Sista versen 80218 AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 123 | 237 | 269 | 216 | 326 |
| Nettoomsättning | 123 | 237 | 269 | 216 | 321 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 5 |
| Rörelsekostnader | 46 | 97 | 109 | 84 | 186 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 8 | 16 | 3 | 35 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 47 | 74 | 68 | 103 |
| Personalkostnader | 23 | 42 | 18 | 14 | 36 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 12 |
| Rörelseresultat | 77 | 140 | 160 | 132 | 140 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 77 | 140 | 160 | 132 | 140 |
| Resultat före skatt | 77 | 140 | 160 | 132 | 140 |
| Skatt på årets resultat | 15 | 29 | 35 | 26 | 35 |
| Årets resultat | 62 | 111 | 125 | 106 | 105 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 119 | 198 | 213 | 213 | 301 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 119 | 197 | 213 | 213 | 301 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 2 | 11 | 0 | 29 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 5 |
| Övriga fordringar | 0 | 2 | 11 | 0 | 25 |
| Kassa och bank | 119 | 195 | 202 | 213 | 272 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 119 | 198 | 213 | 213 | 301 |
| Eget kapital | 117 | 175 | 185 | 160 | 214 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 67 | 125 | 135 | 110 | 164 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 5 | 15 | 10 | 4 | 59 |
| Årets resultat | 62 | 111 | 125 | 106 | 105 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 22 | 29 | 53 | 87 |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 0 | 15 | 44 | 53 |
| Övriga skulder | 0 | 8 | 0 | 2 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 8 | 5 | 7 | 34 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 60 | – | 120 | 100 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 60 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 135 | 110 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 |
| Ackumulerade avskrivningar | 25 | 25 | 25 |
Om bolaget
- Adress
- Box 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2016-08-12
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-06-01
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget har som huvudsaklig verksamhet att erbjuda instruktörspass inom fysisk träning samt att tillhandahålla konsultationer inom kost , hälsa och livstil.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.