Start › Kronobergs län › Strömsnäsbruk
JSG Energi & Bygg AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 342 | 75 | 1 | 225 | 67 | 450 | 360 | 829 | 776 |
| Nettoomsättning | 342 | 75 | 1 | 225 | 96 | 387 | 351 | 829 | 776 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | −29 | 63 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 278 | 35 | 82 | 179 | 114 | 496 | 453 | 833 | 665 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | −16 | 22 |
| Övriga externa kostnader | 69 | 35 | 82 | 92 | 113 | 200 | 353 | 383 | 230 |
| Personalkostnader | 209 | 0 | 0 | 87 | 1 | 296 | 101 | 467 | 410 |
| Rörelseresultat | 64 | 40 | −81 | 46 | −47 | −47 | −93 | −4 | 111 |
| Finansiella poster | −20 | 0 | 25 | 15 | −3 | 0 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −20 | 0 | 25 | 25 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 10 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 44 | 40 | −56 | 61 | −50 | −47 | −94 | −6 | 111 |
| Resultat före skatt | 44 | 40 | −56 | 61 | −50 | −47 | −94 | −6 | 111 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 24 |
| Årets resultat | 41 | 40 | −56 | 61 | −50 | −47 | −94 | −6 | 86 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 207 | 270 | 132 | 189 | 85 | 20 | 144 | 185 | 185 |
| Omsättningstillgångar | 207 | 270 | 132 | 189 | 85 | 20 | 144 | 185 | 185 |
| Kortfristiga fordringar | 207 | 207 | 51 | 62 | 77 | 5 | 68 | 50 | 46 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 21 | 3 | 18 | 0 | 41 |
| Övriga fordringar | 164 | 157 | 1 | 4 | 2 | 2 | 4 | 4 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 43 | 50 | 50 | 58 | 54 | 0 | 47 | 46 | 3 |
| Kassa och bank | 0 | 63 | 81 | 126 | 8 | 16 | 76 | 135 | 139 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 207 | 270 | 132 | 189 | 85 | 20 | 144 | 185 | 185 |
| Eget kapital | 173 | 132 | 14 | 10 | −61 | −10 | 37 | 131 | 136 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 123 | 82 | −36 | −40 | −111 | −60 | −13 | 81 | 86 |
| Balanserat resultat | 82 | 42 | 20 | −101 | −60 | −13 | 81 | 86 | 0 |
| Årets resultat | 41 | 40 | −56 | 61 | −50 | −47 | −94 | −6 | 86 |
| Kortfristiga skulder | 33 | 138 | 118 | 179 | 146 | 31 | 107 | 54 | 49 |
| Leverantörsskulder | 16 | 7 | 0 | 0 | 3 | 3 | 5 | 11 | 12 |
| Skatteskulder | 3 | 0 | – | – | – | – | 0 | 20 | 20 |
| Övriga skulder | 14 | 131 | 118 | 178 | 143 | 28 | 51 | 18 | 8 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 51 | 5 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −40 | −111 | −60 | −13 | 81 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 60 | 10 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att verksamheten är pausad.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då den anställde har kommit tillbaka från en annan tjänst.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då ägaren varit anställd en tid och ingen försäljning skett i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga mindre arbete hos tidigare kund.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- HINNERYDSVÄGEN 11, 287 31 STRÖMSNÄSBRUK
- Registrerat
- 2016-09-06
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom försäljning, samt installation av solceller, batterier, värmepumpar, och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom försäljning, bygg, terapi, musikproduktion och event. Företaget har sitt säte i Strömsnäsbruk
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.