Start › Stockholms län › Saltsjö-Boo
KAPJM AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 1 498 | 0 | 0 | 607 | 1 659 | 0 | 2 198 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 1 498 | 0 | 0 | 607 | 1 659 | 0 | 2 198 |
| Rörelsekostnader | 254 | 232 | 364 | 32 | 35 | 389 | 492 | 28 | 778 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 8 | 0 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 90 | 70 | 61 | 29 | 30 | 43 | 119 | 23 | 294 |
| Personalkostnader | 36 | 34 | 12 | – | 0 | 341 | 360 | 0 | 474 |
| Av- och nedskrivningar | 127 | 127 | 53 | 3 | 5 | 5 | 5 | 5 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 239 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −254 | −232 | 1 133 | −32 | −35 | 218 | 1 168 | −28 | 1 420 |
| Finansiella poster | 21 | 81 | 0 | 0 | −1 | 1 | 1 143 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 29 | 81 | 0 | – | 0 | 1 | 1 146 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −232 | −151 | 1 134 | −32 | −36 | 219 | 2 310 | −28 | 1 420 |
| Bokslutsdispositioner | 205 | 145 | −139 | 30 | 30 | −55 | −290 | 29 | −350 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 205 | 145 | −139 | 30 | 30 | −55 | −290 | 29 | −350 |
| Resultat före skatt | −27 | −6 | 995 | −2 | −6 | 164 | 2 020 | 1 | 1 070 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 4 | 260 | 0 | 0 | 36 | 194 | 1 | 235 |
| Årets resultat | −27 | −9 | 735 | −3 | −6 | 129 | 1 827 | 1 | 835 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 288 | 2 979 | 3 912 | 2 587 | 2 806 | 3 347 | 3 883 | 1 211 | 1 406 |
| Anläggningstillgångar | 329 | 456 | 583 | 914 | 917 | 921 | 13 | 1 016 | 1 020 |
| Materiella anläggningstillgångar | 329 | 456 | 583 | 914 | 917 | 921 | 13 | 17 | 22 |
| Byggnader och mark | – | – | 0 | 914 | 914 | 914 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 329 | 456 | 583 | 0 | 3 | 8 | 13 | 17 | 22 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 998 | 998 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | – | 0 | 998 | 998 |
| Omsättningstillgångar | 1 959 | 2 523 | 3 328 | 1 674 | 1 889 | 2 426 | 3 871 | 196 | 385 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 356 | 21 | 21 | 6 | 232 | 1 227 | 12 | 25 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga fordringar | 34 | 290 | 14 | 21 | 6 | 232 | 1 225 | 12 | 15 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 21 | 65 | 7 | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Kassa och bank | 1 905 | 2 167 | 3 307 | 1 653 | 1 883 | 2 194 | 2 644 | 183 | 361 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 288 | 2 979 | 3 912 | 2 587 | 2 806 | 3 347 | 3 883 | 1 211 | 1 406 |
| Eget kapital | 1 858 | 2 095 | 2 504 | 1 956 | 2 142 | 2 325 | 2 562 | 735 | 885 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 808 | 2 045 | 2 454 | 1 906 | 2 092 | 2 275 | 2 512 | 685 | 835 |
| Balanserat resultat | 1 836 | 2 054 | 1 719 | 1 909 | 2 098 | 2 146 | 685 | 685 | 0 |
| Årets resultat | −27 | −9 | 735 | −3 | −6 | 129 | 1 827 | 1 | 835 |
| Obeskattade reserver | 395 | 600 | 745 | 606 | 636 | 666 | 611 | 321 | 350 |
| Periodiseringsfonder | 395 | 600 | 745 | 606 | 636 | 666 | 611 | 321 | 350 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | −27 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | −27 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 35 | 284 | 662 | 25 | 28 | 357 | 737 | 155 | 171 |
| Skatteskulder | 0 | 259 | 264 | 5 | 10 | 277 | 232 | 146 | 162 |
| Övriga skulder | 14 | 5 | 378 | 2 | 2 | 67 | 493 | 2 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 20 | 20 | 18 | 15 | 12 | 12 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 359 | 209 | 400 | 187 | 183 | 177 | 366 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 906 | 2 092 | 2 275 | 2 512 | 685 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat efter räkenskapsårets slut
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ägaren har haft löneuppdrag, därför har bolaget ingen omsättning under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har inte haft någon omsättning under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat jämfört med året innan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte påverkat företagets verksamhet, men på grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 998 | 998 |
| Årets inköp | – | – | 998 |
| Försäljningar och utrangeringar | 998 | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 914 | 914 | 914 |
| Årets inköp | – | – | – | 914 |
| Försäljningar och utrangeringar | 914 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 660 | 660 | 660 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Årets inköp | – | – | 636 | – | – | – | – | – | 24 |
| Ackumulerade avskrivningar | 331 | 204 | 77 | 24 | 20 | 16 | 11 | 6 | 2 |
| Årets avskrivningar | 127 | 127 | 53 | 3 | 5 | 5 | 5 | 5 | 2 |
Om bolaget
- Adress
- SKOGSVIOLENS VÄG 7 A, 132 45 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2016-08-24
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska vara managementkonsult, bedriva rådgivning och investeringar inom huvudsakligen ekonomi, it, verksamhetsstyrning, verksamhetsutveckling, strategi, bolagsförvärv och bolagssammanslagningar samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-21
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom managementkonsult, rådgivning och investeringar inom huvudsakligen ekonomi, IT, verksamhetsstyrning, strategi, bolagsförvärv och bolagssammanslagningar samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Nacka.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.