Start › Stockholms län › Bromma
Gerulus AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | – | 0 | 15 | 357 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 357 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 15 | 0 |
| Rörelsekostnader | 11 | 10 | 26 | 9 | 9 | 52 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 10 | 26 | 9 | 9 | 46 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Rörelseresultat | −11 | −10 | −26 | −9 | 6 | 305 |
| Finansiella poster | −1 818 | 1 864 | 0 | 0 | 220 | 30 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −1 819 | 1 864 | – | 0 | 221 | 30 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 829 | 1 854 | −26 | −9 | 227 | 334 |
| Resultat före skatt | −1 829 | 1 854 | −26 | −9 | 227 | 334 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 1 | 211 |
| Årets resultat | −1 829 | 1 854 | −26 | −9 | 225 | 124 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 289 | 3 118 | 1 377 | 1 641 | 1 718 | 1 417 |
| Anläggningstillgångar | 1 250 | 3 069 | 1 302 | 1 302 | 1 302 | 1 029 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 250 | 3 069 | 1 302 | 1 302 | 1 302 | 1 029 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 979 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 1 819 | 1 252 | 1 252 | 1 252 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 250 | 1 250 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 38 | 49 | 75 | 339 | 416 | 387 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | – | – | 0 | 96 | 141 |
| Övriga fordringar | 0 | – | – | 0 | 96 | 141 |
| Kassa och bank | 38 | 49 | 75 | 339 | 320 | 246 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 289 | 3 118 | 1 377 | 1 641 | 1 718 | 1 417 |
| Eget kapital | 804 | 2 633 | 779 | 805 | 814 | 589 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 754 | 2 583 | 729 | 755 | 764 | 539 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 2 583 | 729 | 755 | 764 | 539 | 415 |
| Årets resultat | −1 829 | 1 854 | −26 | −9 | 225 | 124 |
| Kortfristiga skulder | 484 | 484 | 598 | 836 | 904 | 827 |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 1 | 69 | 211 |
| Övriga skulder | 484 | 484 | 598 | 834 | 834 | 617 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 729 | 755 | 764 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Hur pandemin påverkar bolagets verksamhet under 2020 är ännu oklart, men man kan anta att det kan finnas en risk för att värdet av bolagets investeringar kan komma att påverkas negativt som en följd av den inbromsning i ekonomin som skett.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 819 | 1 252 | 1 252 | 1 252 |
| Årets inköp | 0 | 1 819 | – | – | 304 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 819 | 52 | – | – | 31 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 250 | 1 250 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Omklassificeringar | 0 | 1 200 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKALDEVÄGEN 25, 167 71 BROMMA
- Registrerat
- 2016-09-13
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet syftar till att äga och förvalta fast och lös egendom, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Verksamheten ska vidare utöva näringsverksamhet genom att tillhandahålla stöd, råd och utföra tjänster åt företag, organisationer och entreprenörer i frågor som rör bolagens affärsutveckling, ekonomistyrning, organisation, företagsledning samt därtill närliggande områden.
Bankgironummer
- 5147-3601
- Gerulus AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-06-30
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2016 och har som verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Verksamheten ska vidare utöva näringsverksamhet genom att tillhandahålla stöd, råd och utföra tjänster åt företag, organisationer och entreprenörer i frågor som rör bolagens affärsutveckling, ekonomistyrning, organisation, företagsledning samt därtill närliggande områden
Väsentliga händelser
Avyttring av innehav i COLY Tech Holding AB har genomförts.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.