Start › Kalmar län › Torsås
Wolfgang Strussenberg stålbygg&korossionsschutz AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 807 | 838 | 1 565 | 940 | 930 | 1 135 | 1 031 | 1 010 | 775 |
| Nettoomsättning | 807 | 838 | 1 565 | 940 | 930 | 1 135 | 1 031 | 1 010 | 775 |
| Rörelsekostnader | 689 | 763 | 1 434 | 796 | 859 | 1 082 | 1 000 | 955 | 766 |
| Handelsvaror | 47 | 33 | 74 | 56 | 38 | 125 | 107 | 88 | 158 |
| Övriga externa kostnader | 193 | 242 | 328 | 205 | 247 | 230 | 213 | 390 | 166 |
| Personalkostnader | 33 | 384 | 757 | 485 | 479 | 592 | 558 | 322 | 439 |
| Av- och nedskrivningar | 416 | 104 | 275 | 50 | 96 | 136 | 123 | 154 | 3 |
| Rörelseresultat | 118 | 75 | 131 | 144 | 70 | 53 | 30 | 55 | 9 |
| Finansiella poster | −28 | −39 | −57 | −28 | −19 | −11 | −7 | −6 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 28 | 39 | 57 | 28 | 19 | 11 | 7 | 6 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 90 | 36 | 74 | 116 | 51 | 41 | 23 | 49 | 9 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 12 | – | 0 | −12 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 12 | – | 0 | −12 | 0 |
| Resultat före skatt | 90 | 36 | 74 | 116 | 63 | 41 | 23 | 36 | 9 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 8 | 15 | 3 | 13 | 14 | 8 | 12 | 3 |
| Årets resultat | 72 | 29 | 58 | 113 | 50 | 27 | 15 | 25 | 6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 672 | 806 | 994 | 742 | 730 | 375 | 438 | 481 | 86 |
| Anläggningstillgångar | 395 | 590 | 569 | 577 | 447 | 228 | 334 | 360 | 11 |
| Materiella anläggningstillgångar | 395 | 590 | 569 | 577 | 447 | 228 | 334 | 360 | 11 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | – | 189 | 140 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 395 | 590 | 569 | 577 | 447 | 228 | 145 | 220 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 277 | 216 | 425 | 165 | 283 | 146 | 104 | 120 | 75 |
| Kortfristiga fordringar | 195 | 214 | 261 | 129 | 95 | 51 | 14 | 45 | 60 |
| Kundfordringar | 0 | 2 | – | – | – | – | – | 0 | 24 |
| Övriga fordringar | 195 | 212 | 181 | 129 | 95 | 51 | 14 | 45 | 36 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 80 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 82 | 2 | 165 | 35 | 188 | 96 | 90 | 75 | 15 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 672 | 806 | 994 | 742 | 730 | 375 | 438 | 481 | 86 |
| Eget kapital | 376 | 374 | 345 | 287 | 174 | 124 | 96 | 81 | 56 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 326 | 324 | 295 | 237 | 124 | 74 | 46 | 31 | 6 |
| Balanserat resultat | 254 | 295 | 237 | 124 | 74 | 46 | 31 | 6 | 0 |
| Årets resultat | 72 | 29 | 58 | 113 | 50 | 27 | 15 | 25 | 6 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 12 | 12 | 12 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 12 | 12 | 12 | 0 |
| Långfristiga skulder | 295 | 351 | 532 | 436 | 481 | 158 | 209 | 279 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 295 | 351 | 532 | 436 | 481 | 158 | 209 | 252 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 27 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 81 | 117 | 19 | 75 | 81 | 120 | 109 | 29 |
| Skatteskulder | 2 | – | 0 | 0 | 0 | 14 | 17 | 12 | 0 |
| Övriga skulder | – | 0 | 18 | 18 | 5 | 8 | 20 | 19 | 29 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 81 | 99 | 0 | 69 | 60 | 83 | 78 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 237 | 124 | 74 | 46 | 31 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av att företagsledaren har gått ner i arbetstid.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
En ökning av uppdragen har skett under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% tack vare mer uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% tack vare mer uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 752 | 1 532 | 1 406 | 1 139 | 959 | 644 | 614 | 614 | 13 |
| Årets inköp | 221 | 126 | 267 | 180 | 545 | 30 | 96 | 504 | 13 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 230 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 357 | 941 | 837 | 562 | 512 | 416 | 280 | 157 | – |
| Årets avskrivningar | 416 | 104 | 275 | 50 | 96 | 136 | 123 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 123 | 3 | 3 |
Om bolaget
- Adress
- BRÄNDERÅS 407, 385 95 TORSÅS
- Registrerat
- 2016-08-16
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Teknisk konsultverksamhet inom bygg och anläggningsteknik
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom bygg- o anläggningsteknik. Företaget har sitt säte i Torsås kommun, Kalmar Län.