Start › Stockholms län › Sollentuna
Genlott Holding AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 42 | 42 | 33 | 42 | 39 |
| Övriga externa kostnader | 42 | 42 | 33 | 42 | 39 |
| Rörelseresultat | −42 | −42 | −33 | −42 | −39 |
| Finansiella poster | −2 533 | −772 | −3 407 | −11 881 | 42 726 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 2 | 0 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 11 | 22 | 27 | 24 | 38 514 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 21 | 31 | 98 | 15 | 4 213 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 2 558 | 824 | 3 517 | 11 921 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 9 | 1 | 15 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 575 | −814 | −3 441 | −11 923 | 42 687 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 1 000 | 0 | −1 000 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 1 000 | 0 | −1 000 |
| Resultat före skatt | −2 575 | −814 | −2 441 | −11 923 | 41 687 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 229 | 5 | 715 |
| Övriga skatter | – | – | – | 0 | 16 |
| Årets resultat | −2 575 | −817 | −2 670 | −11 928 | 40 955 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 096 | 10 913 | 11 733 | 30 889 | 75 497 |
| Anläggningstillgångar | 3 196 | 5 339 | 5 390 | 9 005 | 18 824 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 196 | 5 339 | 5 390 | 9 005 | 18 824 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 52 | 52 | 52 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 8 953 | 18 773 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 196 | 5 339 | 5 339 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 900 | 5 575 | 6 342 | 21 884 | 56 673 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 2 | 351 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 2 | 351 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 809 | 3 725 | 3 604 | 3 148 | 5 297 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 3 809 | 3 725 | 3 604 | 3 148 | 5 297 |
| Kassa och bank | 1 091 | 1 848 | 2 388 | 18 736 | 51 376 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 096 | 10 913 | 11 733 | 30 889 | 75 497 |
| Eget kapital | 8 082 | 10 657 | 11 474 | 14 143 | 73 772 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 8 032 | 10 607 | 11 424 | 14 093 | 73 722 |
| Balanserat resultat | 10 607 | 11 424 | 14 093 | 26 022 | 32 766 |
| Årets resultat | −2 575 | −817 | −2 670 | −11 928 | 40 955 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 1 000 | 1 000 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 1 000 | 1 000 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 256 | 259 | 15 745 | 725 |
| Skatteskulder | 3 | 231 | 234 | 720 | 715 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 15 000 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 25 | 25 | 25 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 47 700 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 14 093 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Genlott Holding AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Genlott Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Genlott Holding AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Genlott Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Genlott Holding AB för räkenskapsåret 1 januari 2022 till 31 december 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Genlott Holding ABs finansiella ställning per 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Genlott Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 402 | 52 | 52 | 52 |
| Försäljningar och utrangeringar | 402 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 402 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 402 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | 402 | 0 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 992 | 18 878 | 18 878 | 18 853 | 18 773 |
| Årets inköp | 114 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 15 796 | 13 539 | 13 539 | 9 900 | 9 900 |
| Årets nedskrivningar | 2 256 | 0 | 3 639 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 853 | 18 773 | 18 773 | 18 523 |
| Årets inköp | 80 | – | 250 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 9 900 | – | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 9 900 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- MAJVÄGEN 10, 191 40 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2016-09-05
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvärva, förvalta och utveckla fastigheter och fastighetsbolag med inriktning mot bostäder och hotell, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5178-2563
- GENLOTT HOLDING AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets mål är att förvärva, förvalta och utveckla fastigheter och fastighetsbolag samt att bedriva handel med värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholms län .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.