Start › Örebro län › Kumla
Delikatesser i Kumla AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 29 | 58 | 655 | 4 263 | 7 511 |
| Nettoomsättning | 29 | 58 | 541 | 3 988 | 7 318 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 113 | 275 | 193 |
| Rörelsekostnader | 60 | 102 | 749 | 4 457 | 7 422 |
| Handelsvaror | – | 0 | 0 | 3 351 | 5 800 |
| Övriga externa kostnader | 60 | 102 | 231 | 487 | 842 |
| Personalkostnader | – | 0 | 517 | 619 | 780 |
| Rörelseresultat | −30 | −44 | −94 | −194 | 89 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | −16 | −22 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 16 | 22 |
| Resultat efter finansiella poster | −30 | −43 | −95 | −210 | 66 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 123 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 123 | 0 |
| Resultat före skatt | −30 | −43 | −95 | −87 | 66 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 19 |
| Årets resultat | −30 | −43 | −95 | −87 | 48 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 19 | 54 | 109 | 324 | 1 430 |
| Omsättningstillgångar | 19 | 54 | 109 | 324 | 1 430 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 349 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 0 | 349 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 8 | 42 | 113 | 440 |
| Kundfordringar | – | 0 | 6 | 85 | 409 |
| Övriga fordringar | 1 | 8 | 36 | 28 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 22 |
| Kassa och bank | 18 | 46 | 67 | 211 | 641 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 19 | 54 | 109 | 324 | 1 430 |
| Eget kapital | 6 | 36 | 80 | 175 | 262 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −44 | −14 | 30 | 125 | 212 |
| Balanserat resultat | −14 | 30 | 125 | 212 | 165 |
| Årets resultat | −30 | −43 | −95 | −87 | 48 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 123 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 123 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 66 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 66 |
| Kortfristiga skulder | 13 | 18 | 29 | 149 | 979 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 66 | 134 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 619 |
| Övriga skulder | 0 | 4 | 16 | 71 | 113 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 14 | 13 | 13 | 113 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Företagsinteckningar | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- JÄRNVÄGSGATAN 15, 692 32 KUMLA
- Registrerat
- 2016-09-12
- Bransch
- Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet i form av handel med livsmedel mot detaljhandeln och restauranger, äga och förvalta värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 671-4497
- Delikatesser I Kumla AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Kumla
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver handel med livsmedel mot detaljhandel och restauranger. Bolagets aktiekapital har varit förbrukat och kontrollbalansräkning har inte upprättats i enlighet med 25kap 13§. Styrelsen har därför beslutat att låta årsredovisningen utgöra en kontrollbalansräkning. Företaget har sitt säte i Kumla .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.