Start › Stockholms län › Stockholm
QM Media AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 3 | 25 | 848 | 49 015 | 12 366 | 2 264 |
| Nettoomsättning | 0 | 3 | 25 | 848 | 28 443 | 12 366 | 2 264 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 20 571 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 23 | 756 | 1 794 | 9 259 | 8 544 | 8 218 |
| Handelsvaror | – | 0 | 21 | 123 | 2 687 | 2 697 | 1 798 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 23 | 736 | 1 670 | 5 912 | 3 102 | 3 658 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | 660 | 701 | 1 046 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 2 044 | 1 717 |
| Rörelseresultat | −7 | −20 | −731 | −946 | 39 755 | 3 822 | −5 954 |
| Finansiella poster | 3 | 6 | 3 809 | −1 158 | 100 749 | −79 313 | 9 888 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 2 241 | 5 182 | 100 198 | −26 654 | 11 649 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 1 619 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 6 | 12 | −317 | 1 486 | −30 | 11 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −49 | 6 023 | 0 | 48 767 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 112 | 0 | 934 | 3 863 | 1 773 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −14 | 3 078 | −2 104 | 140 505 | −75 491 | 3 934 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 4 000 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | – | 0 | 4 000 |
| Resultat före skatt | −4 | −14 | 3 078 | −2 104 | 140 505 | −75 491 | 7 934 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 6 486 | – | – |
| Årets resultat | −4 | −14 | 3 078 | −2 104 | 134 019 | −75 491 | 7 934 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 819 | 4 822 | 5 784 | 77 760 | 155 812 | 49 470 | 107 880 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 2 287 | 69 025 | 74 547 | 25 460 | 80 914 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 6 300 | 3 434 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | – | – | 0 | 6 300 | 3 434 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 2 287 | 69 025 | 74 547 | 19 160 | 77 480 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 13 | 13 | 19 160 | 77 480 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 2 287 | 69 012 | 74 534 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 819 | 4 822 | 3 497 | 8 735 | 81 265 | 24 011 | 26 967 |
| Kortfristiga fordringar | 4 305 | 4 606 | 2 751 | 109 | 323 | 22 989 | 26 842 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 19 | 263 | 816 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 60 | 19 868 | 24 881 |
| Övriga fordringar | 4 305 | 4 606 | 2 751 | 90 | 0 | 184 | 671 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 2 121 | 1 291 |
| Kassa och bank | 514 | 216 | 747 | 8 626 | 80 941 | 1 022 | 124 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 819 | 4 822 | 5 784 | 77 760 | 155 812 | 49 470 | 107 880 |
| Eget kapital | 4 801 | 4 805 | 4 819 | 70 308 | 142 411 | 8 393 | 70 888 |
| Bundet eget kapital | 124 | 124 | 124 | 124 | 124 | 124 | 113 |
| Aktiekapital | 124 | 124 | 124 | 124 | 124 | 124 | 113 |
| Fritt eget kapital | 4 677 | 4 681 | 4 694 | 70 184 | 142 287 | 8 268 | 70 774 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 76 657 | 76 657 | 63 673 |
| Balanserat resultat | 4 681 | 4 694 | 1 617 | 72 287 | −68 389 | 7 102 | −832 |
| Årets resultat | −4 | −14 | 3 078 | −2 104 | 134 019 | −75 491 | 7 934 |
| Kortfristiga skulder | 17 | 17 | 965 | 7 452 | 13 400 | 41 078 | 36 993 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | 0 | 500 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 750 | 375 | 150 | 92 | 398 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 542 | 6 627 | 8 680 | 939 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 6 494 | 6 494 | – | – |
| Övriga skulder | 17 | 17 | 190 | 16 | 79 | 29 268 | 33 937 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 25 | 25 | 50 | 3 038 | 1 219 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 3 000 | 3 000 | 9 000 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 142 287 | 8 268 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för QM Media AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av QM Media ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till QM Media AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för QM Media AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av QM Media ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till QM Media AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för QM Media AB för år 2021. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av QM Media ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till QM Media AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har Covid-19 haft marginell påverkan på koncernens räkenskaper. Det bedöms ej ha någon effekt på resultat eller likviditet under 2021 som ska påverka bolaget i betydande omfattning och således bedöms fortsatt drift ej vara något problem.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för QM Media AB för år 2020. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av QM Media ABs finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till QM Media AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 13 | 48 780 | 67 927 | 77 480 | 7 575 |
| Årets inköp | – | – | – | 19 147 | 69 905 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 13 | 48 767 | 19 147 | 28 700 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 48 767 | 48 767 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 48 767 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | 0 | 48 767 | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 287 | 75 035 | 74 534 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 502 | 74 534 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 287 | 72 749 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 6 023 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 6 023 | 0 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 495 | 8 584 | 8 584 |
| Årets inköp | 4 910 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 195 | 5 151 | 3 434 |
| Årets avskrivningar | 2 044 | 1 717 | – |
Om bolaget
- Adress
- SALTMÄTARGATAN 5, 113 59 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-08-26
- Bransch
- Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, försäljning och produktutveckling inom internetmarknadsföring ävensom äga och förvalta andelar i dotter- och intressebolag samt äga, förvalta och bedriva handel med onoterade och noterade värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5160-9741
- QM Media AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, försäljning och produktuveckling inom internetmarknadsföring ävensom äga och förvalta andelar i dotter- och intressebolag samt äga, förvalta och bedriva handel med onoterade och noterade värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.