Start › Stockholms län › Sollentuna
RHJ Consulting AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-05 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 201 | 173 | 52 | 446 | 2 564 | 2 292 | 2 216 | 2 212 | 2 079 | 1 288 |
| Nettoomsättning | 201 | 172 | 52 | 446 | 2 564 | 2 292 | 2 216 | 2 212 | 2 079 | 1 288 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 68 | 78 | 91 | 107 | 728 | 886 | 1 142 | 1 053 | 984 | 650 |
| Råvaror och förnödenheter | 13 | 3 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 46 | 65 | 85 | 98 | 69 | 129 | 119 | 162 | 98 | 70 |
| Personalkostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 652 | 753 | 1 014 | 882 | 881 | 580 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 4 | 8 | 8 | 3 | 8 | 8 | 5 | 0 |
| Rörelseresultat | 133 | 95 | −39 | 339 | 1 836 | 1 406 | 1 075 | 1 159 | 1 095 | 637 |
| Finansiella poster | 61 | 228 | 861 | −1 | 0 | 4 | 4 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 59 | 221 | 860 | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 7 | 1 | 0 | 0 | 4 | 4 | 2 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 193 | 323 | 822 | 338 | 1 836 | 1 409 | 1 079 | 1 161 | 1 095 | 637 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −28 | 0 | −89 | −460 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −28 | 0 | −89 | −460 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 193 | 295 | 822 | 249 | 1 376 | 1 409 | 1 079 | 1 161 | 1 095 | 637 |
| Skatt på årets resultat | 42 | 17 | 0 | 55 | 286 | 303 | 232 | 260 | 242 | 140 |
| Årets resultat | 151 | 278 | 822 | 194 | 1 090 | 1 106 | 847 | 901 | 854 | 497 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-05 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 500 | 5 322 | 5 082 | 4 497 | 4 836 | 3 384 | 2 713 | 2 470 | 1 773 | 987 |
| Anläggningstillgångar | 5 198 | 5 167 | 3 527 | 3 910 | 3 361 | 2 211 | 1 498 | 1 164 | 799 | 365 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 | 12 | 19 | 23 | 31 | 0 | 3 | 11 | 19 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 4 | 12 | 19 | 23 | 31 | 0 | 3 | 11 | 19 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 195 | 5 155 | 3 508 | 3 887 | 3 330 | 2 211 | 1 495 | 1 153 | 780 | 365 |
| Andelar i koncernföretag | 2 520 | 2 100 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 350 | 1 350 | 1 237 | 1 237 | 680 | 681 | 515 | 453 | 230 | 115 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 325 | 1 706 | 2 271 | 2 650 | 2 650 | 1 530 | 980 | 700 | 550 | 250 |
| Omsättningstillgångar | 302 | 155 | 1 555 | 587 | 1 475 | 1 173 | 1 215 | 1 305 | 973 | 623 |
| Kortfristiga fordringar | 160 | 141 | 1 493 | 575 | 734 | 327 | 372 | 499 | 384 | 328 |
| Kundfordringar | 89 | 13 | 0 | 13 | 275 | 245 | 246 | 116 | 172 | 198 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 1 100 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 71 | 129 | 393 | 562 | 331 | 82 | 126 | 384 | 212 | 130 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 127 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 142 | 14 | 62 | 12 | 741 | 847 | 843 | 806 | 589 | 295 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 500 | 5 322 | 5 082 | 4 497 | 4 836 | 3 384 | 2 713 | 2 470 | 1 773 | 987 |
| Eget kapital | 4 752 | 4 601 | 4 323 | 3 501 | 3 807 | 3 067 | 2 291 | 1 794 | 1 243 | 552 |
| Bundet eget kapital | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 |
| Aktiekapital | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 |
| Fritt eget kapital | 4 697 | 4 546 | 4 268 | 3 446 | 3 752 | 3 012 | 2 236 | 1 739 | 1 188 | 497 |
| Balanserat resultat | 4 546 | 4 268 | 3 446 | 3 252 | 2 662 | 1 906 | 1 389 | 838 | 334 | 0 |
| Årets resultat | 151 | 278 | 822 | 194 | 1 090 | 1 106 | 847 | 901 | 854 | 497 |
| Obeskattade reserver | 577 | 577 | 549 | 549 | 460 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 577 | 577 | 549 | 549 | 460 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 171 | 144 | 211 | 446 | 568 | 317 | 422 | 676 | 530 | 435 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 20 | 20 | – | – |
| Skatteskulder | 19 | 0 | 55 | 286 | 303 | – | – | 260 | – | – |
| Övriga skulder | 45 | 38 | 25 | 30 | 135 | 187 | 279 | 248 | 382 | 307 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 98 | 98 | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | 148 | 148 | 129 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023-12 | 2023-05 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | 500 | 350 | 330 | 350 | 350 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 752 | 3 012 | 2 236 | 1 739 | 1 188 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen består till stor del av fasta intäkter men en del utgörs av jobb som sker vid behov av underkonsult och de varierar i omfattning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga färre uppdrag samt att ägaren tagit anställning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% färre uppdrag pga anställning i annat bolag
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 520 | 2 100 |
