Genomsyn

Start › Södermanlands län › Nävekvarn

Mattswebygg AB

559072-1337AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,2 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
257 tkr
Årets resultat 2025
240 tkr
Eget kapital 2025
318 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 0,8 %0,8 %20242024: 0,7 %0,7 %20232023: 0,5 %0,5 %20222022: 0,5 %0,5 %20212021: 0,8 %0,8 %20202020: 0,7 %0,7 %20192019: 0,8 %0,8 %20182018: 0,7 %0,7 %20172017: 0,7 %0,7 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 1711 3452 0651 7351 8151 301969
Nettoomsättning 1 1681 3452 0621 7351 7961 301968
Övriga rörelseintäkter 40401901
Rörelsekostnader 9141 2411 8801 5181 5941 212727
Råvaror och förnödenheter 2184441 029820853541166
Övriga externa kostnader 177256279298192200204
Personalkostnader 463488500349501435324
Av- och nedskrivningar 56547252483534
Rörelseresultat 25710418521722189242
Finansiella poster 0−4−7−2−10−1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0110–00
Räntekostnader och liknande resultatposter 1582101
Resultat efter finansiella poster 25710017921522089241
Bokslutsdispositioner 464653−17−16−21−58
Förändring av periodiseringsfonder 4640730−250−61
Förändring av överavskrivningar 0−6−20−179−213
Resultat före skatt 30314623219820468183
Skatt på årets resultat 63315041421540
Årets resultat 24011518215716253144

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 520496860944543441488
Anläggningstillgångar 197223277349116164139
Materiella anläggningstillgångar 197223277349116164139
Maskiner och andra tekniska anläggningar 1692232773307689102
Inventarier, verktyg och installationer 270018407538
Omsättningstillgångar 323273583596428277349
Kortfristiga fordringar 1115216529310712581
Kundfordringar 83301472410350
Övriga fordringar 2723422608039
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –01430471142
Kassa och bank 212220418303320152268
EGET KAPITAL OCH SKULDER 520496860944543441488
Eget kapital 318188253249212131206
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 26813820319916281156
Balanserat resultat 2823214202812
Årets resultat 24011518215716253144
Obeskattade reserver 136182228281264248227
Periodiseringsfonder 2571111184184159159
Ackumulerade överavskrivningar 11111111797808968
Långfristiga skulder 0039143–06
Skulder till kreditinstitut 03939143–––
Övriga skulder 0−39–––06
Kortfristiga skulder 65125340271676249
Skulder till kreditinstitut 03952––––
Leverantörsskulder 72348179121910
Skatteskulder 9––0999
Övriga skulder 395523185412628
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 9887583

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 18011018017812081–
Annan föreslagen utdelning 180110180––––
Medel att disponera –––19916281–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har minskat med mer än 30% då bolaget haft lägre orderingång.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 12494949494163104104
Årets inköp 30––––59––
Försäljningar och utrangeringar ––––69–––
Ackumulerade avskrivningar 9794947654886645
Årets avskrivningar 2–1822352221–
Återförda avskrivningar ––––69–––

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 415415415415130130130130
Årets inköp –––285––––
Ackumulerade avskrivningar 2451911388454412815
Årets avskrivningar 54545430131313–

Om bolaget

Adress
VIBBERHOLMEN BOX 38, 611 76 NÄVEKVARN
Registrerat
2016-08-08
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva byggnadsentreprenad, byggande och renovering av hus samt allservice, hantverk och byggteknisk rådgivning.

Bankgironummer

5135-8679
Mattswebygg AB
kontrollerat 2026-10-14

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-04-27
Programvara
Visma Advisor Period & Year-end Closing

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver byggnadsentreprenad såsom nybyggnation, renovering samt byggnadsteknisk rådgivning. Företaget har sitt säte i Nyköping.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna