Start › Örebro län › Örebro
Örebro Idrott och Hälsa AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 755 | 5 221 | 2 413 | 2 463 | 2 583 | 1 539 |
| Nettoomsättning | 1 754 | 2 160 | 2 400 | 2 433 | 2 291 | 1 518 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 3 061 | 12 | 30 | 292 | 21 |
| Rörelsekostnader | 2 364 | 2 370 | 2 196 | 2 467 | 2 517 | 1 639 |
| Handelsvaror | 191 | 425 | 241 | 256 | 416 | 216 |
| Övriga externa kostnader | 1 224 | 1 086 | 1 301 | 1 286 | 1 483 | 1 058 |
| Personalkostnader | 533 | 781 | 575 | 847 | 524 | 261 |
| Av- och nedskrivningar | 138 | 77 | 77 | 77 | 94 | 105 |
| Övriga rörelsekostnader | 278 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −609 | 2 851 | 217 | −5 | 66 | −101 |
| Finansiella poster | −30 | −16 | −19 | −28 | −24 | −12 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 30 | 16 | 19 | 28 | 24 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | −639 | 2 836 | 198 | −32 | 42 | −113 |
| Bokslutsdispositioner | 576 | −723 | −53 | – | 0 | 54 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 576 | −723 | −53 | – | 0 | 54 |
| Resultat före skatt | −63 | 2 113 | 145 | −32 | 42 | −58 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 447 | 34 | 0 | 3 | 0 |
| Årets resultat | −63 | 1 666 | 112 | −32 | 38 | −58 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 875 | 3 579 | 1 018 | 852 | 1 043 | 1 082 |
| Anläggningstillgångar | 1 749 | 355 | 432 | 510 | 587 | 666 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 749 | 355 | 432 | 510 | 587 | 666 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 147 | 355 | 432 | 510 | 587 | 666 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 1 602 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 126 | 3 225 | 586 | 342 | 456 | 417 |
| Kortfristiga fordringar | 523 | 3 052 | 325 | 290 | 304 | 417 |
| Kundfordringar | 17 | 18 | 25 | 43 | 80 | 16 |
| Övriga fordringar | 290 | 3 016 | 92 | 47 | 25 | 252 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 216 | 18 | 208 | 200 | 200 | 149 |
| Kassa och bank | 603 | 173 | 260 | 52 | 152 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 875 | 3 579 | 1 018 | 852 | 1 043 | 1 082 |
| Eget kapital | 1 132 | 1 895 | 229 | 117 | 150 | 111 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 082 | 1 845 | 179 | 67 | 100 | 61 |
| Balanserat resultat | 1 145 | 179 | 67 | 100 | 61 | 120 |
| Årets resultat | −63 | 1 666 | 112 | −32 | 38 | −58 |
| Obeskattade reserver | 200 | 776 | 53 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 200 | 776 | 53 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 421 | 77 | 119 | 161 | 197 | 58 |
| Skulder till kreditinstitut | 421 | 77 | 119 | 161 | 197 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | 0 | 58 |
| Kortfristiga skulder | 1 122 | 832 | 617 | 573 | 696 | 914 |
| Skulder till kreditinstitut | 147 | 42 | 42 | 42 | 102 | 0 |
| Leverantörsskulder | 449 | 55 | 387 | 152 | 242 | 250 |
| Skatteskulder | 398 | 451 | 19 | – | – | – |
| Övriga skulder | 84 | 200 | 123 | 346 | 339 | 622 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 45 | 83 | 46 | 33 | 13 | 42 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Företagsinteckningar | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Eventualförpliktelser | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 630 | 0 |
| Årets inköp | 1 630 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 28 | 0 |
| Årets avskrivningar | 28 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 369 | 888 | 888 | 888 | 888 | 873 | 850 |
| Årets inköp | 180 | 0 | – | 0 | 15 | 23 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 698 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 222 | 533 | 456 | 378 | 301 | 207 | 102 |
| Årets avskrivningar | 38 | 77 | 77 | 77 | 94 | 105 | – |
| Återförda avskrivningar | 349 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MASKINGATAN 1 C, 702 86 ÖREBRO
- Registrerat
- 2016-08-15
- Bransch
- Sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom områdena, träningscenter och gym med inriktning på kampsport och självförsvar för vuxna, ungdomar och barn, försäljning av utrustning, produkter och tjänster relaterad till verksamheten och därmed jämförlig verksamhet. Därjämte kan bolaget köpa, sälja och förvalta aktier, obligationer, reverser, andelar, fastigheter samt köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden samt idka därmed förenlig verksamhet. Dock ej sådan verksamhet som anses i lag om bankrörelse eller lag om finansieringsverksamhet. Tillika äger bolaget rätt att för dotterbolag och närbesläktade företag ingå borgensåtagande, så och till dessa lämna lån.
Bankgironummer
- 5140-2030
- Örebro Idrott och Hälsa AB
kontrollerat 2026-10-14 - 5740-4154
- ÖREBRO IDROTT OCH HÄLSA AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Örebro
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver ett träningscenter och gym med inriktning på kampsport och självförsvar. Företaget har sitt säte i Örebro .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.