Start › Skåne län › Billeberga
Bygg X:et i Billeberga Micke Nilsson AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 082 | 5 826 | 4 117 | 3 458 |
| Nettoomsättning | 6 044 | 5 805 | 4 117 | 3 458 |
| Övriga rörelseintäkter | 37 | 21 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 612 | 5 376 | 3 519 | 3 348 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 220 | 2 894 | 1 429 | 1 640 |
| Övriga externa kostnader | 629 | 649 | 639 | 584 |
| Personalkostnader | 1 754 | 1 834 | 1 438 | 1 100 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 0 | 12 | 23 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 469 | 450 | 599 | 110 |
| Finansiella poster | 141 | 13 | 10 | 11 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 142 | 13 | 10 | 11 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 611 | 463 | 608 | 121 |
| Bokslutsdispositioner | −153 | −119 | −152 | 70 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −153 | −119 | −152 | 70 |
| Resultat före skatt | 458 | 344 | 456 | 190 |
| Skatt på årets resultat | 98 | 76 | 100 | 42 |
| Årets resultat | 359 | 268 | 356 | 149 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 974 | 1 897 | 1 358 | 528 |
| Anläggningstillgångar | 127 | – | 0 | 23 |
| Materiella anläggningstillgångar | 127 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 127 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 23 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 23 |
| Omsättningstillgångar | 1 848 | 1 897 | 1 358 | 505 |
| Kortfristiga fordringar | 651 | 664 | 467 | 314 |
| Kundfordringar | 550 | 530 | 382 | 234 |
| Övriga fordringar | 87 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 14 | 133 | 85 | 80 |
| Kassa och bank | 1 196 | 1 234 | 891 | 192 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 974 | 1 897 | 1 358 | 528 |
| Eget kapital | 613 | 614 | 616 | 360 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 563 | 564 | 566 | 310 |
| Överkursfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 204 | 210 | 310 | 162 |
| Årets resultat | 359 | 623 | 356 | 149 |
| Obeskattade reserver | 424 | 271 | 152 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 424 | 271 | 152 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 937 | 1 012 | 590 | 168 |
| Skulder till kreditinstitut | 28 | 58 | 52 | 23 |
| Leverantörsskulder | 272 | 420 | 281 | 80 |
| Skatteskulder | 0 | 29 | 15 | −25 |
| Övriga skulder | 591 | 468 | 191 | 49 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 46 | 38 | 50 | 41 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 563 | 564 | 566 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- INDUSTRIVÄGEN 5, 268 73 BILLEBERGA
- Registrerat
- 2016-09-23
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva renovering och tillbyggnad av villor och mindre fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5143-8497
- Bygg X
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-03-24
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Skåne Län, Svalöv Kommun registrerades år 2016 och bedriver sedan dess renovering och tillbyggnad av villor och mindre fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.