Sista versen 81166 AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 323 | 439 | 714 | 1 442 | 879 |
| Nettoomsättning | 323 | 436 | 701 | 1 430 | 907 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | −28 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 13 | 12 | 0 |
| Rörelsekostnader | 327 | 398 | 630 | 1 082 | 569 |
| Råvaror och förnödenheter | 16 | 89 | 63 | 202 | 51 |
| Handelsvaror | 0 | −106 | −13 | 20 | −73 |
| Övriga externa kostnader | 265 | 356 | 389 | 572 | 478 |
| Personalkostnader | 46 | 31 | 133 | 247 | 109 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 28 | 54 | 42 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 3 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | 42 | 84 | 360 | 310 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | 42 | 83 | 359 | 310 |
| Resultat före skatt | −5 | 42 | 83 | 359 | 310 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 9 | 18 | 77 | 68 |
| Årets resultat | −5 | 33 | 65 | 283 | 242 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 711 | 703 | 663 | 720 | 469 |
| Anläggningstillgångar | 61 | 61 | 161 | 218 | 174 |
| Materiella anläggningstillgångar | 61 | 61 | 161 | 218 | 174 |
| Byggnader och mark | – | 0 | 50 | 50 | 50 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 61 | 61 | 111 | 168 | 124 |
| Omsättningstillgångar | 650 | 642 | 503 | 502 | 294 |
| Varulager m.m. | 171 | 171 | 65 | 53 | 73 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 171 | 171 | 65 | 53 | 73 |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 16 | 20 | 182 | 113 |
| Kundfordringar | 11 | 13 | 15 | 103 | 100 |
| Övriga fordringar | 10 | 3 | 5 | 80 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 458 | 456 | 417 | 267 | 109 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 711 | 703 | 663 | 720 | 469 |
| Eget kapital | 668 | 673 | 640 | 574 | 331 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 618 | 623 | 590 | 524 | 281 |
| Balanserat resultat | 618 | 590 | 524 | 242 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 33 | 65 | 283 | 281 |
| Långfristiga skulder | 21 | 21 | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 21 | 21 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 22 | 10 | 24 | 145 | 138 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 0 | 5 | 0 |
| Skatteskulder | 3 | 6 | 12 | 134 | 79 |
| Övriga skulder | 19 | 3 | 12 | 6 | 58 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 0 | – |
| Medel att disponera | 618 | 623 | 590 | 524 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 179 | 179 | 204 | 204 | 129 | 39 |
| Årets inköp | – | 25 | – | 0 | 90 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 50 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 118 | 118 | 90 | 36 | 4 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 28 | 54 | 42 | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2016-09-01
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-19
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Familjeskyddet Entreprenad & Consulting i Sverige AB (nedan kallat "Företaget" har under sin start och sin utveckling av verksamheten löpande köpt in hem, delar av hem samt restlager från butiker samt eventuella konkurser. Genom att genomföra dessa inköp samt berika företagets ekonomi genom försäljning av inlämnade produkter har företaget lyckats väl med att främja ändamålet för företaget. Vidare har företaget utvecklats inom branchverksamheten och skapat möjligheter att utvecklas till en starkare ekonomisk hållbarhet och inom en förlängning kunna utöka antalet butiker till antalet. på sikt kommer företaget försöka göra större inköp samt om möjligt sluta avtal med tillverkare för att kunna ta del av restlager eller liknande varor. Företagets ekonomiska status är att betrakta som solitt och en positiv utveckling av företaget framleds är att beräknas. Företaget har beslutat att temporärt stänga ned internethandel och fokusera på nyöppnande av en butik i Stockholm. Det ligger i företagets ekonomiska planering att samtidigt stänga ned butiksdelen i Kramfors då den ekonomiska tillväxten ej ser ut att kunna nå högre siffror än i dagsläget, det ser i dagsläget ut som om prognosen för Kramfors som stad inte längre är utvecklande och vi ser en negativ köpkraft. Företaget kommer fortsätta att bedriva sin verksamhet på samma sätt som tidigare då detta ses lyckat. Det är beslutat i styrelsen att aktieutdelning ej sker under denna period utan kvarstår i bolaget inför framtida beslut.
Väsentliga händelser
Den fysiska butiken i Sundbyberg valdes att lägga ned till följd av långtgående ekonomi i landet, dessutom inträffade en vägomläggning på hela gatan utanför butiken vilket ledde till ogynnsamma förhållanden gällande ljudnivåer samt att tillgängligheten för butiken förändrades till en fraktion av det normala kundflödet. Det var därför ej försvarbart att vidare driva en verksamhet som enligt beräkningarna skulle gå med förlust över flera år. Även den webb baserade verksamheten fick en stor dump i samband med det försämrade ekonomiska läget i landet. Därför valde styrelsen att lägga ned både den fysiska och elektroniska verksamheten och planterade inför möjligheterna att ändra riktning på bolaget. Styrelsen kom fram till att verksamheten kommer läggas ned under 2023 och att bolaget skall likvideras. Detta beslut var enhälligt och ingen motsatte sig beslutet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.