 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 12 | 42 | 93 | 175 | 194 | 200 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 5 | 12 | 42 | 93 | 175 | 194 | 200 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 976 | 931 | 729 | 893 | 964 | 819 | 1 118 | 210 | 103 |
| Kortfristiga fordringar | 151 | 128 | 411 | 328 | 369 | 589 | 813 | 91 | 7 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 304 | 163 | 351 | 441 | – | – |
| Övriga fordringar | 32 | 28 | 25 | 23 | 23 | 37 | 20 | 76 | 7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 119 | 101 | 386 | 0 | 183 | 201 | 352 | 15 | 0 |
| Kassa och bank | 825 | 802 | 318 | 565 | 595 | 230 | 305 | 119 | 110 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 981 | 942 | 771 | 987 | 1 139 | 1 013 | 1 317 | 210 | 103 |
| Eget kapital | 757 | 665 | 582 | 523 | 444 | 343 | 240 | 156 | 64 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 707 | 615 | 532 | 473 | 394 | 293 | 190 | 106 | 14 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 615 | 532 | 473 | 293 | 293 | 190 | 106 | 14 | 0 |
| Årets resultat | 91 | 83 | 59 | 180 | 101 | 103 | 84 | 92 | 14 |
| Obeskattade reserver | 40 | 40 | – | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 40 | 40 | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 26 | 72 | 115 | 150 | 190 | 228 | 263 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 26 | 72 | 115 | 150 | 190 | 228 | 263 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 158 | 164 | 74 | 313 | 506 | 442 | 815 | 54 | 39 |
| Skulder till kreditinstitut | −35 | −28 | −25 | – | – | 0 | 9 | 22 | 18 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 35 | 2 | 26 | 118 | 469 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 8 | 7 | 6 | 12 | 24 | 46 | 31 | 4 |
| Övriga skulder | 53 | 108 | 43 | 231 | 268 | 78 | 33 | 1 | 17 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 132 | 76 | 14 | 74 | 199 | 221 | 258 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 293 | 190 | 106 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen under räkenskapsåret har ökat med ca 50 % jämfört med föregående år. Detta beroende på personalstyrkan har ökat igen, efter avbrott för studier.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen under räkenskapsåret har minskat med 40 % jämfört med föregående år. Detta beroende på en minskning av peronalstyrkan (två personer har gått vidare till studier) samt en mindre andel tjänster kopplade till maskinentreprenörer.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 255 | 255 | 255 | 255 | 295 | 260 | 220 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 35 | 40 | 220 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 40 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 250 | 243 | 212 | 161 | 120 | 65 | 20 | 0 |
| Årets avskrivningar | 7 | 31 | 51 | 59 | 54 | 45 | 20 | 0 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 17 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FUGELSTA 120, 834 98 BRUNFLO
- Registrerat
- 2016-10-03
- Bransch
- Övrig skoglig verksamhet
Verksamhet enligt registret
Säljer tjänster inom arboristverksamhet och specialisttjänster inom den gröna näringen så som trädbesiktning, riskbedömningar av träd, skötselplaner, trädvård, trädbeskärning, säkerhetsfällningar, sektionsfällningar, avverkning av träd, trädklättring, plantering, ståndortsbedömningar, naturvärdesbedömningar, trädgårdsanläggning, trädgårdsskötsel och snickeriarbeten i utemiljö.
Bankgironummer
- 5154-5622
- Fugelsta Skog & Natur AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Östersund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget registrerades år 2016 och bedriver sedan dess en verksamhet med försäljning av tjänster inom skog och natur samt trädvård. Kunder är myndigheter, företag och privatpersoneer. Företaget har sitt säte i Östersund .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.