Start › Stockholms län › Vällingby
Huss Entreprenad konsult AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 585 | 5 300 | 6 992 | 1 039 | 983 |
| Nettoomsättning | 6 405 | 5 359 | 6 990 | 1 039 | 983 |
| Övriga rörelseintäkter | 180 | −58 | 2 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 6 578 | 6 393 | 5 376 | 1 086 | 856 |
| Råvaror och förnödenheter | 18 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 101 | 567 | 72 | – |
| Övriga externa kostnader | 3 649 | 3 147 | 2 184 | 97 | 59 |
| Personalkostnader | 2 712 | 2 945 | 2 426 | 717 | 598 |
| Av- och nedskrivningar | 199 | 199 | 199 | 199 | 199 |
| Rörelseresultat | 7 | −1 092 | 1 615 | −47 | 127 |
| Finansiella poster | −147 | −133 | −23 | −21 | 240 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 250 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 147 | 133 | 23 | 21 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | −139 | −1 226 | 1 592 | −68 | 367 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 385 | −385 | 0 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 385 | −385 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −139 | −841 | 1 207 | −68 | 367 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 247 | 0 | 81 |
| Årets resultat | −139 | −841 | 959 | −68 | 286 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 421 | 1 196 | 2 385 | 1 033 | 1 424 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 249 | 449 | 598 | 798 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 199 | 399 | 598 | 798 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 199 | 399 | 598 | 798 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 0 | – |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 371 | 947 | 1 936 | 434 | 626 |
| Kortfristiga fordringar | 1 223 | 589 | 1 581 | 165 | −30 |
| Kundfordringar | 1 147 | 391 | 1 174 | 154 | – |
| Övriga fordringar | 30 | 176 | 344 | 11 | −30 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 45 | 22 | 64 | 0 | – |
| Kassa och bank | 148 | 357 | 355 | 269 | 657 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 421 | 1 196 | 2 385 | 1 033 | 1 424 |
| Eget kapital | 58 | 197 | 1 228 | 269 | 336 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 8 | 147 | 1 178 | 219 | 286 |
| Balanserat resultat | 147 | 286 | 286 | 286 | – |
| Årets resultat | −139 | 51 | 892 | −68 | 286 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 385 | 0 | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 385 | 0 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 572 | 948 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 519 | 633 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 53 | 315 |
| Kortfristiga skulder | 1 363 | 999 | 772 | 192 | 140 |
| Skulder till kreditinstitut | 682 | 477 | −3 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 148 | 167 | 441 | 10 | – |
| Skatteskulder | −120 | 111 | 191 | 33 | 50 |
| Övriga skulder | 653 | 244 | 144 | 150 | 90 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 0 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 190 | – | – |
| Medel att disponera | 8 | 147 | 1 178 | – | 286 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 50 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 997 | 997 | 997 | 997 | 997 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 997 |
| Ackumulerade avskrivningar | 997 | 798 | 598 | 399 | 199 |
| Årets avskrivningar | 199 | 199 | 199 | 199 | −199 |
Om bolaget
- Adress
- Rabattvägen 31, 162 43 VÄLLINGBY
- Registrerat
- 2016-09-15
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultation inom schakt och entreprenad såsom gräv- och markarbeten, grundläggning för hus samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva konsultation inom schakt och entreprenad såsom gräv- och markarbeten, grundläggning för hus samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Vällingby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.