Start › Västra Götalands län › Göteborg
Heklatech AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 654 | 2 097 | 2 082 | 2 052 | 1 831 | 1 282 | 788 | 673 | 1 077 |
| Nettoomsättning | 2 654 | 2 097 | 2 082 | 2 052 | 1 831 | 1 282 | 788 | 673 | 1 077 |
| Rörelsekostnader | 2 133 | 1 818 | 1 670 | 1 712 | 1 815 | 1 213 | 691 | 669 | 895 |
| Handelsvaror | 724 | 640 | 450 | 480 | 349 | 287 | 246 | 260 | 265 |
| Övriga externa kostnader | 175 | 132 | 121 | 126 | 165 | 130 | 79 | 93 | 55 |
| Personalkostnader | 1 210 | 1 024 | 1 081 | 1 091 | 1 273 | 768 | 340 | 288 | 551 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 24 | 18 | 15 | 27 | 27 | 27 | 27 | 25 |
| Rörelseresultat | 521 | 278 | 412 | 340 | 16 | 69 | 97 | 4 | 182 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | −1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 521 | 279 | 412 | 340 | 16 | 68 | 97 | 4 | 182 |
| Bokslutsdispositioner | −131 | −70 | −103 | −83 | 17 | 4 | −41 | −4 | −12 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −131 | −70 | −103 | −85 | −10 | −23 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 2 | 27 | 27 | −41 | −4 | −12 |
| Resultat före skatt | 390 | 209 | 309 | 257 | 33 | 73 | 56 | 0 | 169 |
| Skatt på årets resultat | 81 | 44 | 64 | 53 | 7 | 16 | 12 | 0 | 37 |
| Årets resultat | 308 | 165 | 245 | 204 | 26 | 57 | 44 | 0 | 132 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 917 | 1 509 | 1 475 | 1 204 | 978 | 604 | 349 | 378 | 379 |
| Anläggningstillgångar | 40 | 63 | 87 | 65 | 2 | 30 | 57 | 85 | 112 |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | 63 | 87 | 65 | 2 | 30 | 57 | 85 | 112 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 40 | 63 | 87 | 65 | 2 | 30 | 57 | 85 | 112 |
| Omsättningstillgångar | 1 877 | 1 445 | 1 388 | 1 140 | 976 | 574 | 292 | 294 | 267 |
| Kortfristiga fordringar | 952 | 665 | 273 | 792 | 817 | 488 | 65 | 282 | 225 |
| Kundfordringar | 736 | 363 | 241 | 509 | 374 | 417 | 0 | 245 | 218 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 208 | 281 | 0 | 238 | 386 | 0 | 42 | – | – |
| Övriga fordringar | 9 | 21 | 33 | 45 | 57 | 22 | 24 | 38 | 7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 49 | – | – | – |
| Kassa och bank | 925 | 780 | 1 114 | 348 | 159 | 86 | 227 | 12 | 43 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 917 | 1 509 | 1 475 | 1 204 | 978 | 604 | 349 | 378 | 379 |
| Eget kapital | 1 231 | 923 | 758 | 513 | 309 | 283 | 226 | 182 | 182 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 181 | 873 | 708 | 463 | 259 | 233 | 176 | 132 | 132 |
| Balanserat resultat | 873 | 708 | 463 | 259 | 233 | 176 | 132 | 132 | 0 |
| Årets resultat | 308 | 165 | 245 | 204 | 26 | 57 | 44 | 0 | 132 |
| Obeskattade reserver | 422 | 291 | 221 | 118 | 35 | 53 | 57 | 17 | 12 |
| Periodiseringsfonder | 422 | 291 | 221 | 118 | 33 | 23 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 2 | 30 | 57 | 17 | 12 |
| Kortfristiga skulder | 264 | 295 | 496 | 573 | 634 | 268 | 66 | 180 | 185 |
| Leverantörsskulder | 48 | 17 | 0 | 4 | 25 | 0 | 19 | – | – |
| Skatteskulder | 17 | 0 | 28 | 17 | – | – | 0 | 37 | 37 |
| Övriga skulder | 199 | 224 | 467 | 552 | 609 | 268 | 47 | 143 | 148 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 55 | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 463 | 259 | 233 | 176 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 255 | 255 | 255 | 255 | 214 | 214 | 137 | 137 | 137 | 137 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 41 | – | 77 | – | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 215 | 191 | 168 | 168 | 149 | 149 | 135 | 135 | 107 | 107 |
| Årets avskrivningar | 24 | 24 | – | 18 | – | 15 | – | 27 | – | 27 |
Om bolaget
- Adress
- KAPPLANDSGATAN 132, 414 78 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2016-10-03
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom elektronik, programmering och mekanik. Produktutveckling, rådgivning och projektledning inom detta område.
Bankgironummer
- 5152-1466
- HEKLATECH AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Göteborg.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-24
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom programmering, elektronik och prototyptillverkning av elektroniska och mekaniska delar. Heklatechs affärsidé är att erbjuda mekatroniska helhetslösningar. Heklatech har under räkenskapsåret 2024-2025 byggt elektronik för mätinstrument samt byggt om läkarverktyg till att bli användbara för undervisning. Ägaren har jobbat 100% på Heklatech under perioden. Affärerna har gått ganska bra under året. Efterfrågan har varit stor. Heklatech har däremot börjat utveckla egna produkter samt att jobba med andra företag. Heklatech tog en stor order för utveckling och tillverkning av läkarverktyg i utbildningssyfte. Samtidigt har två nya produkter utvecklats.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.