Start › Stockholms län › Stockholm
MIDD Mark & Installation AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 465 | 692 | 0 | 7 | 234 |
| Nettoomsättning | 5 465 | 692 | 0 | 7 | 234 |
| Rörelsekostnader | 4 738 | 345 | 36 | 10 | 222 |
| Handelsvaror | 2 134 | 107 | 29 | 7 | 200 |
| Övriga externa kostnader | 798 | 55 | 6 | 3 | 22 |
| Personalkostnader | 1 644 | 169 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 162 | 14 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 728 | 347 | −36 | −3 | 12 |
| Finansiella poster | −15 | −4 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 15 | 4 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 713 | 343 | −36 | −3 | 12 |
| Resultat före skatt | 713 | 343 | −36 | −3 | 12 |
| Skatt på årets resultat | 149 | 73 | – | 0 | 3 |
| Årets resultat | 564 | 269 | −36 | −3 | 9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 983 | 585 | 21 | 170 | 172 |
| Anläggningstillgångar | 1 726 | 268 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 726 | 268 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 726 | 268 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 257 | 317 | 21 | 170 | 172 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 129 | 84 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 129 | 84 |
| Kortfristiga fordringar | 389 | 187 | 3 | – | – |
| Kundfordringar | 175 | 173 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 164 | 13 | 3 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 49 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 868 | 130 | 18 | 41 | 89 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 983 | 585 | 21 | 170 | 172 |
| Eget kapital | 854 | 290 | 21 | 156 | 159 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 804 | 240 | −29 | 106 | 109 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 240 | −29 | 6 | 9 | 0 |
| Årets resultat | 564 | 269 | −36 | −3 | 9 |
| Långfristiga skulder | 1 786 | 156 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 462 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 325 | 156 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 343 | 138 | 0 | 13 | 13 |
| Skatteskulder | 235 | 71 | 0 | 3 | 3 |
| Övriga skulder | 87 | 48 | 0 | 1 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 20 | 0 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 180 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | 804 | 240 | – | 106 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 905 | 282 |
| Årets inköp | 1 623 | 282 |
| Ackumulerade avskrivningar | 179 | 14 |
| Årets avskrivningar | 162 | 14 |
Om bolaget
- Adress
- Riddargatan 7 A, 114 35 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-09-28
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara mark-, bygg- och anläggningsentreprenad även personaluthyrning. Därutöver ska bolaget bedriva grävning, schaktning och andra markarbeten företrädesvis beträffande villagrunder, vägar och VA-ledningar, utföra transporter, uthyra grävmaskiner, schaktmaskiner och lastmaskiner, köp och försäljning av byggvaror och VVS- artiklar, köp och försäljning av fast egendom ävensom tomtexploatering samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-02-26
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom mark-, bygg- och anläggningsentreprenad även import, export och försäljning av städmaterial och städmaskiner. Därutöver ska bolaget bedriva förvaltning av fast och lös egendom, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.