| Årets inköp | 420 | 2 100 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 | 2018-05-31 | 2017-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 325 | 1 706 | 2 271 | 2 650 | 2 650 | 1 530 | 980 | 700 | 550 | 250 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 1 120 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 381 | 565 | 379 | – | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 | 2018-05-31 | 2017-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 350 | 1 350 | 1 237 | 1 237 | 680 | 681 | 515 | 453 | 230 | 115 |
| Årets inköp | – | 113 | – | 557 | 50 | 166 | 62 | 223 | 116 | 115 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 51 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 | 2018-05-31 | 2017-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 38 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 58 | 51 | 43 | 39 | 32 | 24 | 21 | 13 | 5 | – |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 4 | 8 | 8 | 3 | 8 | 8 | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- VIKINGAVÄGEN 19, 191 45 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2016-08-23
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och mjukvareutveckling inom IT och grafisk design. Bolaget ska även förvalta värdepapper, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5141-0116
- RHJ CONSULTING AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-25
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och mjukvareutveckling inom IT och grafisk design. Bolaget ska även förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Sollentuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 89 kB | Öppna |
| 2024 | 90 kB | Öppna |
| 2023 | 242 kB | Öppna |
| 2023 | 242 kB | Öppna |
| 2022 | 241 kB | Öppna |
| 2021 | 241 kB | Öppna |
| 2020 | 241 kB | Öppna |
| 2019 | 241 kB | Öppna |
| 2018 | 851 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Hjalmers Holding AB
Visa källuppgift
RHJ Consulting AB är ett helägt dotterbolag till Hjalmers Holding AB org nr 559072-8498 med säte i Sollentuna. Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning med stöd av ÅRL 7 kap, 3 §
-
Hjalmers Holding AB
Visa källuppgift
RHJ Consulting AB är ett helägt dotterbolag till Hjalmers Holding AB org nr 559072-8498 med säte i Sollentuna. Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning med stöd av ÅRL 7 kap, 3 §
-
Hjalmers Holding AB
Visa källuppgift
aget ska bedriva konsultverksamhet och mjukvareutveckling inom IT och grafisk design. Bolaget ska även förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm. RHJ Consulting AB är ett helägt dotterbolag till Hjalmers Holding AB org nr 559072-8498 med säte i Stockholm. Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning med stöd av ÅRL 7 kap, 3 §
-
Hjalmers Holding AB
Visa källuppgift
aget ska bedriva konsultverksamhet och mjukvareutveckling inom IT och grafisk design. Bolaget ska även förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm. RHJ Consulting AB är ett helägt dotterbolag till Hjalmers Holding AB org nr 559072-8498 med säte i Stockholm. Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning med stöd av ÅRL 7 kap, 3 §
-
Hjalmers Holding AB
Visa källuppgift
aget ska bedriva konsultverksamhet och mjukvareutveckling inom IT och grafisk design. Bolaget ska även förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm. RHJ Consulting AB är ett helägt dotterbolag till Hjalmers Holding AB org nr 559072-8498 med säte i Stockholm. Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning med stöd av ÅRL 7 kap, 3 §
Visa fler relationer
-
Hjalmers Holding AB
Visa källuppgift
aget ska bedriva konsultverksamhet och mjukvareutveckling inom IT och grafisk design. Bolaget ska även förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm. RHJ Consulting AB är ett helägt dotterbolag till Hjalmers Holding AB org nr 559072-8498 med säte i Stockholm. Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning med stöd av ÅRL 7 kap, 3 §
-
Hjalmers Holding AB
Visa källuppgift
aget ska bedriva konsultverksamhet och mjukvareutveckling inom IT och grafisk design. Bolaget ska även förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm. RHJ Consulting AB är ett helägt dotterbolag till Hjalmers Holding AB org nr 559072-8498 med säte i Stockholm. Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning med stöd av ÅRL 7 kap, 3 §
-
Hjalmers Holding AB
Visa källuppgift
get ska bedriva konsultverksamhet och mjukvareutveckling inom IT och grafisk design. Bolaget ska även förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm . RHJ Consulting AB är ett helägt dotterbolag till Hjalmers Holding AB org nr 559072-8498 med säte i Stockholm. Moderbolaget upprättar ingen koncernredovisning med stöd av ÅRL 7 kap, 3 §
-
Hjalmers Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och mjukvareutveckling inom IT och grafisk design. Bolaget ska även förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm . Bolaget är ett helägt dotterbolag till Hjalmers Holding AB.