Start › Stockholms län › Stockholm
Mediaimp AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | −33 | 0 | 399 | 414 | 289 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 0 | 399 | 414 | 289 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | −65 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 716 | 1 009 | 1 729 | 1 003 | 87 | 98 | 417 | 502 | 217 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 42 | 126 | 38 |
| Övriga externa kostnader | 265 | 660 | 1 393 | 950 | 86 | 40 | 174 | 138 | 141 |
| Personalkostnader | 3 | 1 | – | 0 | 1 | −2 | 167 | 205 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 414 | 354 | 329 | 53 | 0 | 28 | 33 | 33 | 38 |
| Övriga rörelsekostnader | 34 | −7 | 7 | – | 0 | 33 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −716 | −1 009 | −1 729 | −1 003 | −119 | −98 | −18 | −87 | 71 |
| Finansiella poster | 2 120 | 301 | 1 417 | 1 | 23 293 | −17 | −10 | 0 | −75 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 090 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 033 | 387 | 1 770 | 0 | 293 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 199 | 25 | 3 | 23 033 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 377 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 285 | 1 | 2 | 33 | 17 | 10 | 0 | 75 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 404 | −707 | −312 | −1 002 | 23 174 | −116 | −28 | −87 | −4 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 5 754 | 0 | −5 754 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 5 754 | 0 | −5 754 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 404 | −707 | 5 442 | −1 002 | 17 419 | −116 | −28 | −87 | −4 |
| Skatt på årets resultat | 10 | 0 | −3 414 | 0 | 3 573 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 394 | −707 | 8 856 | −1 002 | 13 846 | −116 | −28 | −87 | −4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 22 779 | 21 364 | 22 295 | 23 148 | 23 393 | 307 | 357 | 483 | 428 |
| Anläggningstillgångar | 14 710 | 14 574 | 15 393 | 17 840 | 0 | 250 | 310 | 343 | 126 |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 551 | 14 176 | 13 379 | 10 396 | – | 0 | 60 | 93 | 126 |
| Byggnader och mark | 14 089 | 13 788 | 13 139 | 10 374 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 462 | 388 | 240 | 22 | – | 0 | 36 | 55 | 75 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | – | – | – | – | 0 | 25 | 38 | 52 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 159 | 398 | 2 014 | 7 444 | 0 | 250 | 250 | 250 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 250 | 250 | 250 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 159 | 398 | 2 014 | 7 444 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 069 | 6 790 | 6 902 | 5 308 | 23 393 | 57 | 47 | 140 | 302 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 350 | – | – | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | – | – | 0 | 350 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 100 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 23 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 23 | – | – |
| Övriga fordringar | 1 098 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 5 979 | 5 869 | 5 769 | 3 708 | 3 708 | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 5 979 | 5 869 | 5 769 | 3 708 | 3 708 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 990 | 921 | 1 132 | 1 249 | 19 684 | 57 | 24 | 140 | 302 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 22 779 | 21 364 | 22 295 | 23 148 | 23 393 | 307 | 357 | 483 | 428 |
| Eget kapital | 22 527 | 21 133 | 21 840 | 12 984 | 13 986 | 140 | 256 | 284 | 321 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 22 477 | 21 083 | 21 790 | 12 934 | 13 936 | 90 | 206 | 234 | 271 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 21 083 | 21 790 | 12 934 | 13 936 | 90 | 206 | 234 | 321 | 275 |
| Årets resultat | 1 394 | −707 | 8 856 | −1 002 | 13 846 | −116 | −28 | −87 | −4 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 5 754 | 5 754 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 5 754 | 5 754 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 171 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 171 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 252 | 60 | 455 | 4 410 | 3 652 | 167 | 101 | 199 | 107 |
| Leverantörsskulder | 46 | 30 | 251 | 761 | 3 | 5 | 6 | 6 | 0 |
| Skatteskulder | 20 | 9 | 152 | 3 556 | 3 556 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Övriga skulder | 172 | 7 | 21 | 60 | 60 | 149 | 74 | 173 | 87 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 14 | 33 | 33 | 33 | 13 | 20 | 20 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 50 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 12 934 | 13 936 | 90 | 206 | 234 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | – | 50 | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 398 | 398 | 2 014 | 7 444 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 7 444 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 5 430 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 239 | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 992 | 14 392 | 13 461 | 10 426 | 0 |
| Årets inköp | 599 | 932 | 3 035 | 10 426 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 903 | 605 | 321 | 52 | 0 |
| Årets avskrivningar | 298 | 283 | 269 | 52 | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 68 | 68 | 68 |
| Årets inköp | – | – | – | 68 |
| Försäljningar och utrangeringar | 68 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 43 | 29 | 16 |
| Årets avskrivningar | 11 | 14 | 14 | 16 |
| Återförda avskrivningar | 54 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 710 | 521 | 301 | 24 | 0 | 0 | 97 | 97 | 97 |
| Årets inköp | 189 | 220 | 278 | 24 | – | – | – | – | 97 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 97 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 248 | 133 | 61 | 1 | 0 | 0 | 62 | 42 | 23 |
| Årets avskrivningar | 116 | 71 | 60 | 1 | – | 16 | 19 | 19 | 23 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 78 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HORNSBERGSSTRAND 37, 112 16 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-09-22
- Bransch
- Övriga öppna sociala insatser för vuxna
Verksamhet enligt registret
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder omfattar verksamheter som ansvarar för att hyra ut och driva lägenheter, hus och andra bostäder som ägs eller arrenderas av företaget. Dessa tjänster tillhandahåller långsiktiga boendelösningar för privatpersoner och hushåll samt handel med egna fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Försäljning eller vidareförsäljning av tid och utrymme för reklam i media samt produktion av digitala annonser.
Bankgironummer
- 293-0600
- ENHETEN FÖR ATT VÄXA SYD AB
kontrollerat 2026-10-14 - 5766-3189
- Enheten för att växa syd AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Skåne registrerades år 2016 och bedriver uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder. Bolaget skall också tillhanahålla långsiktiga boendelösningar för privatpersoner och hushåll, bedriva handel med egna fastigheter samt försäljning och vidareförsäljning av tid och utrymme för reklam i media, produktion av digitala annonser och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.