ATEMIS AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 534 | 1 638 | 1 579 | 1 654 | 1 552 | 1 389 | 1 224 |
| Nettoomsättning | 1 534 | 1 362 | 1 579 | 1 560 | 1 540 | 1 328 | 1 224 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 276 | 0 | 94 | 12 | 60 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 414 | 1 422 | 1 310 | 1 357 | 877 | 846 | 849 |
| Övriga externa kostnader | 577 | 557 | 501 | 586 | 268 | 252 | 193 |
| Personalkostnader | 830 | 844 | 803 | 768 | 609 | 593 | 656 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 2 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 14 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 120 | 216 | 268 | 298 | 675 | 543 | 375 |
| Finansiella poster | 2 | 31 | 15 | −1 | 0 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 31 | 15 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 122 | 247 | 284 | 297 | 675 | 542 | 374 |
| Bokslutsdispositioner | −40 | −68 | −75 | −79 | −170 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −40 | −68 | −75 | −79 | −170 | – | – |
| Resultat före skatt | 82 | 179 | 209 | 218 | 505 | 542 | 374 |
| Skatt på årets resultat | 32 | 42 | 48 | 49 | 110 | 118 | 86 |
| Årets resultat | 51 | 136 | 160 | 169 | 395 | 424 | 288 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 961 | 2 870 | 2 699 | 2 455 | 2 141 | 1 719 | 1 399 |
| Anläggningstillgångar | 2 459 | 2 335 | 1 073 | 1 029 | 501 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 16 | 22 | 28 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 10 | 16 | 22 | 28 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 449 | 2 319 | 1 051 | 1 001 | 501 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 501 | 501 | 501 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 2 449 | 2 319 | 550 | 500 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 502 | 536 | 1 626 | 1 426 | 1 640 | 1 719 | 1 399 |
| Kortfristiga fordringar | 311 | 399 | 379 | 197 | 202 | 268 | 45 |
| Kundfordringar | – | 0 | 171 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 156 | 142 | 143 | 94 | 34 | 173 | 15 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 155 | 257 | 66 | 103 | 168 | 95 | 30 |
| Kassa och bank | 191 | 137 | 1 247 | 1 228 | 1 437 | 1 451 | 1 354 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 961 | 2 870 | 2 699 | 2 455 | 2 141 | 1 719 | 1 399 |
| Eget kapital | 2 364 | 2 313 | 2 176 | 2 016 | 1 848 | 1 453 | 1 199 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 314 | 2 263 | 2 126 | 1 966 | 1 798 | 1 403 | 1 149 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 2 263 | 2 126 | 1 966 | 1 798 | 1 403 | 979 | 861 |
| Årets resultat | 51 | 136 | 160 | 169 | 395 | 424 | 288 |
| Obeskattade reserver | 432 | 392 | 324 | 249 | 170 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 432 | 392 | 324 | 249 | 170 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 166 | 166 | 198 | 189 | 123 | 267 | 201 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 100 | 43 |
| Övriga skulder | 68 | 67 | 107 | 103 | 66 | 107 | 95 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 98 | 98 | 92 | 86 | 57 | 60 | 63 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 966 | 1 798 | 1 403 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Effekterna av COVID-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling samt kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och bolags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 449 | 2 319 | 550 | 500 | 0 |
| Årets inköp | 131 | 1 769 | 50 | 500 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 501 | 501 | 501 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 501 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 501 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 30 |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 14 | 8 | 2 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | 6 | 2 |
Om bolaget
- Adress
- SOLKURVAN 4, 226 51 LUND
- Registrerat
- 2016-09-09
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva konsultverksamhet inom projektledning, teknisk projektledning och byggnation, handel och försäljning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 611-9168
- Atemis AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-09
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund registrerades år 2016 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom projektledning, teknisk projektledning och byggnation, handel och försäljning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.